Newsy

W szkole pojawi się nowy przedmiot. "To będzie hit nie tylko z nazwy". Od kiedy?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
TNN14
Dzieci, które siedzą w klasie na lekcji

Już niedługo w programie nauczania pojawi się nowy przedmiot. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek jest zdania, że "pokolenie dzisiejszych 20-latków ma ogromne luki w wiedzy o wydarzeniach z drugiej połowy dwudziestego wieku", wymagające uzupełnienia. Które klasy będą miały więcej nauki?

W szkole pojawi się nowy przedmiot. Jaki?

Przemysław Czarnek w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" pytany był między innymi o to, co jest dla niego problemem i wyzwaniem na kolejny rok. - Problemów nie brakuje - nie krył rozczarowania. Wspomniał tu o "pewnym kryzysie nauczycielstwa". - To efekt wieloletniego zaniedbania, niemożliwy do skorygowania natychmiast - uznał.

- Wychodzimy powoli z kryzysu systemu nauczania, który spowodowało wprowadzenie gimnazjów. Widać to najbardziej po skandalicznie niskim poziomie nauczania historii. Pokolenie dzisiejszych 20-latków ma ogromne luki w wiedzy o wydarzeniach z drugiej połowy dwudziestego wieku. Bez tej wiedzy są bardzo podatni na manipulację, nie znają mechanizmów, które na nich oddziałują - mówił dalej.

Które klasy dostaną dodatkowy przedmiot?

Pytany, czy nie ma nauczycieli, którzy przekazywaliby taką wiedzę, odparł: - Są, ale pracują w złym systemie. - Trzeba im przygotować dobry podręcznik i zamknąć tę wiedzę w dobrym programie nauczania. Jesteśmy gotowi, by odzyskiwać pokolenia nieświadomych młodych Polaków. Dlatego uczniowie od pierwszych klas szkół ponadpodstawowych dostaną nowy przedmiot, który będzie się nazywał: historia i teraźniejszość - ogłosił.

Według Czarnka "niezbędna jest nam nauka historii prowadzona w nowoczesny sposób, podzielona na historię Polski i historię powszechną". - Wierzę, że to będzie hit nie tylko z nazwy - powiedział.

Historia i teraźniejszość - kiedy pojawi się w szkołach?

Jeszcze w grudniu 2021 r. projekt podstawy programowej przedmiotu historia i teraźniejszość trafi do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Przedmiot ma zostać wprowadzony do programu nauczania od 1 września 2022 r. w klasie I szkoły ponadpodstawowej i zastąpi wiedzę o społeczeństwie. Do końca listopada będą jeszcze trwały prace ekspertów nad tym projektem.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jaka będzie szkoła po lekcjach online?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: TNN14

Źródło zdjęcia głównego: LightFieldStudios/Getty Images

Pozostałe wiadomości