Rozwój 9-miesięcznego dziecka – co potrafi, co je, ile powinno ważyć?

photo_8920928
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Niemowlę 9 miesięcy osiąga wagę od 8 do 11 kg, mierzy 70–78 cm wzrostu. Natomiast dużo ważniejsze od siatek centylowych są konkretne umiejętności i kompetencje, które w tym czasie zyskuje dziecko. Mniej więcej od 6 miesiąca życia jego rozwój błyskawicznie przyspiesza i rodzice muszą za tą zmieniającą się rzeczywistością nadążać.

9 miesiąc życia dziecka to czas, w którym umiejętność siedzenia dziecko ma opanowaną prawie do perfekcji. Coraz lepiej wychodzi mu również przechodzenie z pozycji leżącej do siedzącej oraz na odwrót. Rozwój ruchowy obejmuje również dynamiczną naukę samodzielnego stania.

Co potrafi 9-miesięczne dziecko?

Rozwój 9-miesięcznego dziecka obejmuje swobodne czołganie się, turlanie, przechodzenie od leżenia do siedzenia. Z reguły malec jest w stanie sam stabilnie siedzieć, niepotrzebne są już dodatkowe podpórki. W większości przypadków potrafi też już samodzielnie wstać. Często zdarza się, że zaskoczeni rodzice rano spotykają swoje dziecko radośnie kucające i wstające w łóżeczku. Nadal zauważalne są co prawda problemy z równowagą, trenowanie przykucu w pozycji stojącej coraz lepiej przygotowuje je do stawiania pierwszych samodzielnych kroków.

Co, jeśli 9-miesięczne dziecko nie siedzi?

Rozwój 9-miesięcznego dziecka nie zawsze przebiega książkowo. Niektóre wcześniaki w tym czasie jeszcze nie raczkują, nie pełzają, a tym bardziej nie siadają. Bawią się na podłodze, macie edukacyjnej, kocyku. Czy jest się czym przejmować? Fizjoterapeuci zalecają spokój i cierpliwość. Każde dziecko rozwija się bowiem w swoim tempie. Niektóre dzieci od razu chcą stawać na nóżki i chodzić, inne zupełnie mogą ominąć proces pełzania i raczkowania. Po prostu w pewnym momencie zaczną chodzić i siadać. Nawet więc, jeśli 9-miesięczne dziecko nie raczkuje , nie ma powodów do paniki. Należy uważnie je obserwować i dać mu czas.

Zabawy z 9-miesięcznym dzieckiem

9 miesiąc życia dziecka to moment, kiedy zachęceni postępami malucha chcemy skłonić go do kolejnych eksperymentów. Trzeba jednak w tych zabawach bardzo uważać. Nie wolno stawiać dziecka na siłę na nóżkach. Powinno to robić we własnym zakresie, a rodzic powinien ograniczyć się do funkcji asekuracyjnej. Ogromnie ważne jest, aby to dziecko wykonało pierwsze kroki w kierunku nauki chodzenia, ponieważ zbyt szybka nauka może prowadzić do skoliozy i koślawości kolan. Podczas tych zabaw nie powinno się zakładać dziecku bucików. Wystarczą bose stópki lub antypoślizgowe skarpetki. Buty na tym etapie mogą powodować wady postawy.

Ze względu na wykształcanie się w tym czasie nowego sposobu chwytania za pomocą kciuka i palca wskazującego, 9 miesiąc życia dziecka to moment, w którym możemy bawić się z nim w podnoszenie z podłogi drobnych przedmiotów. Ćwiczymy przy tym koordynację wzrokowo-ruchową i motorykę precyzyjną.

Doskonałym prezentem dla 9-miesięcznego dziecka są książeczki oraz zabawki wydające dźwięki. Dziecko w tym wieku chętnie bawi się głosem, zaczyna naśladować te już słyszane odgłosy, testuje natężenie swojego głosu. Dziecko uwielbia w związku z tym wszystkie grające zabawki: dzwonki, zwierzęta, grzechotki.

Powoli można również zacząć myśleć o stolikach i konsolach edukacyjnych, szczególnie takich, które będą stanowić dla dziecka podporę w nauce chodzenia. To bardzo przydatny prezent dla 9-miesięcznego dziecka .

Przepisy dla 9-miesięcznego dziecka – czyli jak rozszerzyć dietę?

9-miesięczne dziecko nie chce jeść? Z każdym kolejnym tygodniem będzie się to zdarzać rzadziej, bowiem maluchy w tym wieku powoli przyzwyczajają się do nowych smaków. Cały czas powinniśmy sprawdzać nowe rozwiązania, warto też stworzyć zestaw tych dań i deserów, które dziecko akceptuje bez problemu.

Śniadanie dla 9-miesięcznego dziecka to na przykład kaszka na mleku modyfikowanym lub kluski lane. Ważnym elementem jest jajko podawane 3–4 razy w tygodniu (może to być samo żółtko). Jeśli dziecko nadal jest karmione piersią, powinno otrzymywać pokarm jeszcze 3 razy dziennie. W takiej sytuacji dodatkowe pokarmy przygotowywane na mleku nie są już konieczne. Wtedy możemy postawić na przeciery jarzynowe, zupy z dodatkiem mięsa (nie powinno go być jednak więcej niż 15 g). W diecie 9-miesięcznego dziecka może pojawić się także ryba. Dobrze sprawdzi się także kisiel mleczny z żółtkiem na mleku modyfikowanym. Wszystkie pokarmy powinny być coraz mniej rozdrobnione.

Dobrą rozrywką podczas jedzenia może się okazać nauka samodzielności, którą można spokojnie w tym okresie już rozpocząć. Lepiej rozpocząć ją, zanim dziecko zacznie chodzić, bowiem wtedy zainteresowanie go jedzeniem będzie dużo trudniejsze.

Dlaczego 9-miesięczne dziecko budzi się w nocy?

Niemowlę 9 miesięcy powinno (przynajmniej teoretycznie) coraz spokojniej przesypiać noc. Niestety często rzeczywistość bywa zupełnie inna. 9 miesięcy to moment, w którym dziecku mogą zacząć rosnąć zęby trzonowe, co jest dość bolesnym i długotrwałym procesem. Noc to także często moment odreagowywania tzw. „lęku społecznego”, czyli towarzyszącej dzieciom obawy, aby kogoś nie wystraszyć. Powodem może być również tęsknota za mamą i próba emocjonalnego szantażu i siłowego wymuszenia powrotu w matczyne ramiona.

Zobacz także:

Co potrafi 3-miesięczne dziecko? Rozwój fizyczny i poznawczo-emocjonalny niemowląt

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości