Dziecko

Niemowlę nie śpi w nocy - dlaczego tak się dzieje i co robić z niemowlakiem, gdy nie śpi?

Dziecko

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kangurowanie niemowlaka noworodka

Niemowlę, które nie śpi w nocy, nie tylko nie daje spać rodzicom, ale może też wywoływać u nich obawy. Czy maluch nie może spać, bo dzieje się coś złego? A może niespokojny sen dziecka ma zupełnie niegroźne przyczyny i nie ma się czym martwić?

Noworodki powinny przesypiać nawet 18 godzin w ciągu doby, a półroczne dziecko ok. 14. Dlatego rodziców często niepokoją ciągle pobudki, które urządza im malec. Niespokojny sen w nocy może być jednak całkowicie naturalny.

Niemowlę nie śpi w nocy - zbyt dużo drzemek w ciągu dnia

Choć wydaje się, że małe dzieci potrzebują ogromnych ilości snu, półroczny malec czuwa przez ok. 10 godzin w ciągu doby. Jeśli więc prześpi większość dnia, w nocy będzie po prostu wyspany. Postaraj się zmienić jego codzienną rutynę. Wycisz dziecko wieczorem, nie próbuj przykuwać jego uwagi absorbującymi zabawkami. Dobrze działa również ciepła kąpiel na pół godziny przed planowanym położeniem niemowlaka do łóżeczka. Zadbaj też o odpowiednie zaciemnienie pokoju.

Niemowlę nie śpi w nocy? Winna może być temperatura

Niemowlak potrzebuje nieco wyższej temperatury niż dorosły, by czuć się komfortowo. Nie oznacza to jednak, że trudno je przegrzać. Gdy noworodek nie śpi w nocy , sprawdź temperaturę w jego sypialni. Nie powinna przekraczać 22oC. Zwróć też uwagę na ubranko, w którym kładziesz dziecko spać. Nie zakładaj mu kilku warstw, jeżeli w sypialni nie jest zbyt zimno, ponieważ nie będą mu potrzebne.

Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko? Rodzicielstwo bliskości to szczególna propozycja dla matek i ojców, którzy pragną towarzyszyć dziecku na każdym etapie jego dorastania, uważnie wsłuchiwać się w jego potrzeby i odpowiadać na nie w rozważny sposób. Jak stosować te zasady w życiu codziennym? Źródło: Dzień Dobry TVN

Dziecko często budzi się w nocy - ząbkowanie

Ząbkowanie to jedna z najczęstszych przyczyn tego, niemowlę nie śpi w nocy . Można je dość łatwo rozpoznać. Dziecko ślini się i wkłada do buzi różne przedmioty oraz paluszki. Jego dziąsła są rozpulchnione i zaczerwienione, a sam maluch marudny i płaczliwy. Winny temu jest ból i swędzenie. Aby ulżyć dziecku, należy podawać mu schłodzone w lodówce gryzaki dla niemowląt, delikatnie masować dziąsła lub, po konsultacji z pediatrą, podawać środki przeciwbólowe dla dzieci. Ząbkowanie zacząć się może już w 4. miesiącu życia dziecka.

Niemowlę nie przesypia nocy - kolki

Kolki, choć nie zagrażają zdrowiu malucha, są prawdziwą zmorą rodziców, gdyż niemowlę nie przesypia nocy . Kolka to jedna z najbardziej prawdopodobnych odpowiedzi na pytanie, dlaczego niemowlę nie śpi w nocy i budzi się z płaczem. Atak kolki ma dość charakterystyczne objawy. W jego trakcie maluch podkurcza nóżki, napręża ciało, poci się, postękuje i nie może spać, a jego buzia często robi się czerwona. Aby ulżyć dziecku, rodzic może delikatnie masować jego brzuszek zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Powinno się także zapobiegać atakom, dbając o to, by niemowlę podczas jedzenia nie łykał zbyt dużo powietrza. Jeśli jest karmiony piersią, musi dokładnie obejmować ustami brodawkę. Jeżeli karmimy go butelką, zwróćmy uwagę, czy smoczek jest dokładnie wypełniony pokarmem.

Niemowlę nie chce spać po dniu pełnym wrażeń

W trakcie snu mózg dziecka przetwarza informacje, które odebrał w ciągu dnia. Stąd też po wizycie w nowym miejscu, długiej zabawie z innymi dziećmi lub wystawieniu malca na wiele bodźców związanych np. z tłumem, niemowlę może mieć problemy ze snem i budzić się w nocy wołając rodziców płaczem. Najlepiej dawkować dziecku emocje w ciągu dnia. Jeśli musisz gdzieś zabrać niemowlę, pamiętaj, żeby potem wyciszyć je przed snem - przygotuj mu ciepłą kąpiel, ukołysz i puść cichą, delikatną muzykę lub zanuć kołysankę.

Niemowlę nie śpi w nocy? Nakarm je!

Układ pokarmowy niemowlęcia nie jest jeszcze na tyle rozwinięty, by pozwolić na rzadsze jedzenie większych ilości pokarmu (mały żołądek nie pomieści zbyt wiele). Co więcej, nieco starsze dzieci, które potrafią już raczkować, często są tak zaabsorbowane poznawaniem świata wokół, że zaspokajają tylko pierwszy głód, by jak najszybciej wrócić do wcześniejszych zajęć. Mała ilość pokarmu w ciągu dnia przynosi rezultaty w postaci nocnych pobudek dziecka. Dlatego, gdy wieczorem wyciszysz już swoją pociechę, postaraj się spokojnie ją nakarmić. Jest szansa, że nie będziesz wstawać do niego kilka razy w ciągu nocy.

Niemowlę niespokojnie śpi w nocy ? Może tęskni za mamą

Dzieci płaczą nie tylko z powodu niewygody, głodu czy dolegliwości bólowych. Czasem po prostu chcą się przytulić do mamy. Maluch może odczuwać wtedy lęki, a obecność matki z pewnością pomoże mu się uspokoić. Jeśli niemowlę płacze w nocy i trudno znaleźć przyczynę takiej sytuacji, spróbuj po prostu wziąć je na ręce, utulić i ukołysać. To powinno je uspokoić.

Nocne pobudki malucha mogą mieć rozmaite przyczyny. A choć rzadko są one poważne, warto uważnie obserwować dziecko. Jeśli tylko zauważysz niepokojące objawy, zmianę w zachowaniu dziecka, czy np. podwyższoną temperaturę, czym prędzej zgłoś się do pediatry!

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Halfpoint Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości