Materiał promocyjny

Wybieramy pierwszy smoczek dla dziecka. Co radzi neurologopeda?

Pierwszy smoczek dla dziecka
Wybieramy pierwszy smoczek dla dziecka
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wybór pierwszego smoczka dla dziecka to poważne wyzwanie dla rodziców. Czym się kierować i na co zwrócić szczególną uwagę? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła neurologopeda Marcelina Przeździęk.

Jak wybrać pierwszy smoczek?

Dobór smoczka to jest niezwykle istotna kwestia. Należy wiedzieć, jakie cechy powinien mieć, żeby pozytywnie wpływał na rozwój zgryzu, artykulacji czy mowy.

- Zwracamy uwagę przede wszystkim na tarczkę smoczka, czyli tę część plastikową. Z punktu widzenia neurologopedy zależy nam, żeby była jak najmniejsza, jak najlżejsza, jak najdelikatniejsza, dobrze wyprofilowana - wyjaśniła Marcelina Przeździęk, neurologopeda i ekspertka Canpol babies.

Dobrym rozwiązaniem są także otwory w tarczce, które pozwalają na swobodniejszy przepływ powietrza i mniej obciążają zgryz. Tarczka ma zasłaniać jak najmniejszy obszar twarzy dziecka i nie powinna się odciskać wokół ust.

- Drugą kwestią jest gumka smoczka. Z logopedycznego punktu widzenia chcemy, żeby też była jak najmniejsza. Chcemy, żeby kształt był taki obły, spłaszczonej wisienki, żeby jak najmniej w tej buzi było. Dodatkowo musimy zwrócić uwagę na jeszcze dwa parametry. Była tarczka smoczka i gumka smoczka, trzeci parametr to jest rozmiar smoczka, a czwarty to materiał, z którego jest wykonany. Najbardziej rekomendujemy, żeby gumka smoczka była wykonana z silikonu - podkreśliła Marcelina Przeździęk.

W kwestii rozmiaru należy dopasować go do jamy ustnej dziecka. Nie zawsze trzeba sugerować się tym, co napisano na opakowaniu, a podejść bardziej indywidualnie.

Jak źle dobrany smoczek wpływa na rozwój dziecka?

Nieprawidłowo dobrany smoczek może niekorzystnie wpłynąć na rozwój malucha. Odpowiedni produkt zminimalizuje wady zgryzu czy wady wymowy. Dlatego należy z dużą uwagą przyjrzeć się powyższym parametrom. Jeśli dziecko potrzebuje smoczka, to należy go używać, ale robić to w bezpieczny sposób.

Warto wybierać silikonowe smoczki, bo one zdecydowanie rzadziej się odkształcają od wpływem ssania i temperatury. Wiadomo, że jeśli zmieni się kształt, to proces dobierania smoczka nie będzie istotny.

- Musimy dbać bardzo mocno o higienę. Smoczki z serii Light Touch mają kapsułę, nalewamy trochę wody, dwie minuty w mikrofali i już jest zdezynfekowany. Tu należy powiedzieć, że nie oblizujemy smoczków - przestrzegła ekspertka. Co ważne, smoczki należy wymieniać co jakiś czas, bo tracą swoje właściwości, kształt i strukturę.

* Smoczki Canpol babies są polecane przez neurologopedów - na podstawie badania ankietowego zrealizowanego na zlecenie firmy Canpol na próbie 25 neurologopedów w Polsce w 2020r.

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości