11 tydzień ciąży – USG, objawy, wielkość płodu – wszystko co powinnaś wiedzieć

Para, która ogląda zdjęcie USG płodu
11 tydzień ciąży. Co trzeba wiedzieć?
Źródło: Kohei Hara/Getty Images
11 tydzień ciąży to nadal pierwszy trymestr, jednak Twoje dziecko rośnie w bardzo szybkim tempie: pod koniec 11 tygodnia ciąży może osiągać już od 5 do 6 cm i ważyć do 8 gramów. W tym tygodniu powinnaś wybrać się na USG. Jest to również czas, w którym Twój brzuch zacznie się zaokrąglać, a ciąża może stać się dostrzegalna dla innych ludzi.

11 tydzień ciąży – objawy

W 11 tygodniu ciąży objawy mogą się nasilić, jest ich również znacznie więcej niż w poprzednich tygodniach. Za wszystko odpowiadają liczne hormony, których w okresie ciąży organizm produkuje znacznie więcej, a zaliczamy do nich: progesteron, hormon luteinizujący, relaksynę, gonadotropinę kosmówkową, estrogeny, oksytocynę czy prolaktynę. Objawy w 11 tygodniu ciąży to przede wszystkim:

  • Silna potrzeba częstego oddawania moczu. Ten objaw ciąży pozostanie z Tobą, aż do rozwiązania. Uwaga! Pamiętaj, że częste oddawanie moczu jest normalne. Nie ograniczaj przyjmowania wody. Zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka, woda jest bardzo ważna – reguluje wszystkie procesy zachodzące w organizmie;
  • Problemy z trawieniem. W czasie ciąży trawienie przebiega wolniej, pojawiają się również problemy z wypróżnianiem. To z kolei może prowadzić do bólów głowy. Należy zdrowo się odżywiać, nie unikać błonnika i dużo pić płynów;
  • Ból podbrzusza. Szybki wzrost macicy może powodować ból podbrzusza w 11 tygodniu ciąży oraz w późniejszym okresie. Jest to zjawisko normalne. Jeżeli jednak ból jest mocny, lub po prostu chcesz być spokojniejsza, skonsultuj dolegliwości z ginekologiem;
  • Zmiany nastroju. Szalejące hormony powodują w czasie ciąży zmiany nastroju. W jednej chwili możesz przechodzić ze stanu smutku w stan rozbawienia i euforii.

Jeżeli do tej pory ciężarna miała duże problemy z nudnościami i wymiotami, jest szansa, że od 11 tygodnia ciąży nastąpi mała ulga. Jednak w zamian pojawi się wrażliwość na zapachy i smaki. W tym okresie możesz poczuć nagłe upodobania do smaków i potraw, których do tej pory nie lubiłaś. Może okazać się również, że nie zjesz swojego ulubionego dania i będziesz się zastanawiać: jak wcześniej mogło mi to smakować?

Zobacz wideo: Gwiazdy o macierzyństwie

Gwiazdy o macierzyństwie

DD_20240512_Macierzynstwo_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak macierzyństwo zmieniło ich życie?
Jak macierzyństwo zmieniło ich życie?
Macierzyństwo nie musi być usłane różami
Macierzyństwo nie musi być usłane różami
Macierzyństwo po czterdziestce
Macierzyństwo po czterdziestce
Samotność w macierzyństwie
Samotność w macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Kamila Kamińska o macierzyństwie
Kamila Kamińska o macierzyństwie

Dziecko w 11 tygodniu ciąży – wielkość płodu

Wielkość płodu w 11 tygodniu ciąży może być różna: na początku płód osiąga wielkość 45 mm i do 7 gramów wagi. Pod koniec tego samego tygodnia dziecko może już być 5 mm dłuższe i ważyć nawet 8 gramów! Uwaga! Długość ciemieniowo-siedzeniowa oznaczona jest skrótem CRL. Mierzona jest od szczytu czaszki po miednicę w jej najniższym punkcie. Dziecko w 11 tygodniu ciąży jest zatem nieco dłuższe, jednak jego podkurczone nóżki uniemożliwiają dokładne zmierzenie długości.

A jak wygląda dziecko w 11 tygodniu ciąży? Od 10 tygodnia ciąży (8 tygodni od zapłodnienia) dziecko ma już wykształcone wszystkie narządy, które teraz mają czas na to, aby się powiększać i rozwijać. Niezwykle gwałtowne przemiany zachodzą w mózgu dziecka – każdej godziny tworzy się w nim miliony neuronów!

Ważne! To właśnie w tym okresie uwidaczniają się zewnętrzne narządy płciowe. Niestety, na pierwszym USG w 11 tygodniu ciąży płeć dziecka nie jest jeszcze możliwa do jednoznacznego odczytania. Z tym należy poczekać do kolejnego badania USG.

USG w 11 tygodniu ciąży – powinnaś je wykonać!

Jeżeli do tej pory nie wykonałaś USG, jest to najodpowiedniejszy moment. Pierwsze badanie powinno zostać wykonane pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży. Podczas badania lekarz może ocenić, czy płód rozwija się odpowiednio. 11 tydzień ciąży to idealny moment na wykonanie USG 3D lub USG 4D. Jest to również czas, w którym można wykryć ewentualne wady rozwojowe. Do najczęściej występujących należą: zespół Downa, zespół Patau, wodogłowie. USG może wykluczyć (lub potwierdzić) przepukliny: brzuszną lub też rdzeniową.

Zobacz wideo: Anna Dereszowska apeluje do kobiet w ciąży!

Anna Dereszowska apeluje do kobiet w ciąży!
Anna Dereszowska apeluje do kobiet w ciąży, by nie spożywały alkoholu
Źródło: Dzień Dobry TVN

Innymi badaniami, które możesz wykonać już w tym okresie są:

  • Biopsja kosmówki – wykonywana jest wyłącznie w przypadkach, kiedy istnieje ryzyko wad chromosomalnych płodu. Badanie to jest inwazyjne;
  • PAPP-A – badanie określa ryzyko wystąpienia u dziecka wrodzonych wad. Konieczne jest zrobienie tego badania, jeśli w rodzinie matki lub ojca dziecka występowały nieprawidłowości genetyczne, jednak zalecane jest ono każdej ciężarnej.

Kobieta w pierwszym trymestrze ciąży powinna bardzo o siebie dbać. Bardzo ważne jest eliminowanie stresu, zdrowe odżywianie, spacery na świeżym powietrzu! Nie wolno zapominać również o pielęgnacji ciała, które od 11 tygodnia ciąży będzie zmieniało się w sposób gwałtowny. Zalecana jest pielęgnacja sprawdzonymi i bezpiecznymi kosmetykami z apteki.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości