Maść przeciwbólowa dla dzieci – jak ją wybrać? Na co zwracać uwagę?

Mama pochyla się nad płaczącym niemowlakiem
Maść przeciwbólowa dla dzieci – jak ją wybrać
Źródło: Katie Rollings/Getty Images
Maść przeciwbólowa dla dzieci to rzadkość. W większości przypadków zastępują ją bezpieczne i delikatne tabletki lub czopki. Po maść przeciwbólową dla dzieci sięga się właściwie tylko w przypadku urazu mechanicznego (a konkretnie stłuczeń). Warto pamiętać, że w przypadku stłuczenia, zanim sięgniemy po maść dla dziecka, trzeba upewnić się, że nie doszło do uszkodzenia skóry.

Maść przeciwbólowa dla dzieci to stosunkowo rzadko wykorzystywany wyrób medyczny. W przypadku dzieci jest to po prostu niewskazane, w przeciwieństwie do dorosłych, którzy po maści przeciwbólowe sięgają dość często.

Dlaczego nie warto sięgać po maść przeciwbólową dla dzieci?

Maść przeciwbólowa dla dzieci nie sprawdzi się w przypadku przeziębienia, stanów zapalnych, bólów mięśni. Dorośli często przenoszą na dzieci swoje nawyki lecznicze, jednak w tym przypadku warto wykazać się sporą rozwagą. Środki, które zawierają maści przeciwbólowe dla dorosłych, mają wyjątkowo silne działanie. Z reguły głęboko rozgrzewają lub wręcz przeciwnie – chłodzą bolące mięśnie. O ile dorosły człowiek z takimi drastycznymi odczuciami jest w stanie sobie poradzić, o tyle dla dziecka stają się one przyczyną ogromnego dyskomfortu, który absolutnie nie przynosi ulgi, a tylko pogłębia rozdrażnienie.

Gwiazdy o macierzyństwie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Samotność w macierzyństwie
Samotność w macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Kamila Kamińska o macierzyństwie
Kamila Kamińska o macierzyństwie

Warto wspomnieć, że już w ciąży całkiem spora gama maści przeciwbólowych okazuje się całkowicie przeciwwskazana. Na przykład obecny w maściach przeciwbólowych ketoprofen , należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, może wywołać nadciśnienie płucne u noworodków lub zamknięcie przewodu tętniczego u płodu . Tego typu leki należy więc wybierać z ogromną starannością, a ich aplikację za każdym razem lepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Na szczęście na rynku pojawiły się specjalne maści przeciwbólowe dla kobiet w ciąży .

Kiedy warto sięgnąć po maść przeciwbólową dla dzieci?

Maść przeciwbólowa dla dzieci sprawdza się przede wszystkim w przypadku wszelkiego rodzaju stłuczeń. Urazy te muszą jednak być wyłącznie wewnętrzne . Maści przeciwbólowej dla dzieci nie można stosować w przypadku, gdy doszło do naruszenia ciągłości tkanki skórnej . W takim przypadku maść przeciwbólowa na stłuczenia nie przyniesie ulgi, a jedynie jeszcze zwiększy dyskomfort. Substancje lecznicze, wnikając pod zdarty naskórek, mogą wywoływać uczucie dyskomfortu, a nawet pogłębiać stan zapalny.

Kiedy nie wolno sięgać po maść przeciwbólową dla dzieci?

Maść przeciwbólowa dla dzieci na stłuczenia jest niewskazana podczas okresu szczepień. Bezpośrednio przed nim, jak i tuż po nim nie wolno smarować szczepionych miejsc niczym, a już zwłaszcza maścią przeciwbólową. Jeśli jednak w tym czasie zdarzył się wypadek, który wywołuje u dziecka ból, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się zimne okłady.

Bezpośrednio po powstaniu krwiaka można dziecku przyłożyć zimny okład lub wykorzystać woreczek z lodem . Dzięki temu dojdzie do obkurczenia naczyń krwionośnych i – w efekcie – do zmniejszenia krwawienia. Nie powinno się jednak chłodzić uderzonego miejsca dłużej niż 10 min.

Co zamiast maści przeciwbólowej dla dzieci na stłuczenia?

Maść przeciwbólową dla dzieci warto zastąpić produktami o lżejszej konsystencji, na przykład żelem , który skutecznie redukuje obrzęk. Można także skorzystać z tabletek przeciwbólowych . W aptece dostępne są również specjalne aerozole chłodzące i znieczulające . Zaletą takich produktów jest to, że szybko się one wchłaniają i nie pozostawiają tłustych śladów, które dziecko mogłoby roznieść po całym ciele, a także buzi (co szczególnie niebezpieczne w przypadku produktów rozgrzewających). Spora część produktów przeznaczonych dla dzieci ma działanie pielęgnacyjne, które sprzyja szybkiemu procesowi regeneracji uszkodzonej skóry.

Warto oczywiście także udać się do specjalisty, aby upewnić się, że siniak nie jest śladem jakiegoś poważniejszego schorzenia. Konsultacja lekarska pozwala się upewnić, czy kościom i mięśniom nie stała się jakaś poważniejsza krzywda. Próg bólu u dziecka jest tak niski, że rodzicom dość trudno jest czasem ocenić, na ile dany upadek był silny i bolesny. Oczywiście nie chodzi o to, aby z każdym stłuczeniem udawać się do lekarza, jeśli jednak w ostatnim czasie wystąpiło takich urazów sporo, warto na to zwrócić uwagę lekarza.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Katie Rollings/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości