Jak uspokoić dziecko? Kilka sprawdzonych sposobów

Jak uspokoić dziecko? Kilka sprawdzonych sposobów
Jak uspokoić dziecko? Kilka sprawdzonych sposobów
Źródło: GettyImages/Cavan Images
Opanowanie płaczu dziecka często jest prawdziwym wyzwaniem dla rodziców. Gdy nic nie pomaga, wielu opiekunów często czuje zdenerwowanie i bezradność. Maluchy doskonale wyczuwają te emocje, dlatego zwykłe kwilenie może przerodzić się w atak prawdziwej histerii.

Każdy rodzic doskonale wie, jak uspokoić noworodka. Jeśli jednak dziecko jest nieco starsze, może to nie być takie proste. Powodów płaczu malucha istnieje bowiem zdecydowanie więcej. Histeryzując, dziecko domaga się atencji, próbuje wymusić na rodzicu kupno zabawki albo protestuje przeciwko pójściu do przedszkola.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Dzieci

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci

Jak uspokoić noworodka?

Sposobem na uspokojenie dziecka w brzuchu jest jego masowanie, mówienie ciepłym głosem, kołysanie i śpiewanie piosenek. Takie techniki stosowane już po jego narodzinach są dla matek naturalne w sytuacji, gdy pociecha płacze. Nierzadko jednak okazują się niewystarczające. Dlatego wielu rodziców w internecie szuka sposobów na to, jak uspokoić niemowlę. Pomysłów w sieci nie brakuje i wiele mam chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem na forach czy blogach.

Warto pamiętać, że czasami lepiej zdać się na rodzicielską intuicję, zamiast szukać pomocy w sieci. Świat noworodków nie jest skomplikowany i jeśli domagają się czegoś płaczem, najczęściej chodzi o jedzenie, zmianę pieluchy albo po prostu potrzebę bliskości. Najlepszym i zarazem najprostszym sposobem na to, jak uspokoić noworodka, jest więc wzięcie go na ręce, przytulenie, położenie go na sobie (najlepiej „skóra do skóry”) i lekki masaż. Zazwyczaj to wystarczy, by maluch przestał kwilić.

Czasami jednak powód płaczu jest inny. Może być nim gorączka, kolka lub uwierające ubranko. Warto to sprawdzić, zanim podejmie się dalsze działania. Dość kontrowersyjnym, choć w wielu przypadkach pomocnym sposobem na to, jak uspokoić niemowlę, gdy płacze i nie może usnąć, są otulacze w formie kokonu. Ponoć taki gadżet daje dziecku doświadczenie podobne do tego, jakie miał w życiu płodowym. Ściśle przylega do ciała maluszka i nie pozwala mu na gwałtowne ruchy. Noworodki często bowiem nie mogą zasnąć, bo nieustannie ruszają rączkami i nóżkami.

Świetnym sposobem na uspokojenie niemowlęcia jest także szum. Może być ten wydobywający się z odkurzacza lub suszarki. Ten dźwięk przypomina noworodkowi to, co słyszał w brzuchu mamy, a dzięki temu czuje się bezpiecznie. Co więcej, na rynku są specjalne szumiące maskotki, a nawet miękkie panele montowane na szczebelkach łóżeczka.

Jak uspokoić dziecko w histerii?

Oczywistym sposobem na uspokojenie dziecka, gdy płacze, jest przytulanie, całowanie, głaskanie po plecach i główce, zapewnianie, że jest się blisko i się je wspiera. Czasem jednak skuteczniejsze mogą się okazać inne techniki radzenia sobie z tym problemem, zwłaszcza w przypadku histerii połączonej z agresją.

Wraz ze wzrostem dziecka zmieniają się przyczyny jego płaczu. Maluch w wieku przedszkolnym często w ten sposób manifestuje swój sprzeciw wobec jakichś nakazów czy zakazów. Jak uspokoić małe dziecko, które się buntuje? Receptą wielu rodziców jest rozmowa z maluchem o emocjach, próba ich nazwania. Brak uwagi ze strony otoczenia także może wywoływać u pociechy frustrację, smutek i złość. Jeśli więc dziecko potrafi się już komunikować, warto poznać przyczynę jego zachowania poprzez zadawanie mu pytań. Ważne, by okazać dziecku szacunek i zrozumienie, a samemu zachować spokój. Widząc złe zachowania, należy bezwzględnie pokazać swój sprzeciw i być konsekwentnym.

Maluchy uczęszczające do przedszkola często płaczą z powodu rozstania z rodzicem. Przebywając z mamą i tatą cały czas od momentu urodzenia, tracą poczucie bezpieczeństwa, gdy zostaną odseparowane. Panie opiekujące się maluchami w takich placówkach znają sposoby na to, jak uspokoić dziecko w przedszkolu. Często wystarczy pokazać im coś nowego lub zachęcić do wspólnej zabawy, pomaga też motywacyjna rozmowa. Należy jednak pamiętać, że każde dzieci etap rozstania z rodzicem przechodzi inaczej i u jednych histeria trwa dłużej, a u innych kończy się już pierwszego dnia pobytu w przedszkolu.

Jak uspokoić dziecko z autyzmem?

Dzieci z autyzmem reagują inaczej niż ich zdrowi rówieśnicy. Ich wybuchy płaczu mogą być niekontrolowane i nie mieć żadnego ważnego powodu. Inna jest też ich inteligencja emocjonalna, dlatego uspokojenie dziecka autystycznego może się okazać bardzo trudne. W rozwiązaniu problemu pomoże psycholog. Podpowie rodzicom, jak postępować w takich sytuacjach lub jak próbować ich uniknąć, sprawić, by pojawiały się jak najrzadziej. Konieczna może też okazać się wizyta u neurologa. Sposobem na to, jak uspokoić dziecko z autyzmem, są również specjalne zajęcia terapeutyczne oraz zajęcia z psychoedukacji i integracji sensorycznej. Wiele ćwiczeń można wykonywać także w domu, co pozwala jeszcze bardziej wzmocnić więź między dzieckiem i rodzicem, pomagać maluchowi rozwijać funkcje poznawcze.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Cavan Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana