Jak dziecko postrzega nagie ciało?
Ekspertka podkreśliła, że nie da się odpowiedź jednym krótkim zdaniem, czy nagość rodziców przed dziećmi jest w porządku czy nie, ponieważ to zależy od wielu czynników. Warto jednak wiedzieć, że jest ważna i może mieć kolosalny wpływ na przyszłość naszej pociechy - zarówno pozytywny, jak i negatywny.
- Musimy najpierw zaznaczyć, że nagość to jest coś najbardziej naturalnego, co nas spotyka i towarzyszy nam przez całe życie . Wpisuje się ta bliskość i cielesność też w rodzicielstwo. Nie ma tu dobrych rad, bo w różnych rodzinach będzie to wyglądało bardzo różnie i to jest sprawa indywidualna - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Karolina Dziadkiewicz.
Najważniejszą kwestią jest to, żeby dziecka nie zawstydzać. Należy szanować nasze granice, ale też bacznie obserwować malucha i wyczuwać jego sygnały. Przychodzi taki czas, że w końcu jasno przestaje sobie życzyć naszej nagości.
- Ten stres, który nam towarzyszy jako rodzicom, to jest właśnie stres wynikający z tego, że nasza perspektywa spoglądania na ludzkie ciało jest zupełnie inna niż perspektywa dziecka. My jako dorośli upatrujemy w ludzkim ciele oczywiście obiektu seksualnego, ale dziecko absolutnie takiej perspektywy nie przyjmuje. Dla niego to jest zaspokojenie ciekawości - i to dobrze, że się interesuje tym ciałem, bo to (...) mówi nam, że rozwija się absolutnie prawidłowo pod kątem poznawczym - mówiła psycholożka.
Kiedy należy przestać chodzić nago przy dziecku?
Dziecko na pewnym etapie zaczyna być ciekawe swojego ciała, a także rodzica. Może zacząć pytać i najgorsze, co możemy wówczas zrobić, to oburzyć się bądź zareagować krzykiem. To są te momenty, które rzutują na przyszłość. Zła reakcja lub słowa w kwestii nagości mogą wbić do głowy dziecka kompleksy, zawstydzenie, wycofanie czy nieśmiałość na całe życie.
- Jeżeli będziemy czujni rodzicielsko, będziemy się kierować rodzicielskim okiem, to zauważymy te sygnały. To się dzieje mniej więcej między 7. a 10. rokiem życia, kiedy rodzi się w naszych dzieciach potrzeba intymności . (...) Ale jeśli dziecko jest bardziej wrażliwe, zamknięte w sobie, to mogą to być komunikaty pozawerbalne, czyli np. zasłanianie się - wyjaśniała w naszym programie ekspertka.
Fundamentem prawidłowego rozwoju jest rozmowa - musi się ona odbyć w każdej rodzinie, zarówno tej radykalnej, jak i liberalnej. Rodzice powinni poruszyć temat cielesności z dziećmi w bezpiecznych, domowych warunkach, aby nie czerpały swojej wiedzy z Internetu bądź od rówieśników.
- Żadna skrajność nie jest dobra. Emanowanie i uwydatnianie swojej nagości (...) nie jest dobre, dlatego, że w konsekwencji może przynieść np. zatarcie granic , czyli dziecko nie będzie wiedziało, że już znajduje się w sytuacji zagrożenia, bo ta nagość będzie dla niego czymś bardzo naturalnym i powszechnym. Ale w drugą stronę, jak to nasze podejście jest też takie mocno radykalne - czyli zasłaniamy się, krzyczymy, zawstydzamy dziecko - też to niesie trudne konsekwencje dla rozwoju psychoseksualnego naszych dzieci - dodała Karolina Dziadkiewicz.
Zobacz też:
- Agnieszka Kaczorowska będzie pomagać kobietom w ciąży. "Żeby każda z Was mogła skorzystać"
- Wiosenne stylizacje Anny Kalczyńskiej przed studiem Dzień Dobry TVN. Która lepsza - zdecyduj w naszej sondzie
- Izabela Janachowska o swoim stylu i ulubionych ubraniach. "Mam takie rzeczy, do których jestem bardzo przywiązana"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba