Gorące tematy

Dla niektórych uczniów powrót do szkół może być trudny. Monika Mrozowska wyjaśnia, co czeka jej dzieci

Gorące tematy

Już w środę, 1 września, rozpocznie się rok szkolny. Po kilkunastu miesiącach spędzonych na nauce zdalnej dzieci mają powrócić do stacjonarnego trybu nauczania. Jak w tym wszystkim odnajdą się uczniowie? Co mogą zrobić rodzice, aby to przejście z nauki zdalnej na stacjonarną było łatwiejsze? Na ten temat rozmawialiśmy z dr Aleksandrą Piotrowską, psychologiem oraz Moniką Mrozowską, aktorką i mamą czwórki dzieci.

Powrót do szkoły po pandemii

Początek szkoły zbliża się wielkimi krokami. W tym roku - zgodnie z zapowiedziami rządzących - uczniowie mają wrócić do nauki stacjonarnej. Powrót do trybu sprzed wybuchu pandemii dla wielu młodych ludzi może być bardzo trudny. Monika Mrozowska, aktorka i mama czwórki dzieci w wieku szkolnym, wyznała w rozmowie z Małgorzatą Ohme i Filipem Chajzerem, że najbardziej martwi się o najstarszą córkę. - Karolina jest w klasie maturalnej. Z własnego doświadczenia wiem, że to bardzo trudny i stresujący rok, do tego ona nie do końca wie, co chciałaby robić i na jakie studia pójść - mówiła aktorka.

Monika Mrozowska przyznała, że obawia się również tego, jak jej syn Józek odnajdzie się w nowej rzeczywistości. - Przez całą pandemię był trochę w trybie wakacyjnym. Dopiero teraz - przynajmniej teoretycznie - będzie musiał codziennie rano wstawać i pójść do szkoły. Wydaje mi się, że on nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, co go czeka - dodała.

Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły?

Dla starszych dzieci powrót do szkoły jest równoznaczny z powrotem do normalności, codzienności, którą dobrze znają. W ocenie dr Aleksandry Piotrowskiej, psycholożki, one nie będą potrzebowały żadnej rozmowy, która je do tego przygotuje. Zupełnie inaczej będzie w przypadku młodszych dzieci, które zetkną się ze szkołą po raz pierwszy.

- Odpowiednio wcześnie trzeba zacząć o tym z dzieckiem rozmawiać. Przygotować biurko, półkę, na której będzie trzymało książki. Bardzo ważne jest, aby rodzice nie zabili w dziecku ekscytacji, która towarzyszy rozpoczęciu czegoś zupełnie nowego - mówiła specjalistka.

Ważne jest także to, aby nauczyć dziecko wczesnego wstawania. - Przechodzenie do trybu zadaniowego i wypracowywanie pewnego rytmu dnia warto rozpocząć już w drugiej połowie sierpnia. Bez tego rodzicom może być bardzo trudno i rano będą tracić czas na to, aby zmusić dziecko do wstania z łóżka - dodała specjalistka.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości