Nauka pływania dla niemowlaków
Najmłodsi kursanci Norberta Lewandowskiego mają nawet trzy miesiące i jest to najlepszy wiek na naukę pływania. Jednak maluch musi spełniać jeden podstawowy warunek. - Jeżeli trzymamy dziecko pod paszki i głowa jest stabilna, to jest doskonały moment, żeby rozpocząć wielką przygodę na basenie - powiedział trener.
Wczesna nauka pływania podkreśla zdolności fizyczne dziecka, rekompensuje ewentualne braki zdrowotne, ale też rozwija pod względem intelektualnym i oczywiście pływackim.
- Uczymy konkretnych umiejętności pływackich, takich jak np. wstrzymywanie oddechu i nurkowanie czy takich umiejętności jak swobodne leżenie na wodzie, czyli ćwiczeń wypornościowych - tłumaczył trener.
Kiedy dziecko może samodzielnie pływać?
Dziecko po takim kursie jest w stanie w wieku ok. 2 lat samodzielnie pływać. Niemowlaki są przygotowywane także do nurkowania. Kiedy opanują pewne nawyki, podejmowana jest decyzja o wspólnym zanurzeniu się z rodzicem.
- Czasami to są nurki na drugich zajęciach, a czasami na piątych - powiedział Norbert Lewandowski.
Zajęcia trwają 45 minut i to jest wyjątkowy czas, bo cały poświęca się dziecku. W ten sposób buduje się ogromna więź między rodzicem, a maluchem. Zdaniem trenera, po takich ćwiczeniach dzieci chętniej podejmują różne wyzwania w domu.
- W trakcie pracy z dzieckiem jest cały czas kontakt wzrokowy, czyli to poczucie więzi rodzic-dziecko jest bardzo, bardzo duże. Po drugie rodzic jest instruktorem dla dziecka, czyli on uczy się w jaki sposób pracować z dzieckiem, w jaki sposób motywować dziecko, zachęcać, być cierpliwym i czekać na zdobycie konkretnych umiejętności - wyjaśnił trener.
Zobacz także:
- W szkole pojawi się nowy przedmiot. "To będzie hit nie tylko z nazwy"
- Zofia Zborowska-Wrona o chorobie, która prowadzi do poronień. "Proszę was dziewczyny: badajcie się"
- Ten błąd popełniło większość naszych rodziców. Dlaczego nie powinniśmy go powielać?
Autor: Daria Pacańska
Reporter: Robert Stockinger
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN