Ten błąd popełniło większość naszych rodziców. Dlaczego nie powinniśmy go powielać?

Niegrzeczne dziecko
Niegrzeczne dziecko
Źródło: Teresa Short/GettyImages
Większość rodziców dobrze zna taką sytuację: dziecko krzyczy na środku sklepu i nie reaguje na prośby, by się uspokoiło. Jak efektywnie komunikować się z maluchem? Jakie zachowania dorosłych są dziś nie do zaakceptowania przez specjalistów? O tym rozmawialiśmy z psycholog Agnieszką Zając.

Błędy rodziców w komunikacji z dzieckiem

Sylwia Wołoch, dziendobry.tvn.pl: Kiedyś do dzieci mówiło się "Nie becz, bo cię tu zostawimy", "Liczę do trzech i masz się uspokoić", "Zaraz do ciebie wstanę" albo "Jak będziesz się tak zachowywać, to przyjdzie pan i cię zabierze". Dziś specjaliści uważają, że ten sposób traktowania maluchów był niewłaściwy. Dlaczego nie powinniśmy zwracać się tak do naszych pociech?

Agnieszka Zając, psycholog: Przeżywanie emocji całym sobą to jedna z cech, odróżniająca dzieci od "wytrenowanych społecznie" starszych osób. Dzieci krzyczą i skaczą z radości, gdy dostają wymarzony prezent lub gdy rodzic wróci wcześniej z pracy. Te mniej przyjemne emocje pociechy przeżywają równie silnie. Gdy odczuwają złość lub gniew, demonstrują to ze wszystkich sił. Każdy napad złości dziecka poprzedzony tupaniem nóżkami i rzucaniem się na podłogę to nic innego, jak komunikat z prośbą o pomoc wysyłany w stronę dorosłych.

Dzieci nie są świadome, co się z nimi dzieje i nie wiedzą, jak mają opanować swoje odczucia. Robią to, co podpowiada im instynkt, czyli rozładowują swoje emocje w chwili ich pojawienia się. Kluczową rolę w takich momentach odgrywają rodzice i ich umiejętność panowania nad sytuacją. Ważne jest, aby dorośli nie dali się ponieść w takim momencie swoim emocjom. Jeśli zaczniemy krzyczeć, damy dziecku sygnał, że podniesiony głos i agresja to jedyny sposób radzenia sobie w trudnej sytuacji. "Cicho, cicho, przestań!" czy inne komunikaty jak: "Nic się nie stało", "Dziewczynki się nie złoszczą", "Chłopcy nie płaczą", to najgorsze rozwiązanie. To nic innego, jak uczenie dzieci wypierania i zaprzeczania emocjom. Z dziećmi, które od małego uczone są tłumienia emocji, trudniej się współpracuje. Więcej czasu zajmuje diagnoza ich potrzeb i problemów. Zablokowane emocje to zablokowana energia i ograniczona komunikacja. 

Jak komunikować się z dzieckiem?

SW: Jak powinniśmy reagować, gdy widzimy, że dziecko ma problemy z emocjami – często wpada w histerię, grymasi, jest niezwykle wrażliwe lub niespokojne?

AZ: Jessica Milbrun powiedziała: "Ludzie czasem obawiają się, że oferując pocieszenie dziecku, które się złości, mówią mu: "akceptuję Twoje zachowanie". A tym, co naprawdę mówią dziecku jest: "akceptuję Twoje emocje i jestem tu, by Cię wspierać". O wiele lepszym rozwiązaniem od próby stłumienia wybuchu emocji jest empatyczne towarzyszenie dziecku i rozmawianie o emocjach.

Zacznijmy od podkreślenia pewnego niezwykle ważnego faktu, że nie ma dobrych czy złych emocji. Można je podzielić na przyjemne i nieprzyjemne, ale i jedne, i drugie są równie ważne. Za każdą emocją stoi istotna dla dziecka potrzeba. I naszym zadaniem jest pomóc podopiecznym dotrzeć do tej aktualnie odzywającej się potrzeby. Wymaga to od dorosłego przyjrzenia się swoim własnym zachowaniom, myślom i sposobom radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Od jakości naszego postępowania w dużym stopniu zależy jakość reakcji dziecka. Oczekiwanie od dziecka, że się uspokoi, gdy my jesteśmy zdenerwowani, jest z góry skazane na porażkę.

Tu bardzo ważna jest tzw. inteligencja emocjonalna rodziców, czyli m.in. umiejętność rozpoznawania i regulowania emocji u siebie i innych. Rolą rodzica jest rozpoznanie, co się stało, odczytanie, czego dziecko w danym momencie potrzebuje. Tylko wtedy można w miarę szybko wyregulować tę emocję, której doświadcza. Należy również okazać dziecku zrozumienie i wesprzeć je w trudnym momencie, bo inaczej emocje mogą się jeszcze nasilić.

Kiedy natomiast widzimy, że określone emocje stają się bardziej powtarzalne i niekorzystne, i obserwujemy, że dziecko wchodzi w jakiś schemat reagowania, wtedy warto bliżej się temu przyjrzeć albo poradzić się specjalisty – psychologa lub pedagoga. Ale oczywiście nie znaczy to od razu, że coś z dzieckiem jest nie tak. Często problemem jest tak naprawdę nieskuteczna komunikacja między rodzicem a dzieckiem.

SW: Jak rozpoznać, kiedy jest to prawdziwy problem, a kiedy dziecko próbuje wymusić coś na rodzicu głośnym płaczem? A może obie sytuacje to "prawdziwy problem"?

AZ: Przede wszystkim musimy na dane wydarzenie spojrzeć z perspektywy dziecka. To, co nam może wydawać się błahe, dla dziecka nie może być wielką tragedią. Dla małego człowieka sytuacja doświadczania tak silnych emocji sama w sobie może być trudna, nie rozumie, co się z nim dzieje. Organizm dziecka szybko próbuje rozładować odczuwane napięcia np. przez tupanie, krzyk lub płacz. Pociecha może przejawiać zachowania, które interpretujemy jako złość, ale może pod nią się kryć frustracja, żal lub strach.

Co dziecko może chcieć wyrazić poprzez złość?

 • próbuję dać znać o niezaspokojonej potrzebie,
  • jestem przytłoczony,
   • mój mózg nie rozumie twoich argumentów, gdy odczuwam tak wiele naraz,
    • potrzebuję, żebyś był spokojny i pomógł mi się uspokoić,
     • kocham cię, czuję się przy tobie bezpiecznie i mam poczucie, że mogę "wyrzucić" wszystko, z czym sobie nie radzę.

      Dziecko wcale nie potrzebuje, żebyś spełnił każdą jego zachciankę, a jego zachowanie to po prostu sygnał "ZWRÓĆ NA MNIE UWAGĘ". I oczywiście nie chodzi o uleganie, jeśli wiemy, że dane zachowanie ma na celu wymuszenie czegoś. To rolą opiekunów jest wskazywać granice i ich przestrzegać. Ale powiedzmy sobie szczerze, my dorośli też często ulegamy różnym pokusom i pragnieniom, np. tzw. impulsom zakupowym i kupujemy sobie to, co nam właśnie wpadło w oko. Trudno się dziwić dzieciom, które są pobudzone przez kolorowe, grające i świecące zabawki.

      Tyle tylko, że one nie mogą ich sobie kupić i są w pełni uzależnione od nas. Nasz sprzeciw wywołuje u nich frustrację. Dlatego najbardziej polecam zapobieganie takim sytuacjom. Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów, warto się wcześniej umówić się z dzieckiem, że będzie mogło wybrać sobie jakąś jedną, małą rzecz lub doprecyzować budżet. A jeśli już dojdzie do takiej sytuacji to wykażmy się empatią i spokojem.

      SW: Co w sytuacji, gdy w miejscu publicznym dziecko zaczyna nagle płakać i krzyczeć? Jak reagować, by nie powielać tych standardowych, nierozwiązujących problemów haseł?

      AZ: Przede wszystkim, choć to bardzo trudne, odetnijmy się od otoczenia i skupmy się na sobie i swoim dziecku. Wyrzućmy z głowy presję pt. "Co ci ludzie sobie o mnie pomyślą?". Zastanówmy się, która z potrzeb dziecka jest zablokowana, niezaspokojona, że tak dotkliwie daje o niej znać lub też zastanówmy się, czy granice, które stawiamy dziecku, są właściwe. Otwarte rozmawianie o emocjach to najlepszy sposób, aby dzieci mogły je poznać i nauczyć się je kontrolować. Jeśli maluch wpada w furię i zaczyna krzyczeć, postaraj się spokojnym głosem poprosić go o nazwanie, co w danej chwili czuje.

      Pierwsze próby nazywania emocji na pewno nie będą udane, ale pozwolą zrozumieć dziecku, że to, co czuje, jest dla nas ważne i chcemy o tym dyskutować. Gdy maluch już się uspokoi, warto powrócić do tematu świadomości własnych uczuć. Opowiedz mu, że dorośli tak samo, jak najmłodsi, odczuwają złość i gniew i że w pełni rozumiesz jego trudności z kontrolowaniem emocji.

      Nie ma sprawdzonej recepty na samoregulację. Sposoby, które mogą odpowiadać jednej osobie, okazują się bezskuteczne dla kogoś innego. Dlatego tak ważne jest poszukiwanie rozwiązań szytych na własną miarę. Gdy my dorośli zaczynamy w zdrowy sposób radzić sobie z własnymi napięciami, automatycznie dajemy pociechom przyzwolenie na doświadczanie różnych stanów. To owocuje skuteczniejszą komunikacją i głęboką, bezpieczną relacją.

      Zobacz video: (Od)wagi dzieciaki. Co dzieci wiedzą o piramidzie zdrowego żywienia?

      (Od)wagi dzieciaki. Co dzieci wiedzą o piramidzie zdrowego żywienia?
      Źródło: x-news

      Zobacz także:

      Autor: Sylwia Wołoch

      Źródło zdjęcia głównego: Teresa Short/GettyImages

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości

      Jakie manipulacje stosują sekty, by zaufały im rzesze ludzi?

      Jakie manipulacje stosują sekty, by zaufały im rzesze ludzi?

      Niedobory witaminowe na przednówku. CZAT z dietetyczką

      Niedobory witaminowe na przednówku. CZAT z dietetyczką

      Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

      Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

      "Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

      "Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

      "Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

      "Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

      Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

      Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

      Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

      Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

      Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

      Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

      Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

      Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

      Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

      Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

      Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

      Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

      Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"
      Materiał promocyjny

      Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"

      Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

      Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

      Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
      Materiał promocyjny

      Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

      Bartosz Bednorz zachęca do aktywności. "Wspieramy nie tylko dzieci z dużych miast"
      Materiał promocyjny

      Bartosz Bednorz zachęca do aktywności. "Wspieramy nie tylko dzieci z dużych miast"

      W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
      Materiał promocyjny

      W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

      Kiełek czeka na adopcję

      Kiełek czeka na adopcję

      Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
      Materiał promocyjny

      Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

      Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

      Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

      Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

      Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

      Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

      Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

      Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

      Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

      Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

      Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

      Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
      Materiał promocyjny

      Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

      Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

      Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

      Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

      Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

      Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
      Materiał promocyjny

      Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

      Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

      Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

      Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
      Materiał promocyjny

      Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

      Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

      Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

      Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
      Materiał promocyjny

      Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

      Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

      Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

      Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

      Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

      Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

      Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

      Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
      Materiał promocyjny

      Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

      Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

      Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

      Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

      Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

      Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

      Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

      "Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

      "Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

      Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

      Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

      Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

      Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

      Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

      Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

      "Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

      "Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

      Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

      Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

      E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
      Materiał promocyjny

      E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

      To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

      To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

      Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

      Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

      Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

      Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

      Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

      Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

      Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

      Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

      Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

      Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

      Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

      Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

      "The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

      "The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

      Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

      Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

      Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

      Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

      "The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

      "The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

      #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

      #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas