Przyczyn takich nieprzyjemnych pobudek może być wiele. Jednak czy powinny one być powodem do zmartwień dla świeżo upieczonych rodziców? Na szczęście najczęściej przyczyny są zupełnie naturalne, chociaż zawsze warto trzymać rękę na pulsie i obserwować swoją pociechę.
Niemowlę budzi się z płaczem - naturalne przyczyny
Bardzo częstą przyczyną tego, że niemowlę budzi się z płaczem jest po prostu nadmiar bodźców, które dziecko odebrało w ciągu dnia. Młody, nieukształtowany jeszcze odpowiednio układ nerwowy malca nie radzi sobie jeszcze do końca z otaczającą go rzeczywistością. Niemowlę nie potrafi jeszcze skupić się na jednej rzeczy i wszystko dobiera z równą intensywnością.
"Dzieci świata"
Sen jest doskonałą okazją, by przetworzyć wszystko to, co niemowlak odebrał w ciągu dnia. Dlatego czasem Twoja pociecha może obudzić się z płaczem i krzykiem. Choć nam wydaje się wtedy, że dzieje się to zupełnie bez powodu i zaczynamy się niepokoić, taka sytuacja jest całkowicie naturalna. Powinniśmy wtedy starać się uspokoić malucha, przede wszystkim dając mu bliskość, a tym samym okazując swoje wsparcie. To powinno uspokoić dziecko.
Inne naturalne przyczyny zwykle są łatwiejsze do rozpoznania, np. konieczność przewinięcia czy nakarmienia niemowlaka, który, gdy jest głodny, często wkłada paluszki do buzi i zaczyna mlaskać. W tym drugim przypadku nocne pobudki mogą mieć nawet pozytywny wpływ na rozwój naszej pociechy. W mleku mamy w czasie nocy znajduje się bowiem więcej kalorii oraz składników pomagającym w rozwoju mózgu, jak serotonina czy tryptofan.
Do chorób, które mogą wywoływać płacz niemowlaka przez sen, należą m.in.:
- refluks żołądkowo-przełykowy - szczególnie częsta choroba powodująca zaburzenia snu u dzieci;
- infekcje;
- alergia;
- choroby neurologiczne i inne.
Pobudka z płaczem - zadbaj o spokój malucha
Gdy niemowlę budzi się z płaczem w nocy przyczyną może być też nadmiar bodźców z zewnątrz już w trakcie snu naszej pociechy. Sen niemowlaka jest bowiem znacznie płytszy niż starszego dziecka, a zwłaszcza osoby dorosłej, dlatego nietrudno jest go z niego wyrwać. Najłatwiej jest zakłócić spokój malca na 20 minut po zaśnięciu, a potem co ok. 45-50 minut. Jest to częsta odpowiedź na pytanie, dlaczego dziecko budzi się z płaczem co godzinę.
Spróbuj zminimalizować ryzyko. Postaraj się o dobre zaciemnienie i wyciszenie pomieszczenia, w którym śpi maluch. Mniejsza liczba bodźców z zewnątrz ułatwi zasypianie. Możesz też spróbować specjalnych maskotek, które wytwarzają kojący, szumiący dźwięk. Zadbaj również o odpowiednią temperaturę w pokoju. Dla pełnego komfortu małe dzieci potrzebują nieco wyższej niż osoby dorosłe. Jeśli nie jesteś w stanie odpowiednio jej wyregulować, a maluch często budzi Cię płaczem, spróbuj po prostu założyć mu dodatkowe ubranko. Nie przegrzewaj go jednak. Przesada w każdą ze stron może obudzić dziecko.
Co zrobić, kiedy dziecko budzi się z płaczem?
Nie ma określonego przepisu na to, jak postępować z niemowlęciem płaczącym przez sen. Do obowiązków rodziców należy przede wszystkim obserwacja i redukcja czynników mogących powodować zaburzenia snu. Gdy nie ma objawów chorobowych i płacz wynika z niecharakterystycznych czynników, możemy zastosować dwie szkoły leczenia: wygaszanie bez reagowania - dziecko kładzie się do łóżeczka i nie reaguje na płacz aż do rana. Przez specjalistów metoda ta nie jest polecana, gdyż wywołuje ogromny stres dziecka oraz wiele innych niepożądanych reakcji z tym związanych jak np. wwalnianie dużych ilości kortyzolu do krwi.
Druga szkoła to wydłużanie reagowania na przyjście do łóżeczka, gdy dziecko zaczyna płakać. Ta metoda również nie jest zalecana. Nawet jeśli dziecko cierpi i płacze to obecność rodzica jest dla niego korzystna. Ważne jest zachowanie stałego harmonogramu dnia, regularne kładzenie dziecka do łóżeczka i wyeliminowanie wszystkich czynników mogących pogorszyć jakość snu niemowlaka.
Najważniejsze w postępowaniu z dzieckiem mającym zaburzenia snu to zachowanie spokoju i obserwacja. Matki znają swoje dzieci najlepiej na całym świecie - porównując do wcześniejszych zachowań maluszka i znając warunki, w jakim dziecko przebywa, można dość łatwo dojść do wniosku, co może być powodem płaczu niemowlaka przez sen.
Refluks a budzenie się dziecka w nocy
Jeżeli obserwujemy niepokojące objawy lub czas zaburzeń trwa długo, a płacz wydaje nam się przeraźliwy, należy zwrócić się do lekarza. Jak wyżej podano, problemem mogą być choroby takie jak refluks żołądkowo-przełykowy. Refluks polega na cofaniu się kwaśnej treści z żołądka do przewodu pokarmowego, a to prowadzi do pieczenia i dolegliwości bólowych, na które dziecko jest wrażliwe, co skutkuje tym, że dziecko płacze w nocy przez sen. Tu powinna pomóc wizyta u specjalisty.
Dziecko budzi się z płaczem - ząbkowanie
Częstym czynnikiem, który powoduje, że dziecko budzi się z płaczem jest ząbkowanie . Aby to sprawdzić, możesz delikatnie dotknąć palcem dziąseł malucha. Jeżeli wyczujesz na nich zgrubienia, prawdopodobnie udało Ci się odnaleźć przyczynę nieprzespanych nocy. Jak złagodzić związane z tym dolegliwości? Dobrym sposobem często są specjalne gryzaki dla dzieci. Warto przed podaniem ich maluchowi włożyć je do lodówki, by dodatkowo pomogły uśmierzyć ból. Niektórzy rodzice, zamiast tego, wykorzystują skórkę od chleba. W aptece można znaleźć też specjalne żele do smarowania dziąseł. Niekiedy, gdy problem jest wyjątkowo duży, dziecku podaje się leki przeciwbólowe. Jednak takie rozwiązanie zawsze musi być skonsultowane z pediatrą.
Płacz z powodu dolegliwości bólowych - czy to zawsze niebezpieczne?
Dziecko budzi się z krzykiem również z powodu bólu brzucha, najczęściej wywołanego kolką. Nie jest ona niebezpieczna dla zdrowia, lecz, niestety, bardzo uciążliwa. Charakterystyczne objawy to naprężanie ciała, zaczerwieniona buzia, płacz dochodzący nawet do trzech godzin w ciągu doby, nadmierne pocenie i nasilenie się dolegliwości po karmieniu. Ta przypadłość dotyczy wielu niemowląt, szczególnie do 5. miesiąca życia. W takiej sytuacji najlepiej poradzić się lekarza, który wykluczy inne przyczyny dolegliwości, np. alergie pokarmowe lub refluks.
Niestety czasem problem może być poważniejszy. Dlatego gdy tylko zauważysz niepokojące objawy, w tym nietypowe zachowanie swojego dziecka, jak najszybciej udaj się do specjalisty. Niemowlęta są bardzo delikatne i nawet niewielki problem ze zdrowiem może wywołać niebezpieczne konsekwencje.
Sytuacja, w której niemowlę często budzi się z płaczem może mieć różne przyczyny. Czasem przejmujemy się, że z naszą pociechą dzieje się coś złego, podczas gdy źródłem niezadowolenia i rozdrażnienia jest uwierająca ją metka od ubranka. Co nie oznacza, że mamy lekceważyć takie zachowanie. Zawsze lepiej upewnić się, że nasze dziecko jest bezpieczne.
Zobacz wideo:
Zobacz także:
- Kawa dla kobiet w ciąży. Czy ta bez kofeiny to jedyny wybór dla przyszłych mam?
- Najgorsze teksty dzieci, które uderzają w rodziców. Jak sobie z tym radzić?
- Ćwiczenia dla kobiet po porodzie. Jak bezpiecznie wrócić do formy po ciąży?
- Niemowlę nie śpi w nocy - dlaczego tak się dzieje i co robić z niemowlakiem, gdy nie śpi?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Thanasis Zovoilis/Getty Images