Dziecko

Szkoły, które wzmacniają potencjał dziecka. "W nich przechodzi się z kultury nauczania do uczenia się"

Dziecko

Maria Hawranek to autorka książki "Szkoły, do których chce się chodzić", w której opisuje placówki mające odmienne podejście do wystawiania ocen, sprawdzianów oraz przebiegu zajęć. Publikacja ukaże się 1 września i ma być inspiracją dla nauczycieli oraz rodziców. Marię Hawranek zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jaka szkoła, jej zdaniem, może wzmacniać potencjał dziecka.

Najlepsza szkoła - czyli jaka

Maria Hawranek zdecydowała się na napisanie książki po tym, jak poznała Andre Sterna - muzyka, kompozytora, lutnika zajmującego się budową gitar, dziennikarza i pisarza. - Jego rodzice zdecydowali, że żadne z ich dzieci nie pójdzie do szkoły. Oni rozwijali się w najbardziej naturalny, instynktowny sposób. Andre w wieku 9 lat skonstruował aparat fotograficzny i jest żywym przykładem na to, że jeśli robimy pewne rzeczy z zachwytem, to stajemy się w nich ekspertami. To się dzieje w sposób naturalny, jeśli temu nie przeszkadzamy - powiedział nasz gość.

Jej zdaniem, aby edukacja była efektywna, nauczyciele powinni wywoływać w uczniach emocje, które pozwalają zapamiętywać i tworzyć. - Dzieci są maszynami do uczenia się. Są w stanie wielokrotnie powtarzać tę samą aktywność, układać te same puzzle, albo klocki. Nas już to nudzi, a one są wciąż w to wciągnięte. Jeśli tego procesu się nie zaburza, to one uczą się mimochodem - powiedziała Maria Hawranek.

Powołała się przy tym na słowa Marii Montessori, która uważała, że wiele szkół nie potrafi wytypować najlepszych uczniów. - Ona sama powtarzała klasę w podstawówce trzy razy, a potem stała się genialną studentką i pierwszą kobietą Włoszką, która ukończyła studia medyczne - wyjaśnił nasz gość.

Polscy nauczyciele a system edukacji

W książce "Szkoły, do których chce się chodzić" znalazły się również przykłady niezwykłych nauczycieli, którzy potrafią zarazić uczniów swoją pasją. - Z moich obserwacji wynika, że nie muszą to być osoby wykształcone w duchu pedagogicznym, ale ciekawe świata. Moi rozmówcy często powtarzali, że mogą czegoś nie wiedzieć, ale przeżycie wspólnej przygody, odkrywanie kawałka prawdy o świecie jest bardziej budujące dla wszystkich stron - powiedziała Maria Hawranek.

Jedną z bohaterek książki jest nauczycielka, która, mimo że pracuje w systemowej szkole, uczy dzieci w niesztampowy sposób. - Jest nią Wiesia Mitulska, która 29 lat temu postawiła ostatnią ocenę cyfrową w szkole podstawowej we wsi Słupia Wielka pod Poznaniem i idzie swoim programem, niezależnie od tego, czy ma bardziej lub mnie sprzyjającą dyrekcję. Robi to, co czuje, że jest ważne dla dzieci i traktuje je w wyjątkowy sposób - przyznała autorka książki.

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości