Co potrafi 3-miesięczne dziecko? Rozwój fizyczny i poznawczo-emocjonalny niemowląt

Co potrafi 3-miesięczne dziecko? Rozwój fizyczny i poznawczo-emocjonalny niemowląt
Co potrafi 3-miesięczne dziecko? Rozwój fizyczny i poznawczo-emocjonalny niemowląt
Źródło: Katie Rollings/Getty Images
Każdy rodzic w pierwszych miesiącach życia dziecka powinien bacznie obserwować zmiany, jakie zachodzą w jego zachowaniu i wyglądzie. Pierwszy rok to dynamiczny rozwój psycho-fizyczny niemowlaka. Ważne, żeby wiedzieć, co powinno umieć czy ile śpi 3-miesięczne niemowlę, aby odpowiednio je stymulować albo na czas wykryć nieprawidłowości rozwojowe.
Dziecko
Jak uspokoić płaczące niemowlę?
Jak uspokoić płaczące niemowlę?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Niemowlę w 3 miesiącu życia dużo się śmieje, jest bardzo towarzyskie i żywo zainteresowane otoczeniem. Czy wiesz, ile powinno ważyć 3-miesięczne dziecko, ile śpi i jak można się z nim bawić? Zobacz, co potrafi 3-miesięczne dziecko i jak możesz pobudzać jego rozwój.

Co potrafi 3-miesięczne dziecko? Rozwój fizyczny

Dziecko w wieku 3 miesięcy staje się coraz sprawniejsze i bardziej ruchliwe. Jego mięśnie szyi są już na tyle mocne, że malec w pozycji na brzuchu potrafi podnieść główkę i utrzymać ją kilkadziesiąt sekund. Tę umiejętność najlepiej nadal ćwiczyć, często układając go na brzuszku – w ten sposób niemowlę będzie wzmacniało ciało i stymulowało wzrok. Niemowlę utrzymuje coraz lepiej głowę też w pozycji, kiedy siedzi z podparciem.

Rodzice zastanawiający się, co powinno umieć 3-miesięczne dziecko, będą zdziwieni, jak szybko ich niemowlak zacznie ćwiczyć sztukę obracania się z pleców na bok. Trzeci miesiąc to właśnie czas, w którym niemowlę będzie rozwijało tę umiejętność. Jest to też czas, kiedy musisz szczególnie uważać, bo ruchliwe dziecko może spaść, odłożone np. na kanapę.

W tym wieku niemowlę nie potrafi się jeszcze bawić zabawkami, ale sięga do nich i próbuje je chwytać. Podawaj dziecku grzechotkę, zobaczysz, że czasem ją utrzyma i będzie chwilę potrząsać. Wydająca dźwięki grzechotka bawi go i zachęca do potrząsania. Możesz też powiesić kolorowe zabawki nad dziecięcym łóżeczkiem, maluch będzie z chęcią wyciągał do nich rączki.

Trzeci miesiąc życia dziecka to też wielkie odkrycie przez niego jego dłoni – wreszcie je dostrzega, nie są już zaciśniętymi piąstkami. W tym momencie są dla niego najlepszymi zabawkami, nie traktuje ich jeszcze jako części swojego ciała. Aby je lepiej poznać, wkłada je oczywiście do buzi, liże, ślini. Wzmożone ślinienie się to bardziej objaw poznawania buzią świata niż ząbkowania – wszystkiego trzeba posmakować. Na pierwsze zęby w 3 miesiącu raczej jest za wcześnie.

Niemowlę 3 miesiące. Rozwój poznawczo-emocjonalny

W trzecim miesiącu życia dziecko potrafi już coraz lepiej komunikować się ze światem. Ma do dyspozycji głużenie, popiskiwanie, wzdychanie. Wydawanie podstawowych dźwięków to jego sposób na kontakt z otoczeniem. Lubi też naśladować dźwięki, dlatego już teraz warto do dziecka dużo mówić, bo to najlepiej pobudzi rozwój jego mowy i rozumienia. Niemowlę bardzo łatwo rozśmieszyć. Wystarczy je połaskotać lub robić zabawne miny, by roześmiało się bardzo głośno. Kiedy jednak coś mu nie pasuje, potrafi też donośnie płakać, pojawiają się przy tym prawdziwe łzy. Dziecko wie już, że weźmiesz go wtedy na ręce, i zazwyczaj tylko to potrafi je uspokoić.

3-miesięczne niemowlę rozkosznie uśmiecha się na widok rodziców, rozgląda się za ich głosem, rozpoznaje ich. Dziecko w tym wieku jest bardzo społeczne, potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi, nie lubi zostawać samo. Żywo interesuje się otoczeniem, wodzi wzrokiem za chodzącą po pomieszczeniu osobą, poruszającymi się przedmiotami, rozgląda się za dźwiękiem. Najlepiej wtedy usadowić go w leżaczku lub macie, z których będzie mógł wygodnie obserwować, co się wokół niego dzieje – kuchenna krzątanina, zabawy rodzeństwa, biegające zwierzaki bardzo go zafascynują! Z tego względu dziecko też śpi rzadziej i krócej w ciągu dnia, wystarczy mu już tylko 5 godzin, a nocą może przespać około 10.

Ile powinno ważyć 3-miesięczne dziecko?

Niemowlęta w 3 miesiącu życia w zależności od płci i wagi urodzeniowej ważą średnio 5–8 kg. W tym miesiącu dziecko szybko rośnie. Karmienie piersią nie trwa już tak długo, dziecko szybciej się najada, bo powinno już umieć ssać. Jeśli przed snem dużo zje, rzadziej będzie budzić się w nocy na karmienie.

Kwestia najadania się niemowlęcia często zaprząta myśli młodych rodziców. Więcej na temat tego, ile powinno ważyć, ile jeść i kiedy są powody do zmartwień dowiesz się z naszego artykułu: Ile powinno przybierać na wadze niemowlę od urodzenia do 12. miesiąca?

Zabawy z 3-miesięcznym dzieckiem

Od 3. miesiąca życia warto wprowadzić do codziennych zajęć zabawy z niemowlakiem, które będą pozytywnie wpływać na jego rozwój. Zainteresowanie dziecka swoimi dłońmi można wykorzystać w zabawach paluszkowych, podczas których z pomocą wyliczanek (np. "Ważyła sroczka kaszkę", "Idzie rak, nieborak") zaginamy paluszki, dotykamy noska czy główki dziecka.

Warto też już ćwiczyć z dzieckiem wydawanie i naśladowanie dźwięków. Można mu śpiewać (i koniecznie tańczyć z nim na rękach!), udawać odgłosy zwierząt czy pojazdów, a także przede wszystkim naprawdę dużo mówić.

Aby zaspokoić zainteresowanie światem dziecka, warto wziąć je w chuście na spacer i pokazać nowe otoczenie, drzewa, ludzi z innej perspektywy niż w wózku. Niemowlę będzie zafascynowane.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości