Ten błąd popełniło większość naszych rodziców. Dlaczego nie powinniśmy go powielać?

Niegrzeczne dziecko
Niegrzeczne dziecko
Źródło: Teresa Short/GettyImages
Większość rodziców dobrze zna taką sytuację: dziecko krzyczy na środku sklepu i nie reaguje na prośby, by się uspokoiło. Jak efektywnie komunikować się z maluchem? Jakie zachowania dorosłych są dziś nie do zaakceptowania przez specjalistów? O tym rozmawialiśmy z psycholog Agnieszką Zając.

Błędy rodziców w komunikacji z dzieckiem

Sylwia Wołoch, dziendobry.tvn.pl: Kiedyś do dzieci mówiło się "Nie becz, bo cię tu zostawimy", "Liczę do trzech i masz się uspokoić", "Zaraz do ciebie wstanę" albo "Jak będziesz się tak zachowywać, to przyjdzie pan i cię zabierze". Dziś specjaliści uważają, że ten sposób traktowania maluchów był niewłaściwy. Dlaczego nie powinniśmy zwracać się tak do naszych pociech?

Agnieszka Zając, psycholog: Przeżywanie emocji całym sobą to jedna z cech, odróżniająca dzieci od "wytrenowanych społecznie" starszych osób. Dzieci krzyczą i skaczą z radości, gdy dostają wymarzony prezent lub gdy rodzic wróci wcześniej z pracy. Te mniej przyjemne emocje pociechy przeżywają równie silnie. Gdy odczuwają złość lub gniew, demonstrują to ze wszystkich sił. Każdy napad złości dziecka poprzedzony tupaniem nóżkami i rzucaniem się na podłogę to nic innego, jak komunikat z prośbą o pomoc wysyłany w stronę dorosłych.

Dzieci nie są świadome, co się z nimi dzieje i nie wiedzą, jak mają opanować swoje odczucia. Robią to, co podpowiada im instynkt, czyli rozładowują swoje emocje w chwili ich pojawienia się. Kluczową rolę w takich momentach odgrywają rodzice i ich umiejętność panowania nad sytuacją. Ważne jest, aby dorośli nie dali się ponieść w takim momencie swoim emocjom. Jeśli zaczniemy krzyczeć, damy dziecku sygnał, że podniesiony głos i agresja to jedyny sposób radzenia sobie w trudnej sytuacji. "Cicho, cicho, przestań!" czy inne komunikaty jak: "Nic się nie stało", "Dziewczynki się nie złoszczą", "Chłopcy nie płaczą", to najgorsze rozwiązanie. To nic innego, jak uczenie dzieci wypierania i zaprzeczania emocjom. Z dziećmi, które od małego uczone są tłumienia emocji, trudniej się współpracuje. Więcej czasu zajmuje diagnoza ich potrzeb i problemów. Zablokowane emocje to zablokowana energia i ograniczona komunikacja. 

Jak komunikować się z dzieckiem?

SW: Jak powinniśmy reagować, gdy widzimy, że dziecko ma problemy z emocjami – często wpada w histerię, grymasi, jest niezwykle wrażliwe lub niespokojne?

AZ: Jessica Milbrun powiedziała: "Ludzie czasem obawiają się, że oferując pocieszenie dziecku, które się złości, mówią mu: "akceptuję Twoje zachowanie". A tym, co naprawdę mówią dziecku jest: "akceptuję Twoje emocje i jestem tu, by Cię wspierać". O wiele lepszym rozwiązaniem od próby stłumienia wybuchu emocji jest empatyczne towarzyszenie dziecku i rozmawianie o emocjach.

Zacznijmy od podkreślenia pewnego niezwykle ważnego faktu, że nie ma dobrych czy złych emocji. Można je podzielić na przyjemne i nieprzyjemne, ale i jedne, i drugie są równie ważne. Za każdą emocją stoi istotna dla dziecka potrzeba. I naszym zadaniem jest pomóc podopiecznym dotrzeć do tej aktualnie odzywającej się potrzeby. Wymaga to od dorosłego przyjrzenia się swoim własnym zachowaniom, myślom i sposobom radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Od jakości naszego postępowania w dużym stopniu zależy jakość reakcji dziecka. Oczekiwanie od dziecka, że się uspokoi, gdy my jesteśmy zdenerwowani, jest z góry skazane na porażkę.

Tu bardzo ważna jest tzw. inteligencja emocjonalna rodziców, czyli m.in. umiejętność rozpoznawania i regulowania emocji u siebie i innych. Rolą rodzica jest rozpoznanie, co się stało, odczytanie, czego dziecko w danym momencie potrzebuje. Tylko wtedy można w miarę szybko wyregulować tę emocję, której doświadcza. Należy również okazać dziecku zrozumienie i wesprzeć je w trudnym momencie, bo inaczej emocje mogą się jeszcze nasilić.

Kiedy natomiast widzimy, że określone emocje stają się bardziej powtarzalne i niekorzystne, i obserwujemy, że dziecko wchodzi w jakiś schemat reagowania, wtedy warto bliżej się temu przyjrzeć albo poradzić się specjalisty – psychologa lub pedagoga. Ale oczywiście nie znaczy to od razu, że coś z dzieckiem jest nie tak. Często problemem jest tak naprawdę nieskuteczna komunikacja między rodzicem a dzieckiem.

SW: Jak rozpoznać, kiedy jest to prawdziwy problem, a kiedy dziecko próbuje wymusić coś na rodzicu głośnym płaczem? A może obie sytuacje to "prawdziwy problem"?

AZ: Przede wszystkim musimy na dane wydarzenie spojrzeć z perspektywy dziecka. To, co nam może wydawać się błahe, dla dziecka nie może być wielką tragedią. Dla małego człowieka sytuacja doświadczania tak silnych emocji sama w sobie może być trudna, nie rozumie, co się z nim dzieje. Organizm dziecka szybko próbuje rozładować odczuwane napięcia np. przez tupanie, krzyk lub płacz. Pociecha może przejawiać zachowania, które interpretujemy jako złość, ale może pod nią się kryć frustracja, żal lub strach.

Co dziecko może chcieć wyrazić poprzez złość?

 • próbuję dać znać o niezaspokojonej potrzebie,
  • jestem przytłoczony,
   • mój mózg nie rozumie twoich argumentów, gdy odczuwam tak wiele naraz,
    • potrzebuję, żebyś był spokojny i pomógł mi się uspokoić,
     • kocham cię, czuję się przy tobie bezpiecznie i mam poczucie, że mogę "wyrzucić" wszystko, z czym sobie nie radzę.

      Dziecko wcale nie potrzebuje, żebyś spełnił każdą jego zachciankę, a jego zachowanie to po prostu sygnał "ZWRÓĆ NA MNIE UWAGĘ". I oczywiście nie chodzi o uleganie, jeśli wiemy, że dane zachowanie ma na celu wymuszenie czegoś. To rolą opiekunów jest wskazywać granice i ich przestrzegać. Ale powiedzmy sobie szczerze, my dorośli też często ulegamy różnym pokusom i pragnieniom, np. tzw. impulsom zakupowym i kupujemy sobie to, co nam właśnie wpadło w oko. Trudno się dziwić dzieciom, które są pobudzone przez kolorowe, grające i świecące zabawki.

      Tyle tylko, że one nie mogą ich sobie kupić i są w pełni uzależnione od nas. Nasz sprzeciw wywołuje u nich frustrację. Dlatego najbardziej polecam zapobieganie takim sytuacjom. Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów, warto się wcześniej umówić się z dzieckiem, że będzie mogło wybrać sobie jakąś jedną, małą rzecz lub doprecyzować budżet. A jeśli już dojdzie do takiej sytuacji to wykażmy się empatią i spokojem.

      SW: Co w sytuacji, gdy w miejscu publicznym dziecko zaczyna nagle płakać i krzyczeć? Jak reagować, by nie powielać tych standardowych, nierozwiązujących problemów haseł?

      AZ: Przede wszystkim, choć to bardzo trudne, odetnijmy się od otoczenia i skupmy się na sobie i swoim dziecku. Wyrzućmy z głowy presję pt. "Co ci ludzie sobie o mnie pomyślą?". Zastanówmy się, która z potrzeb dziecka jest zablokowana, niezaspokojona, że tak dotkliwie daje o niej znać lub też zastanówmy się, czy granice, które stawiamy dziecku, są właściwe. Otwarte rozmawianie o emocjach to najlepszy sposób, aby dzieci mogły je poznać i nauczyć się je kontrolować. Jeśli maluch wpada w furię i zaczyna krzyczeć, postaraj się spokojnym głosem poprosić go o nazwanie, co w danej chwili czuje.

      Pierwsze próby nazywania emocji na pewno nie będą udane, ale pozwolą zrozumieć dziecku, że to, co czuje, jest dla nas ważne i chcemy o tym dyskutować. Gdy maluch już się uspokoi, warto powrócić do tematu świadomości własnych uczuć. Opowiedz mu, że dorośli tak samo, jak najmłodsi, odczuwają złość i gniew i że w pełni rozumiesz jego trudności z kontrolowaniem emocji.

      Nie ma sprawdzonej recepty na samoregulację. Sposoby, które mogą odpowiadać jednej osobie, okazują się bezskuteczne dla kogoś innego. Dlatego tak ważne jest poszukiwanie rozwiązań szytych na własną miarę. Gdy my dorośli zaczynamy w zdrowy sposób radzić sobie z własnymi napięciami, automatycznie dajemy pociechom przyzwolenie na doświadczanie różnych stanów. To owocuje skuteczniejszą komunikacją i głęboką, bezpieczną relacją.

      Zobacz video: (Od)wagi dzieciaki. Co dzieci wiedzą o piramidzie zdrowego żywienia?

      Zobacz także:

      Autor: Sylwia Wołoch

      Źródło zdjęcia głównego: Teresa Short/GettyImages

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości

      Nie żyje Gabriel Seweryn z "Królowych życia". Ulubieniec widzów zmarł nagle

      Nie żyje Gabriel Seweryn z "Królowych życia". Ulubieniec widzów zmarł nagle

      Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

      Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

      Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
      Materiał promocyjny

      Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

      Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

      Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

      Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

      Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

      "Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

      "Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

      Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
      Materiał promocyjny

      Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

      Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
      Materiał promocyjny

      Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

      14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

      14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

      "Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
      Materiał promocyjny

      "Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

      "Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

      "Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

      Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

      Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

      88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?
      Materiał promocyjny

      88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?

      Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
      Materiał promocyjny

      Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

      Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

      Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

      "Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

      "Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

      Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

      Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

      Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy
      Materiał promocyjny

      Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy

      Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

      Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

      Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

      Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

      Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"
      Materiał promocyjny

      Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"

      Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

      Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

      Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata
      Materiał promocyjny

      Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata

      Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach
      Materiał promocyjny

      Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach

      Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

      Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

      Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"
      Materiał promocyjny

      Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"

      "ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

      "ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

      Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?
      Materiał promocyjny

      Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?

      W poszukiwaniu pandy czerwonej. Gdzie mieszka i czym się żywi?
      Materiał promocyjny

      W poszukiwaniu pandy czerwonej. Gdzie mieszka i czym się żywi?

      Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

      Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

      18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

      18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

      Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

      Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

      Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

      Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

      Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

      Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

      "ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

      "ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

      Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

      Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

      Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

      Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

      Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

      Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

      Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

      Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

      Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

      Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

      Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

      Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

      Jak reagować na masturbację małych dzieci?

      Jak reagować na masturbację małych dzieci?

      Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

      Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

      Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

      Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

      Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

      Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

      Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

      Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

      Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

      Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

      Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

      Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

      Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

      Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

      Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

      Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

      Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

      Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

      Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

      Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

      Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

      Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

      Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

      Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

      Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

      Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

      Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

      Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

      #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

      #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

      Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"

      Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"