"Skupia się na dziecku, rodzinie i pielęgnowaniu więzi". Na czym polega chrzest humanistyczny?

Co to jest chrzest humanistyczny?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jeśli nie chrzest, to co?
Jeśli nie chrzest, to co?
Kościół w galerii handlowej
Kościół w galerii handlowej
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
W naszej kulturze przyjęło się, że dziecko powinno przyjąć chrzest. Jednak coraz częściej zdarzają się rodzice, którzy rezygnują z tej tradycyjnej ścieżki i wybierają tzw. chrzest humanistyczny. Co to takiego?

Co to jest chrzest humanistyczny?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie: "jeśli nie chrzest, to co?". - To są najczęściej osoby, które nie praktykują w danej religii. Natomiast jest ważny moment w ich życiu, kiedy faktycznie pojawia się dziecko. To jest moment, który ludzie chcą po prostu świętować - powiedziała Dominika Hermanowicz, mówca ceremonii humanistycznych.

- Zdecydowaliśmy się na powitanie naszego dziecka przez ceremonię humanistyczną, ponieważ doszliśmy do wniosku, że tradycyjny chrzest nie jest nam bliski, po prostu nie wyznajemy obecnie w naszym życiu tych wartości - wyznała Lucyna, mama Natana.

Na taką uroczystość zdecydowała się również pani Karolina, mama Hanny i Ksawerego. Kobieta przyznała, że rezygnacja z klasycznego chrztu i wybór uroczystości humanistycznej wywołała spore poruszenie. - Jedna osoba zapytała: "Ale jak to? Nie będzie ochrzczona? Dlaczego?". "No bo nie będzie, bo będzie wolna" - zrelacjonowała kobieta.

- Chrzest religijny jest pierwszym sakramentem chrześcijan, jest z jednej strony obmyciem z grzechu pierworodnego, a z drugiej strony jest powitaniem we wspólnocie religijnej. Natomiast ceremonia powitania, czyli ceremonia humanistyczna jest powitaniem w gronie rodziny, w gronie bliskich. Skupia się na dziecku, rodzinie, pielęgnowaniu więzi - wyjaśniła Dominika Hermanowicz, mówca ceremonii humanistycznych.

Jak wygląda chrzest humanitarny?

- To my rodzice decydujemy, jak to ma wyglądać - przyznała Lucyna. - Jest to nasza historia, o nas i dla nas, i o tym, co chcielibyśmy przekazać dalej tej istocie, którą witaminy - dodała Karolina.

- Jest też bardzo ważny element, czyli zauważenie tego, że przy pierwszym dziecku pojawiają się nowe role, rodzice debiutują w roli mamy i taty, więc mówią o tym, czego życzą dziecku, jakie cechy chcieliby w nim wykształcić, to jest bardzo intymne, bardzo osobiste, bardzo indywidualne. Są elementy, które możemy wpleść w taką ceremonię, czyli tzw. rytuały, które symbolicznie pokazują element życia, który idzie przez pokolenia i które się objawiło w postaci tego małego dziecka - tłumaczyła Dominika Hermanowicz, mówca ceremonii humanistycznych.

- To są duże emocje, samo nadanie imienia, różnego rodzaju czytania, w których uczestniczą goście, bez wcześniejszego przygotowania, nie wiedzą o tym. Tu na przykład był mój dziadek, który był bardzo poruszony - wyznała Karolina.

- Ja się niejednokrotnie spotykam z takim pytaniem: "jak to jest, właściwie nie organizujemy chrztu, ale nie chcę, żeby moje dziecko było uboższe właśnie o rodziców chrzestnych, czy tu mamy jakieś rozwiązanie?". Faktycznie w ramach tego powiązania ze swoją społecznością, ze swoją rodziną, z gronem bliskich. Możemy z tego grona wybrać jedną, dwie, trzy, cztery osoby do takiej specjalnej roli. Roli, która oznacza realną w życiu dziecka, spędzanie z nim czasu, poświęcanie mu swojej uwagi - wyjaśniła Dominika.

Kim może być takim "rodzicem chrzestnym"? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości