Smoczek dynamiczny – czym jest i kiedy go stosować?

dziecko ze smoczkiem
Co to jest smoczek dynamiczny?
Źródło: SBenitez/Getty Images
Smoczki dynamiczne różnią się od innych przede wszystkim budową. Standardowy smoczek ma jednorodną strukturę, natomiast w przypadku smoczka dynamicznego grubość końcówki zmienia się, co pozwala na większą stymulację jamy ustnej dziecka.

Smoczek dynamiczny – co to jest?

Smoczek dynamiczny posiada konstrukcję pozwalającą na jego wydłużanie i skracanie podczas ssania. Oznacza to, że działa na zasadzie bardzo podobnej jak sutek kobiecej piersi. Ssanie niemowlęcia przy karmieniu piersią powoduje wydłużanie i skracanie się sutka – zadaniem smoczka dynamicznego jest imitacja naturalnego procesu.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Marzena Dębska i Ewa Jarczewska-Gerc
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży

Idea smoczka dynamicznego ma swoje korzenie w badaniach lekarzy i neurologopedów. Ich celem było stworzenie akcesorium, które pozytywnie wpłynie na rozwój aparatu mowy. Ssanie tego rodzaju smoczka wydaje się dziecku bardziej naturalne, przez co też jest bardziej angażujące. Udowodniono, że używanie smoczka dynamicznego ma duży wpływ na rozwój odpowiednich odruchów jamy ustnej u dziecka, w tym odruchów żucia.

Czy smoczek dynamiczny jest dobry do uspokajania dziecka?

Smoczek dynamiczny doskonale nadaje się do uspokajania dziecka, ponieważ zmusza je do wytężonej pracy podczas ssania. Naturalna stymulacja tego typu sprawia, że dziecko z jednej strony wyładowuje energię poprzez ssanie smoczka, a z drugiej wywołuje to u niego pozytywne uczucia poprzez skojarzenia z karmieniem.

Warto jednak podkreślić, że dynamiczny smoczek uspokajający nie powinien być używany do uspokajania dziecka zawsze, gdy jest ono marudne czy płacze z nieustalonego powodu. Niemowlę zbyt często „zatykane” smoczkiem wtedy, gdy jest głodne, ma kolkę czy złe samopoczucie, szybko zacznie kojarzyć go z dyskomfortem, co może się zakończyć zupełnym odrzuceniem smoczka czy brakiem chęci do ssania.

Smoczek dynamiczny czy anatomiczny dla noworodka?

Zarówno smoczki dynamiczne, jak i anatomiczne polecane są przez lekarzy logopedów i ortodontów. Oba typy smoczków stymulują jamę ustną, smoczki anatomiczne mają dodatkowo tę zaletę, że zmniejszają prawdopodobieństwo powstania wad zgryzu. Z kolei smoczki dynamiczne uważane są za bardziej stymulujące rozwój mowy. Wybór zależy od preferencji rodzica i dziecka, gdyż może okazać się, że jeden typ smoczka będzie odpowiadać mu bardziej niż inny. Większość niemowląt preferuje smoczek dynamiczny, jednak nie musi to być regułą. Jeśli dziecko niechętnie podchodzi do smoczków, najprawdopodobniej bardziej polubi smoczek typu dynamicznego.

Gdy dziecko nie lubi smoczka

Smoczek typu dynamicznego jest polecany dla niemowląt, które odmawiają lub niechętnie jedzą z butelki, zwłaszcza w procesie przechodzenia z pokarmu naturalnego na mleko modyfikowane. Dzieci przyzwyczajone do ssania piersi niekiedy opornie podchodzą do jedzenia z butelki, gdyż tradycyjny smoczek różni się od tego, do czego były przyzwyczajone. Smoczek dynamiczny, ponieważ w kształcie i zachowaniu bardziej przypomina sutek, zwykle jest łatwiej akceptowany. To samo dotyczy uspokajania dziecka – dynamiczny smoczek uspokajający może zostać łatwiej zaakceptowany przez dzieci, które nie przepadają za smoczkami. Nie jest to jednak regułą – zdarzają się niemowlęta, które preferują smoczek tradycyjny lub np. lity kauczukowy, oraz takie, które odrzucają smoczki w każdej postaci.

Jeżeli dziecko nie lubi smoczka do uspokajania, nie powinno się w ogóle mu go podawać. Smoczek uspokajający ma nade wszystko odprężyć dziecko i pomóc mu "wyładować się" dzięki czynności ssania. Jeśli dziecko odrzuca smoczek dynamiczny do uspokajania, oznacza to, że akcesorium nie pełni swojej funkcji. Nie należy zmuszać niechętnego dziecka do ssania smoczka, gdyż może to skutkować efektami przeciwnymi do zamierzonych – dziecko stanie się spięte, niezadowolone i bardziej zestresowane.

Czy każdy smoczek dynamiczny jest odpowiedni dla dziecka?

Smoczki dynamiczne różnią się rozmiarami, dostosowanymi do dzieci w różnym wieku. Standardowy podział obejmuje smoczki dla dzieci w wieku 0–1, 1–6, 2–12, 12–18 oraz 18+ miesięcy. Jeśli chodzi o dynamiczne smoczki do karmienia, to oprócz wieku dziecka producenci zazwyczaj zaznaczają szybkość przepływu pokarmu (im młodsze dziecko, tym pokarm powinien płynąć wolniej, by uniknąć zadławienia) oraz wyróżniają modele do płynów gęstych, takich jak kaszka.

Aby uniknąć pomyłek przy wyborze smoczka, warto dokładnie wczytać się oznaczenia producenta. Podczas gdy smoczek dynamiczny jednej marki dla dzieci w przedziale wiekowym 0–1 może być oznaczony jako "S", u innego producenta może być oznaczony jako "XS" lub „smoczek dynamiczny dla noworodków”. Chociaż większość marek oznacza smoczki według kategorii wiekowej, system oznaczeń nie jest do końca spójny.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości