Jak zajmować się dzieckiem podczas pracy zdalnej? Psycholog: "Nie wszystko musi być idealnie"

Dzieci na home office

Pandemia bez wątpienia jest bardzo trudnym czasem dla rodziców, którzy podczas pracy zdalnej usiłują sprostać zarówno obowiązkom zawodowym, jak i opieką nad dzieckiem. Jak wytłumaczyć pociechom, że rodzic mimo obecności w domu pracuje? Opowiedziała o tym w Dzień Dobry TVN Agnieszka Gola, psycholog dziecięcy.

Schemat to podstawa

Choć minął prawie rok od momentu wybuchu pandemii, można powiedzieć, że nieustannie się adaptujemy do nowych warunków życia. Niektórym cały czas trudno zorganizować sobie biuro w domu, a jeszcze ciężej oddzielić czas prywatny od godzin pracy. Wielu z pomocą przychodzą wówczas kalendarze czy planery. Okazuje się jednak, że te same sposoby sprawdzą się w przypadku dzieci.

- Nasze dzieci lubią powtarzalność, schemat, rutynę . One w zasadzie miały cały czas ten schemat, jak chodziły do szkoły czy do przedszkola. (...) Jak zostaliśmy zamknięci na wiosnę, tak ten schemat i rutyna runęły - mówiła Agnieszka Gola.

Ekspertka sama w swoim domu stosuje plan, który jest rozwieszony na szafie jej dzieci. Dzięki odpowiednim plakietkom jej pociechy wiedzą, kiedy mama czy tata mają czas.

- Ja jestem zwolennikiem, żeby szukać tego, co u każdego zadziała, czyli różnych strategii, bo mamy dzieci w różnym wieku z różnymi potrzebami. Im młodsze dziecko, tym mniejsza zdolność czekania na swoją kolej, odraczania, samoregulacji, samokontroli. Więc tam na pewno będzie większa potrzeba wsparcia drugiej osoby, drugiego opiekuna - doradziła psycholog dziecięcy w Dzień Dobry TVN.

Dzieci a przeszkadzanie w pracy

Należy pamiętać, że nagłe odwiedziny dziecka w miejscu, gdzie wykonujemy pracę, są czymś normalnym. Nie należy nadmiernie się denerwować, ponieważ wielu współpracowników ma te same problemy i bez wątpienia wykażą się zrozumieniem sytuacji.

- Absolutnie jestem za tym, żeby odchodzić od tej perfekcji, nie wszystko musi być idealnie . (...) Po drugiej stronie tych rozmów są też rodzice, którzy na pewno nas też zrozumieją. Jeżeli oczywiście mamy jakąś ważną rozmowę, to też warto uprzedzić, że: "Słuchajcie, mam malucha w domu, który może tutaj w pewnym momencie wkroczyć". (...) Jeżeli mamy taką otwartą postawę, to zapewne będzie się ona wiązała z akceptacją - tłumaczyła specjalistka.

Psycholog dziecięcy doradziła również, by znaleźć sobie własne miejsce do pracy w domu. Najlepiej, gdy będzie to jeden pokój, a dziecko będzie miało jasny przekaz, że gdy drzwi są zamknięte, to rodzic pracuje.

- Fajnie, jeżeli możemy stworzyć sobie kąt do pracy - powiedziała ekspertka. Dlaczego to takie ważne? Dziecku trudno jest zrozumieć to, że mimo iż rodzic jest na widoku, to nie jest dostępny emocjonalnie czy czasowo. - Druga rzecz to wytłumaczenie na poziomie dziecka, jak wygląda teraz moja praca i dlaczego ja ją wykonuję w domu i w którym momencie będziemy mogli znowu być razem - wyjaśniała Agnieszka Gola.

Innym rozwiązaniem jest też dawanie pociechom specjalnych zadań związanych z naszą pracą. Przez to, że uwielbiają naśladować czy modelować rodziców, w wielu domach się to niekiedy sprawdza.

Praca z dziećmi nie jest łatwa. Oto wpadki dziennikarzy na wizji. Przeszkodziły im pociechy. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości