Niemowlę budzi się z płaczem - dlaczego? Twój maluch nie może przespać nocy?

Niemowlę budzi się z płaczem - dlaczego? Twój maluch nie może przespać nocy?
Niemowlę budzi się z płaczem - dlaczego? Twój maluch nie może przespać nocy?
Źródło: Thanasis Zovoilis/Getty Images
Większość młodych rodziców jest przygotowana na to, że nie raz dziecko obudzi ich w nocy. Mimo to często z niepokojem zastanawiają się, dlaczego dziecko budzi się z płaczem. Czasem nawet co godzinę.

Przyczyn takich nieprzyjemnych pobudek może być wiele. Jednak czy powinny one być powodem do zmartwień dla świeżo upieczonych rodziców? Na szczęście najczęściej przyczyny są zupełnie naturalne, chociaż zawsze warto trzymać rękę na pulsie i obserwować swoją pociechę.

Niemowlę budzi się z płaczem - naturalne przyczyny

Bardzo częstą przyczyną tego, że niemowlę budzi się z płaczem jest po prostu nadmiar bodźców, które dziecko odebrało w ciągu dnia. Młody, nieukształtowany jeszcze odpowiednio układ nerwowy malca nie radzi sobie jeszcze do końca z otaczającą go rzeczywistością. Niemowlę nie potrafi jeszcze skupić się na jednej rzeczy i wszystko dobiera z równą intensywnością.

"Dzieci świata"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Co nas czeka w nowym sezonie cyklu “Dzieci Świata”?
Co nas czeka w nowym sezonie cyklu “Dzieci Świata”?
Zapowiedź nowego sezonu “Dzieci świata”
Zapowiedź nowego sezonu “Dzieci świata”
Dzieci świata - rzeczywistość w buddyjskich klasztorach
Dzieci świata - rzeczywistość w buddyjskich klasztorach
Dzieci świata – rodzinna plantacja kawy w Etiopii
Dzieci świata – rodzinna plantacja kawy w Etiopii
Dzieci świata – tajemnicze plemię z Madagaskaru
Dzieci świata – tajemnicze plemię z Madagaskaru
Dzieci świata - Polki pomagają dzieciom na Madagaskarze
Dzieci świata - Polki pomagają dzieciom na Madagaskarze
Figiel-Strzała Dzieci świata - szafiry z Madagaskaru
Figiel-Strzała Dzieci świata - szafiry z Madagaskaru
Dzieci świata - zakazane bliźnięta z Madagaskaru
Dzieci świata - zakazane bliźnięta z Madagaskaru
Dzieci świata – kopalnie miki na Madagaskarze
Dzieci świata – kopalnie miki na Madagaskarze
Wstrząsające warunki życia dzieci na Madagaskarze
Wstrząsające warunki życia dzieci na Madagaskarze
Dzieci świata – zabawki z różnych części ziemi
Dzieci świata – zabawki z różnych części ziemi
Dzieci świata – poławiacze monet z Indii
Dzieci świata – poławiacze monet z Indii
Dzieci świata - niebieskie dzieci z Indii
Dzieci świata - niebieskie dzieci z Indii
Dzieci świata - plemię Himba z Namibii
Dzieci świata - plemię Himba z Namibii
Dzieci świata - plemię Karo z Etiopii
Dzieci świata - plemię Karo z Etiopii
Dzieci świata – dziewczynki z etiopskiego plemienia Hamer
Dzieci świata – dziewczynki z etiopskiego plemienia Hamer
Sytuacja dzieci pracujących na pustyni w Indiach
Sytuacja dzieci pracujących na pustyni w Indiach
Dzieci świata - kopalnie miki w Indiach
Dzieci świata - kopalnie miki w Indiach
Filmuje życie dzieci w różnych zakątkach świata
Filmuje życie dzieci w różnych zakątkach świata

Sen jest doskonałą okazją, by przetworzyć wszystko to, co niemowlak odebrał w ciągu dnia. Dlatego czasem Twoja pociecha może obudzić się z płaczem i krzykiem. Choć nam wydaje się wtedy, że dzieje się to zupełnie bez powodu i zaczynamy się niepokoić, taka sytuacja jest całkowicie naturalna. Powinniśmy wtedy starać się uspokoić malucha, przede wszystkim dając mu bliskość, a tym samym okazując swoje wsparcie. To powinno uspokoić dziecko.

Inne naturalne przyczyny zwykle są łatwiejsze do rozpoznania, np. konieczność przewinięcia czy nakarmienia niemowlaka, który, gdy jest głodny, często wkłada paluszki do buzi i zaczyna mlaskać. W tym drugim przypadku nocne pobudki mogą mieć nawet pozytywny wpływ na rozwój naszej pociechy. W mleku mamy w czasie nocy znajduje się bowiem więcej kalorii oraz składników pomagającym w rozwoju mózgu, jak serotonina czy tryptofan.

Do chorób, które mogą wywoływać płacz niemowlaka przez sen, należą m.in.:

 • refluks żołądkowo-przełykowy - szczególnie częsta choroba powodująca zaburzenia snu u dzieci;
  • infekcje;
   • alergia;
    • choroby neurologiczne i inne.

     Pobudka z płaczem - zadbaj o spokój malucha

     Gdy niemowlę budzi się z płaczem w nocy przyczyną może być też nadmiar bodźców z zewnątrz już w trakcie snu naszej pociechy. Sen niemowlaka jest bowiem znacznie płytszy niż starszego dziecka, a zwłaszcza osoby dorosłej, dlatego nietrudno jest go z niego wyrwać. Najłatwiej jest zakłócić spokój malca na 20 minut po zaśnięciu, a potem co ok. 45-50 minut. Jest to częsta odpowiedź na pytanie, dlaczego dziecko budzi się z płaczem co godzinę.

     Spróbuj zminimalizować ryzyko. Postaraj się o dobre zaciemnienie i wyciszenie pomieszczenia, w którym śpi maluch. Mniejsza liczba bodźców z zewnątrz ułatwi zasypianie. Możesz też spróbować specjalnych maskotek, które wytwarzają kojący, szumiący dźwięk. Zadbaj również o odpowiednią temperaturę w pokoju. Dla pełnego komfortu małe dzieci potrzebują nieco wyższej niż osoby dorosłe. Jeśli nie jesteś w stanie odpowiednio jej wyregulować, a maluch często budzi Cię płaczem, spróbuj po prostu założyć mu dodatkowe ubranko. Nie przegrzewaj go jednak. Przesada w każdą ze stron może obudzić dziecko.

     Co zrobić, kiedy dziecko budzi się z płaczem?

     Nie ma określonego przepisu na to, jak postępować z niemowlęciem płaczącym przez sen. Do obowiązków rodziców należy przede wszystkim obserwacja i redukcja czynników mogących powodować zaburzenia snu. Gdy nie ma objawów chorobowych i płacz wynika z niecharakterystycznych czynników, możemy zastosować dwie szkoły leczenia: wygaszanie bez reagowania - dziecko kładzie się do łóżeczka i nie reaguje na płacz aż do rana. Przez specjalistów metoda ta nie jest polecana, gdyż wywołuje ogromny stres dziecka oraz wiele innych niepożądanych reakcji z tym związanych jak np. wwalnianie dużych ilości kortyzolu do krwi.

     Druga szkoła to wydłużanie reagowania na przyjście do łóżeczka, gdy dziecko zaczyna płakać. Ta metoda również nie jest zalecana. Nawet jeśli dziecko cierpi i płacze to obecność rodzica jest dla niego korzystna. Ważne jest zachowanie stałego harmonogramu dnia, regularne kładzenie dziecka do łóżeczka i wyeliminowanie wszystkich czynników mogących pogorszyć jakość snu niemowlaka.

     Najważniejsze w postępowaniu z dzieckiem mającym zaburzenia snu to zachowanie spokoju i obserwacja. Matki znają swoje dzieci najlepiej na całym świecie - porównując do wcześniejszych zachowań maluszka i znając warunki, w jakim dziecko przebywa, można dość łatwo dojść do wniosku, co może być powodem płaczu niemowlaka przez sen.

     Refluks a budzenie się dziecka w nocy

     Jeżeli obserwujemy niepokojące objawy lub czas zaburzeń trwa długo, a płacz wydaje nam się przeraźliwy, należy zwrócić się do lekarza. Jak wyżej podano, problemem mogą być choroby takie jak refluks żołądkowo-przełykowy. Refluks polega na cofaniu się kwaśnej treści z żołądka do przewodu pokarmowego, a to prowadzi do pieczenia i dolegliwości bólowych, na które dziecko jest wrażliwe, co skutkuje tym, że dziecko płacze w nocy przez sen. Tu powinna pomóc wizyta u specjalisty.

     Dziecko budzi się z płaczem - ząbkowanie

     Częstym czynnikiem, który powoduje, że dziecko budzi się z płaczem jest ząbkowanie . Aby to sprawdzić, możesz delikatnie dotknąć palcem dziąseł malucha. Jeżeli wyczujesz na nich zgrubienia, prawdopodobnie udało Ci się odnaleźć przyczynę nieprzespanych nocy. Jak złagodzić związane z tym dolegliwości? Dobrym sposobem często są specjalne gryzaki dla dzieci. Warto przed podaniem ich maluchowi włożyć je do lodówki, by dodatkowo pomogły uśmierzyć ból. Niektórzy rodzice, zamiast tego, wykorzystują skórkę od chleba. W aptece można znaleźć też specjalne żele do smarowania dziąseł. Niekiedy, gdy problem jest wyjątkowo duży, dziecku podaje się leki przeciwbólowe. Jednak takie rozwiązanie zawsze musi być skonsultowane z pediatrą.

     Płacz z powodu dolegliwości bólowych - czy to zawsze niebezpieczne?

     Dziecko budzi się z krzykiem również z powodu bólu brzucha, najczęściej wywołanego kolką. Nie jest ona niebezpieczna dla zdrowia, lecz, niestety, bardzo uciążliwa. Charakterystyczne objawy to naprężanie ciała, zaczerwieniona buzia, płacz dochodzący nawet do trzech godzin w ciągu doby, nadmierne pocenie i nasilenie się dolegliwości po karmieniu. Ta przypadłość dotyczy wielu niemowląt, szczególnie do 5. miesiąca życia. W takiej sytuacji najlepiej poradzić się lekarza, który wykluczy inne przyczyny dolegliwości, np. alergie pokarmowe lub refluks.

     Niestety czasem problem może być poważniejszy. Dlatego gdy tylko zauważysz niepokojące objawy, w tym nietypowe zachowanie swojego dziecka, jak najszybciej udaj się do specjalisty. Niemowlęta są bardzo delikatne i nawet niewielki problem ze zdrowiem może wywołać niebezpieczne konsekwencje.

     Sytuacja, w której niemowlę często budzi się z płaczem może mieć różne przyczyny. Czasem przejmujemy się, że z naszą pociechą dzieje się coś złego, podczas gdy źródłem niezadowolenia i rozdrażnienia jest uwierająca ją metka od ubranka. Co nie oznacza, że mamy lekceważyć takie zachowanie. Zawsze lepiej upewnić się, że nasze dziecko jest bezpieczne.

     Zobacz wideo:

     Pierwsze dni dzieci w przedszkolu
     Źródło: Dzień Dobry TVN

     Zobacz także:

     Autor: Adrian Adamczyk

     Źródło zdjęcia głównego: Thanasis Zovoilis/Getty Images

     podziel się:

     Pozostałe wiadomości

     Jak koledzy ze studiów postrzegają Oliwię Bieniuk?

     Jak koledzy ze studiów postrzegają Oliwię Bieniuk?

     Komentarze lektora w "Hotelu Paradise" to złoto. Zestawienie zabawnych fragmentów i ciętych ripost

     Komentarze lektora w "Hotelu Paradise" to złoto. Zestawienie zabawnych fragmentów i ciętych ripost

     Jakie wydatki musi ponieść diabetyk? Marta Wiśniewska podała kwoty

     Jakie wydatki musi ponieść diabetyk? Marta Wiśniewska podała kwoty

     Zacznij dzień słodkim, zdrowym śniadaniem. Poznaj dodające energii dania według Darii Ładochy
     Materiał promocyjny

     Zacznij dzień słodkim, zdrowym śniadaniem. Poznaj dodające energii dania według Darii Ładochy

     Karol III zobaczył banknoty ze swoim wizerunkiem. "To jest tak zaskakujące"

     Karol III zobaczył banknoty ze swoim wizerunkiem. "To jest tak zaskakujące"

     Dlaczego obgadujesz innych? Te słowa psychologa dadzą ci do myślenia

     Dlaczego obgadujesz innych? Te słowa psychologa dadzą ci do myślenia

     Omegamania – poznaj kwasy Omega-3! Jak wspierają zdrowie?
     Materiał promocyjny

     Omegamania – poznaj kwasy Omega-3! Jak wspierają zdrowie?

     Dorota Szelągowska odważnie o rozstępach na brzuchu: "Obiektywnie okropne, ale są moje"

     Dorota Szelągowska odważnie o rozstępach na brzuchu: "Obiektywnie okropne, ale są moje"

     Jak postawić na nogi monsterę? Ekspert zdradza sprawdzone sposoby

     Jak postawić na nogi monsterę? Ekspert zdradza sprawdzone sposoby

     "Sposób na wnętrze": Mural, sztukateria i obrotowe lamele. Modny i przytulny salon w jeden dzień
     Materiał promocyjny

     "Sposób na wnętrze": Mural, sztukateria i obrotowe lamele. Modny i przytulny salon w jeden dzień

     Mefedron na wyciągnięcie ręki. Jak poznać uzależnienie u dziecka? Czat z ekspertem

     Mefedron na wyciągnięcie ręki. Jak poznać uzależnienie u dziecka? Czat z ekspertem

     Kim jest zwycięzca "Czas na Show. Drag Me Out"? To mistrz świata i mąż znanej aktorki

     Kim jest zwycięzca "Czas na Show. Drag Me Out"? To mistrz świata i mąż znanej aktorki

     Czy można wejść do restauracji lub baru z psem? GIS przypomina

     Czy można wejść do restauracji lub baru z psem? GIS przypomina

     Pogoda na weekend. Termometry mogą wskazać nawet 27 kresek

     Pogoda na weekend. Termometry mogą wskazać nawet 27 kresek

     Efekt placebo wciąż wykorzystuje się w medycynie. Na czym polega?

     Efekt placebo wciąż wykorzystuje się w medycynie. Na czym polega?

     Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

     Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

     Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

     Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

     Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

     Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

     "Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

     "Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

     Znamy finalistów XV edycji konkursu Sukcesu Pisanego Szminką

     Znamy finalistów XV edycji konkursu Sukcesu Pisanego Szminką

     "Przypalone ciasto warto wytrzeć tarką"

     "Przypalone ciasto warto wytrzeć tarką"

     Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

     Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

     Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

     Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

     Pył znad Sahary powrócił do Polski. Dla tej grupy osób jest szczególnie groźny

     Pył znad Sahary powrócił do Polski. Dla tej grupy osób jest szczególnie groźny

     Kolejny sukces Taylor Swift. 34-latka debiutuje na liście światowych miliarderów

     Kolejny sukces Taylor Swift. 34-latka debiutuje na liście światowych miliarderów

     Najlepsze podkłady na lato 2024. Czym się kierować, wybierając ten kosmetyk?

     Najlepsze podkłady na lato 2024. Czym się kierować, wybierając ten kosmetyk?

     E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
     Materiał promocyjny

     E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

     Są bliźniaczkami syjamskimi, lecz mają inną orientację. Jak wygląda ich życie seksualne?

     Są bliźniaczkami syjamskimi, lecz mają inną orientację. Jak wygląda ich życie seksualne?

     Kuba Wesołowski znów zostanie tatą. Żona aktora pochwaliła się ciążowym brzuszkiem

     Kuba Wesołowski znów zostanie tatą. Żona aktora pochwaliła się ciążowym brzuszkiem

     Uniwersalne motywy na maturę z polskiego. Poznaj najpopularniejsze motywy literackie i zrób sobie powtórkę

     Uniwersalne motywy na maturę z polskiego. Poznaj najpopularniejsze motywy literackie i zrób sobie powtórkę

     In vitro w Polsce: Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"

     In vitro w Polsce: Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"

     Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

     Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

     Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

     Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

     Mama lekarz mówi na co nie pozwala dzieciom w domu. "Nie ma mowy"

     Mama lekarz mówi na co nie pozwala dzieciom w domu. "Nie ma mowy"

     #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

     #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

     Gruszki to idealny owoc dla zmagających się z tą chorobą. Sprawdź, dlaczego

     Gruszki to idealny owoc dla zmagających się z tą chorobą. Sprawdź, dlaczego