Najpiękniejsze zdjęcia porodowe świata - wśród nich prace polskiej fotografki."Tam nie ma ustawiania, nie ma dubli"

Najlepsze zdjęcia porodowe 2020
Wydawałoby się, że poród jest na tyle intymnym doświadczeniem, że dopuszczani są do niego tylko specjaliści i najbliżsi. Jest jednak osoba, która staje tuż obok i uwiecznia te poruszające chwile. Anna Wibig od kilku lat jest fotografką porodową i osiąga duże sukcesy.Jej prace zostały wyróżnione w prestiżowym konkursie Birth Becomes You's 2020 Image Celebration.

Początek niezwykłej pasji

Anna Wibig jest księgową. Gdy urodziła trzecie dziecko, a starsza dwójka chodziła już do szkoły, zastanawiała się, co mogłaby dodatkowo robić. Zawsze lubiła fotografować, więc postanowiła pójść na kurs.

- W pewnym momencie poczułam, że potrzebuję przestrzeni zupełnie innej od tych moich cyferek i logicznego przedzierania się przez przepisy. Sięgnęłam po aparat i pomyślałam sobie, że może to jest czas, żeby troszeczkę więcej, bardziej świadomie zacząć fotografować . Bardzo szybko trafiłam do studia specjalizującego się w fotografii ciążowej, ale zaczęło mnie męczyć - wspominała w Dzień Dobry TVN Anna Wibig.

Szybko zrozumiała, że to nie dla niej. Przeszkadzało jej, że wszystko było przewidywalne. Wystarczyło znać kilka ujęć i mieć opanowane miejsce. Ona chciała czegoś więcej - pragnęła się rozwijać. Szukała czegoś innego w tematyce kobiecej, aż trafiła na ujęcia z porodu, które dogłębnie ją poruszyły .

Anna Wibig uwiecznia piękno porodu

Dla Anny istotą fotografii jest możliwość zatrzymania w kadrach rzeczywistych emocji. Podczas przyjścia na świat dziecka są one niczym nieskrępowane, pięknie naturalne i niepowtarzalne, dlatego postanowiła specjalizować się w dokumentowaniu narodzin i pierwszych chwil razem. Choć początkowo starała się trzymać podczas porodów całkowicie na uboczu, spostrzegła, że rodzice potrzebują czegoś odwrotnego.

- Na początku, jak zaczęłam to robić, wydawało mi się, że tak powinno być. Tak mówiłam rodzicom i tak się starałam. Natomiast życie i doświadczenie pokazały mi, że naprawdę zupełnie nie o to chodzi. (...) Okazało się, że mogę być osobą, która wspiera, która jest tym dobrym duchem i dobrą energią. Okazało się, że tego rodzice bardziej potrzebują - wyznała artystka.

Ma świadomość, że zapraszając na narodziny dziecka, rodzice wpuszczają ją do swojego bardzo prywatnego świata. Jest to dla niej ogromne wyróżnienie, ale i odpowiedzialność, bowiem ma tylko jedną szansę, żeby sfotografować narodziny .

- Nie kreujesz tych zdjęć, tam nie ma ustawiania, (...) nie ma dubli. Jest to fotografia reportażowa - stwierdziła prowadząca program Dorota Wellman.

Anna Wibig zatrzymuje w kadrze to, co się dzieje oraz w żaden sposób nie aranżuje momentów i nikogo nie ustawia. Wychwytuje emocje rodziców i relacje między nimi - spojrzenia, gesty. Chce opowiedzieć o tym, jak czekają na swoje dziecko i jak witają je na świecie. Fizjologia jest tylko tłem.

- Ja to zostawiam tym wydarzeniom i jestem po prostu bacznym obserwatorem. Staram się wyszukiwać tych drobnych gestów, spojrzeń. Tego, co jest tak naprawdę magią tej chwili - mówiła fotografka.

Robi to z powodzeniem, gdyż jej prace znalazły się w galerii najlepszych fotografii porodowych 2020 roku w międzynarodowym konkursie Birth Becomes You's 2020 Image Celebration. Z tysięcy zdjęć nadesłanych z całego świata wyłoniono 26 najpiękniejszych - wśród nich 2 ujęcia autorstwa Anny Wibig.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości