Kariera to w dalszym ciągu dla wielu osób w naszym kraju słowo kojarzące się tylko z amerykańskimi filmami. Jeszcze do niedawna zdecydowana większość Polaków spędzała w jednej pracy praktycznie całe życie zawodowe, co uniemożliwiło definiowane tego okresu jako typowej kariery zawodowej. W ostatnich latach nastąpiła jednak diametralna zmiana. Ze względu na rosnącą liczbę ofert pracy w naszym kraju, Polacy są skłonni do regularnego zmieniania stanowiska w celu poprawy wynagrodzeń i rozwoju zawodowego.
Kariera menadżera
Menadżer (z ang. manager) to w osoba, której głównym zadaniem jest sprawowanie nadzoru oraz realizacja procesem zarządzania, na który składa się planowanie oraz podejmowanie decyzji. Kolejnymi składowymi kompetencji menadżera jest również organizowanie i przewodzenie w poszczególnych grupach. Bardzo często do profilu pracy menadżerskiej należy dołączyć kontrolę i motywowanie pracowników, znajdujących się w grupie danego menadżera. Tak naprawdę nie ma jednej, konkretnej definicji zawodu menadżera, choć większość kompetencji zamyka się w przedstawionych obszarach pracy.
W większości polskich firm menadżerem jest kierownik danego działu lub grupy pracowników, zorganizowanych w obrębie danego celu. Menadżer powinien cechować się umiejętnościami myślenia strategicznego, przewidywania, a także dużym poczuciem odpowiedzialności. Kariera menadżera jest bardzo często grupowana na kilka szczebli:
· menadżerów tzw. pierwszej linii (mogą być to np. brygadziści)
· menadżerów średniego szczebla (np. kierownik konkretnego działu, np. menadżer działu it),
· menadżerów najwyższego szczebla (zazwyczaj jest to prezes, dyrektor lub prezydent danej organizacji).
Kariera zawodowa w przypadku menadżerów bardzo często rozpoczyna się na pierwszym szczeblu, czyli menadżerów pierwszej linii, skąd najbardziej obiecujący, perspektywiczni i kompetentni pracownicy mogą awansować do grona menadżerów średniego szczebla. Tego rodzaju awans wiąże się ze zwiększeniem gratyfikacji finansowych, ale także ze zdecydowanie większą odpowiedzialnością i pogodzeniem się z dużym ryzykiem, którym obarczone są niemal każde decyzje podejmowane w codziennej pracy.
O ile awans z kadry menadżerskiej pierwszej linii do szczebla menadżerów średniego szczebla jest sprawą możliwą i realną dla większości pracowników z właściwymi kompetencjami i zapałem, to awans z grupy menadżerów średniego szczebla do menadżerów pierwszej linii jest zarezerwowany jedynie dla nielicznych. Wynika to chociażby z faktu, że istnieje o wiele większe zapotrzebowanie na kierowników działów czy brygadzistów niż na prezesów spółek czy dyrektorów organizacji.
Kariera menadżera – ścieżka kariery zawodowej
W większości przypadków menadżerem najniższego i średniego szczebla zostaje się w drodze awansu ze stanowiska starszego specjalisty lub specjalisty w danym dziale. Nie jest to jednak regułą i w wielu przypadkach zależy od konkretnej organizacji w danej firmie, dlatego możliwość objęcia tego rodzaju stanowiska jest sprawą otwartą. Nie oznacza to jednak, że menadżerem może zostać każda chętna osoba.
Planowanie kariery menadżera powinno rozpocząć się od wyboru studiów, które z jednej strony będą umożliwiały przekazanie konkretnej wiedzy, z drugiej, dadzą zestaw przynajmniej teoretycznych kompetencji w zakresie zarządzania. Zanim wejdziemy na poszczególne szczeble kariery , zastanówmy się nad konkretnym kierunkiem studiów, może to być np. zarządzanie produkcji czy zarządzanie ze specjalizacją w mikrofirmach.
Po zakończeniu studiów albo w ich trakcie warto podjąć pierwszą pracę w tzw. zawodzie, czyli branży, w której docelowo chce się pracować po zakończeniu edukacji. Kolejnym krokiem jest przejście ze stanowisk typu „młodszy specjalista” na specjalistę lub starszego specjalistę. Wtedy do objęcia pracy na stanowisku menadżera jest już tylko parę kroków.
Kariera IT – co warto wiedzieć?
Technologia IT to najszybciej rozwijająca się branża na świecie. Technologia informacyjna zawładnęła całym światem i wszystko wskazuje na to, że jeszcze przez wiele lat będzie dynamicznie rosnąć. Rozwój kariery w IT to skomplikowany i nieszablonowy proces, ponieważ ze względu na szybki rozwój, w ciągu najbliższych lat może powstać wiele zawodów, o których dotąd słyszało niewiele osób.
Aby rozpocząć pracę w branży IT, należy posiadać odpowiednią wiedzę w tej dziedzinie. Najczęściej poszukiwanymi pracownikami w IT są programiści, na których zapotrzebowanie nieustannie wzrasta. Front End Developerzy, Back End Developerzy, programiści Java to zawody, które są naprawdę dobrze płatne. Aby rozpocząć swoją karierę zawodową w tej branży, należy przede wszystkim poznać wiedzę z zakresu IT, która nie należy do najłatwiejszych.
Zobacz film: Michał Czernecki o swoim życiu i karierze.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Caiaimage