niemowlę

  niemowlę

  Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy dziecko zaczyna mówić. Choć rozwój mowy przebiega według podobnego schematu, rozpoczęcie komunikacji werbalnej może nastąpić zarówno przed drugim rokiem życia, jak i w wieku trzech lat. Warto jednak wiedzieć, kiedy brak mowy jest sygnałem świadczącym o zaburzeniach rozwojowych.

  Wraz z nadejściem kalendarzowej jesieni (a zaraz po niej, zimy) przyszedł czas na zmianę form aktywności, które proponujemy dziecku. Kiedy za oknem deszcz i chłód trudno o wielogodzinne przechadzki w parku, czy zabawy na świeżym powietrzu, które przez ostatnie miesiące maluchy z pewnością pokochały. Warto jednak zadbać, żeby nowe zabawy, które przygotujecie dla swojej pociechy były dla niej równie interesujące i rozwijające, jak te, do których przywykło. Jak to zrobić?

  Mimo, że małe dzieci mają znacznie większe zapotrzebowanie na sen niż dorośli, często zdarza się, że niemowlę nie śpi w dzień. Czy to powód do niepokoju? Dlaczego noworodek nie śpi, skoro powinien przesypiać co najmniej 14 godzin w ciągu doby?

  Kaszel najczęściej bywa określany jako mokry lub suchy. Każdy z nich może mieć wiele przyczyn, mogą mu towarzyszyć inne objawy, może mieć rozmaity przebieg. Istotna jest znajomość sposobów radzenia sobie z kaszlem u niemowlaka.

  Przyczyn wystąpienia wysypki na twarzy niemowlaka jest wiele. Może powstać w wyniku alergii pokarmowej lub być objawem choroby dermatologicznej. Nie należy jej ignorować, zaraz po jej pojawieniu się rodzice powinni udać się do lekarza pediatry w celu ustalenia przyczyny wysypki.

  Zapalenie ucha środkowego u niemowląt rozwija się najczęściej w następstwie infekcji górnych dróg oddechowych pochodzenia bakteryjnego lub wirusowego. Szczególnie często dotyka ono dzieci między 6. a 18. miesiącem życia, zwłaszcza wiosną i w okresie zimowym.

  Kąpiel noworodka w krochmalu to stary, dobry sposób na pielęgnację jego delikatnej skóry. Pomaga walczyć z typowymi dolegliwościami skórnymi pierwszego etapu życia dziecka. Ta sprawdzona metoda może pomóc nawet w atopowym zapaleniu skóry – również u dorosłych. Kąpiel w krochmalu – jak często ją przygotowywać? Jakie są proporcje i czy po takiej kąpieli trzeba jeszcze opłukać dziecko?

  Sen to zdrowie - zwłaszcza jeśli ma się dopiero kilka miesięcy, a rozwój fizjologiczny i poznawczy działa na pełnych obrotach. O sen maluszka należy więc zadbać w szczególności. Niestety w tym temacie rodzice zwykle popełniają te same błędy, których skutki mogą być niebezpieczne dla niemowlaka. Jak zatem zapewnić maleństwu to, co najlepsze? Konsultantka do spraw snu dziecka, Diana Rosz-Chilarzewska podzieliła się z nami paroma kluczowymi radami.

  Od lat to bawełna uważana jest za najlepszą i najzdrowszą tkaninę – także dla dzieci. Jednak ostatnio coraz więcej mówi się o tkaninie bambusowej, która przedstawiana jest jako poważna konkurencja dla bawełny. Czy warto zdecydować się na wybór tkaniny bambusowej i czy jej reklamowane, cudowne właściwości mają potwierdzenie w rzeczywistości?