Rozszerzanie diety u dziecka
Rozszerzenie diety niemowlaka rodzi wiele wątpliwości u młodych rodziców. Ewelina Pilszczek podczas warsztatów odpowiada na wszystkie żywieniowe pytania opiekunów, a dzieci mogą w tym czasie dotykać, wąchać, smakować i brudzić się do woli.
- Wszystkie produkty, które tutaj mamy, są bezpieczne dla maluchów od 6. miesiąca życia. Mamy makaron, kaszę, owoce, warzywa czy nawet sensoryczny, jadalny piasek. Bogactwo aromatów i smaków - powiedziała dietetyczka i terapeutka jedzenia.
- Przy żywieniu dzieci i rozszerzaniu diety emocje odgrywają kluczową rolę. Lęk przed zadławieniem się występuje u rodziców bardzo często i jest to całkowicie naturalne. To też jest zadanie rozszerzania diety, czyli przesunięcie odruchu wymiotnego, który na początku jest bardzo blisko, do tyłu - dodała ekspertka.
Jak przygotować dziecko do zmian?
W studiu Dzień Dobry TVN lekarz pediatra Ilona Derkowska ze Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku opowiedziała widzom o zaletach metody BLW. - To nie tylko rozszerzanie diety dziecka, ale także wpływanie na jego rozwój. Dziecko sięgając ręką po jedzenie ćwiczy motorykę, rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, dzięki której będzie w przyszłości pisać, a biorąc je do ręki pobudza receptory dotykowe na ręce, czego nie doświadczy, gdy będzie karmione łyżeczką - powiedziała.
- Jednak nie jestem zwolennikiem rozszerzania diety tylko w ten sposób. Są dzieci, które w momencie rozszerzania tej diety, w wieku pół roku, potrzebują więcej niż jedynie poznawanie smaków - zaznaczyła pediatra.
Jak rozpocząć przygodę z metodą BLW? Jako pierwsze wprowadzamy smaki wytrawne. - Zaczynamy od warzyw przez pierwsze dwa tygodnie, brokuł, cukinia czy ziemniaczek. Najlepiej wprowadzać nowy produkt co dwa, trzy dni, żeby zobaczyć reakcję na nowe pożywienia, ale można być elastycznym - tłumaczyła Ilona Derkowska, pediatra ze Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku.
- To, co uda nam się wprowadzić do diety w pierwszych dwóch latach, to jest nasz sukces, bo w wieku przedszkolnym dzieci nie są tak chętne do nowości - dodała nasza gościni.
Zobacz całą rozmowę w naszym materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady
Zobacz także:
- 18-latka porwała ze szpitala noworodka. Kobieta przebrała się za lekarkę
- Nie chce, by na urodzinach syna zjawiło się rodzeństwo zaproszonych dzieci. Czy ma rację?
- Czosnek a karmienie piersią – warzywo zdrowe dla mamy, a jakie dla maluszka?
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Agnieszka Reczek-Bogacka
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News