Opanowanie płaczu dziecka często jest prawdziwym wyzwaniem dla rodziców.
Dzień Dobry TVN zapytało Warszawiaków o to, jak często płaczą, a o szczegółach na ten temat od strony naukowej odpowiedziały ekspertki – doktorantka Wydziału Biologii UW – Patrycja Ściślewska oraz psycholożka i badaczka – Joanna Flis.
Na co należy uważać? Jak pokonać ten strach i sprawić, że maluch będzie czuł się dobrze w aucie?
Gdy dziecko płacze i denerwuje się, stresują się tym także jego rodzice. Zwłaszcza gdy cała sytuacja ma miejsce w przestrzeni publicznej. Stres nie jest jednak wywołany tym, że młoda mama lub tata nie wiedzą, jak poradzić sobie z własnym dzieckiem, a oceną innych "życzliwych", którzy uwielbiają stawiać siebie w roli eksperta. Nie od dziś wiadomo, że dobrymi chęciami wybrukowane jest przecież piekło. Przekonała się o tym ostatnio Julia Rosnowska.
Dowiedz się, jakie mogą być tego przyczyny.
Sny to wciąż niezbadany obszar aktywności mózgu człowieka. Wiele osób zastanawia się nad ich pochodzeniem i znaczeniem. We śnie często zdarza się nam płakać, w związku z czym poszukujemy znaczenia tego motywu w senniku. Jak można go zinterpretować?
Rozstanie dziecka z rodzicami w przedszkolu może mieć czasami dramatyczny przebieg... Co zrobić, gdy dziecko płacze w przedszkolu? Jak pomóc mu przetrwać rozłąkę? I jak sprawić, by chętnie szło do przedszkola? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog dziecięcą Małgorzatę Pawłowską.
Kiedy mama wychodzi do pracy, większość małych dzieci bardzo to przeżywa. Okazuje się, że lęk separacyjny towarzyszy nie tylko dzieciom, ale także i ich rodzicom, zwłaszcza mamom. Czy lęk separacyjny może być rozwojowy dla dziecka? Jak uniknąć histerii dziecka, w momencie kiedy musimy wyjść z domu? Kolejnym newralgicznym etapem jest pójście dziecka do przedszkola. Co zrobić, by wyjścia do placówki nie były dla dziecka koszmarem? Gościem Dzień Dobry TVN była Magdalena Chorzewska, psycholog.
Jakiś czas temu, Internet obiegło nagranie ukazujące 3-letniego chłopca, który krzyczał w samolocie nieprzerwanie przez osiem godzin lotu. O możliwych przyczynach histerycznego zachowania dziecka porozmawialiśmy z naszymi gośćmi. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog dziecięcą Martę Żysko-Pałubę oraz otolaryngologa dr Tomasza Brodę. Okazuje się, że dzieci podczas lotu często uskarżają się na problemy z uszami. Wynika to ze zmiany ciśnienia. Jak złagodzić te dolegliwości? Czy taka sytuacja może być dla dziecka niebezpieczna? Jak przygotować się do podróży samolotem z małym dzieckiem?
W ostatnich dniach popularnością cieszy się nagranie doktora Roberta Hamiltona, który opracował swój metodę, jak uspokoić płaczące niemowlę. Czy jest to bezpieczne? I czy zawsze działa? Technikę przetestował dla nas fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski. Czy są inne, lepsze sposoby na uspokojenie płaczącego niemowlaka?
Bohaterką cyklu "Niedoskonała mama" jest Dorota Kwiatek, która po urlopie macierzyńskim postanowiła wrócić do pracy. Gdy wychodzi z domu jej prawie dwuletnia córka reaguje płaczem. Dziewczynka za każdym razem przeżywa rozłąkę z mamą. Jak temu zaradzić? Zapytaliśmy o to Tomasza Kuźmicza, psychologa dziecięcego z Akademickiego Centrum Psychoterapii i Rozwoju, Uniwersytetu SWPS.