Odkrywanie nowych smaków i zapachów jedzenia może być dla malucha wielką frajdą. Dziecko w pierwszych etapach swojego życia z zaciekawieniem poznaje świat za pomocą dotyku, smaku i węchu. Może mu w tym pomóc metoda BLW. Co to takiego?
Czym jest metoda BLW? Kiedy można ją wprowadzić?
BLW, czyli "Baby-Led Weaning", a w Polsce "Bobas Lubi Wybór", to jeden z popularnych sposobów rozszerzania diety dziecka. Zgodnie z zasadami pociecha sama decyduje o tym, co zje i w jakiej ilości. Zamiast karmienia łyżeczką, rodzice dają maluchowi wolną rękę - dosłownie i w przenośni. Samodzielnie może chwytać m.in. kawałki ugotowanych lub surowych warzyw czy owoców, poznawać ich strukturę, konsystencję, wąchać, rozgniatać, wkładać je do buzi, a nie rzadko też i ubrudzić. Każde z takich doświadczeń jest niezwykle cenne pod kątem rozwoju niemowlęcia.
Często BLW stosuje się podczas urozmaicania jadłospisu. Początkowo może być uzupełnieniem karmienia łyżeczką, a z czasem stać się głównym sposobem zjadania posiłków - aż do momentu, gdy bobas opanuje trudną sztukę posługiwania się małymi sztućcami.
Idei "Bobas Lubi Wybór" zwykle nie wprowadza się przed 6. miesiącem życia dziecka. Przede wszystkim malec powinien umieć siedzieć, zachowywać stabilną pozycję i kontrolować ruchy głowy oraz szyi. Jeśli niemowlę jeszcze tego nie potrafi, zaleca się zaczekać z wdrożeniem tej metody konsumowania posiłków. Natomiast brak zębów nie jest przeciwwskazaniem.
BLW w praktyce
Gdy dziecko dopiero wkracza w etap rozszerzania jadłospisu i spożywa na razie pojedyncze warzywa lub owoce w formie purée, musów lub ugotowanych na miękko i rozgniecionych, można już spróbować rozpocząć przygodę z BLW. Wraz z rozwojem malucha warto komponować posiłki z kilku składników, np. różyczek brokuła, kawałków jabłka, banana, odrobiny kaszy. Wówczas pociecha będzie mogła chwytać wybrany przez siebie pokarm i zjeść tyle, ile zechce.
Rodzice w trakcie uczty muszą sprawować pieczę nad malcem i obserwować, czy nie ma problemów z połykaniem, nie krztusi lub nie dławi. Ponadto mama i tata nie powinni poganiać dziecka, ma ono jeść w swoim tempie.
Często zdarza się, że początki przygody z BLW są bardzo brudne, począwszy od buzi malucha poprzez ubrania, krzesełko, aż po podłogę i przestrzeń wokół stanowiska. Rozrzucone jedzenie jest nieodłącznym elementem tej metody.
Zalety systemu "Bobas Lubi Wybór"
- rozwój umiejętności motorycznych,
- ćwiczenie zręczności i precyzyjnego chwytania,
- wsparcie rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej,
- stymulacja zmysłów,
- nauka samodzielnego jedzenia,
- maluch uczy się rozpoznawać, kiedy jest głodny, a kiedy syty,
- dziecko je to, na co ma ochotę i czerpie radość z posiłku.
Źródło zdjęcia głównego: fot. materiały prasowe