Choć 7. tydzień ciąży to dopiero początek drogi, jaką kobieta musi przejść, zanim powita na świecie swoje maleństwo, w tym czasie w organizmie przyszłej mamy zachodzi wiele zmian, które skutkują różnymi, często przykrymi dolegliwościami. Pod koniec 7. tygodnia zarodek kształtem przypomina kijankę lub konika morskiego. W badaniu USG można już posłuchać małego serduszka – bije w zawrotnym tempie - ok. 160 razy na minutę!
Zobacz wideo: Ciąża
ciąża
Dziecko w 7. tygodniu ciąży - rozwój
W 7. tygodniu ciąży intensywnie rozwija się mózg, a szczególnie sfery odpowiedzialne za rozumowanie i przechowywanie wspomnień. Choć po narodzinach mózg malucha będzie ulegał dalszemu rozwojowi, to właśnie w 7. tygodniu ciąży wykształcają się jego podstawowe obszary. To także etap rozwoju serca i układu oddechowego. W tym czasie u zarodka pojawia się zarys ust, nosa i oczu, a także zalążki kończyn i narządów płciowych. W maleńkim organizmie (wielkości ziarnka fasoli!) można już wyróżnić układ krwionośny i pokarmowy, a także nerki i wątrobę. Maluch ma też ukształtowany kościec, choć na razie zbudowany jest on nie z kości, a z chrząstki stawowej.
Zobacz wideo: Szaleństwo hormonów w ciąży
Objawy w 7. tygodniu ciąży
W 2. miesiącu ciąży objawy stają się coraz bardziej intensywne. Burza hormonów i gwałtowne zmiany w organizmie kobiety powodują znaczne osłabienie organizmu. Na tym etapie można zaobserwować wahania wagi. Wzrost kilogramów spowodowany jest większym apetytem, ale zdarza się też, że z powodu mdłości przyszłe mamy niechętnie patrzą na jedzenie, przez co ich waga może spadać. Jest to zupełnie naturalne i na tym etapie na pewno nie zaszkodzi dziecku. Najczęściej występujące objawy w 7. tygodniu ciąży to przede wszystkim:
- mdłości,
- zawroty głowy,
- zmęczenie,
- senność,
- omdlenia,
- zgaga,
- niestrawność,
- powiększenie i ból piersi,
- parcie na pęcherz i częste wizyty w toalecie,
- zmiany nastroju,
- niepokój i uczucie lęku.
W 7. tygodniu ciąży brzuch nie jest jeszcze wyraźnie zarysowany, ale możesz zauważyć już powiększenie talii – powodem jest rozszerzająca się macica. Wzrost piersi sprawi, że twoje dotychczasowe biustonosze staną się za ciasne.
7. tydzień ciąży – USG i kontrola lekarska
W 7. miesiącu ciąży pacjentkę czeka pierwsze USG. To ważny moment w życiu przyszłych rodziców – wtedy właśnie pierwszy raz zobaczą swoje maleństwo i będą mogli posłuchać bicia serca. Podczas pierwszej wizyty ginekolog skontroluje wagę i ciśnienie krwi, zleci podstawowe badania krwi i moczu, a także testy na obecność chorób przenoszonych drogą płciową.
Zobacz też:
- Czy cesarka to wstyd? "Poczułam się jak matka gorszego sortu"
- Urlopy rodzicielskie w 2022 roku. Szykują się spore zmiany
- Zmiany w programie 500 plus od 1 stycznia 2022 roku. Co się zmieni?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło: medicalnewstoday.com/healthline.com
Źródło zdjęcia głównego: d3sign/Getty Images