Szymek ma prażenie czterokończynowe. Jak można mu pomóc?
Pani Anna i jej mąż adoptowali Szymka, gdy miał 9 miesięcy. Chłopiec urodził się jako ekstremalny wcześniak. Po dwóch dniach doznał wylewu krwi do mózgu. Lekarze zdiagnozowali u niego czterokończynowe porażenie mózgowe. Szymek nie chodzi i wypowiada - niewyraźnie - pojedyncze słowa. Jego rodzice od samego początku zaczęli go rehabilitować. Cały czas robią wszystko, by poprawić jego stan zdrowia.
- Jest uwięziony w swoim ciele. On by chciał biegać, chciałby na rower. Widzimy, jak inne dzieci biegają, a on na tych czworakach chciałby dogonić - mówiła w reportażu Uwagi! TVN pani Anna.
Rodzice Szymka wierzą, że kiedyś zobaczą, jak ich synek zaczyna chodzić. Pełną historię dziecka będzie można zobaczyć w reportażu Uwagi TVN. Zostanie on wyemitowany w środę, 15 listopada, o 19.55.
Wylew krwi do mózgu u dzieci. Dlaczego do niego dochodzi?
Udar to objaw neurologiczny o nagłym początku. - Przyczyną tego jest zawał fragmentu mózgu, [...], czyli niedokrwienie, to są udary niedokrwienne albo wylew, czyli krwotoczny udar, czyli pęka jakieś naczynie, najczęściej z malformacją i wtedy mówimy o wylewie i udarze krwotocznym - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Aneta Górska – Kot, pediatra, ordynator oddziału pediatrycznego szpitala dziecięcego przy ul. Niekłańskiej w Warszawie.
U dzieci udary są rzadkością. - W pediatrii mamy dwa rodzaje udarów. Jedne to tzw. udary okołoporodowe, czyli te, które się dzieją jeszcze w łonie matki i w ciągu pierwszego miesiąca życia. I tu mamy historię Szymka, to są najczęściej wcześniaki. Szymek był skrajnym wcześniakiem, tu są głównie mamy z problemami w ciąży z nadciśnieniem, rzucawką, rozmaitymi chorobami, z wadami genetycznymi i przede wszystkim wcześniaki, to jest ta grupa dzieci - powiedziała nasza gościni.
W przypadku bardzo małych dzieci o udarze mogą świadczyć epizod drgawkowy, zaburzenia karmienia, niewydolność układu krążeniowo-oddechowego. - W przypadku dzieci starszych, najczęściej są to dzieci, które mają różnego rodzaju wady tętnic, które mają wady wrodzone serca, które mają trombofilię, czyli choroby nadkrzepliwe. Dalej dzieci z chorobami metabolicznymi. To, co ważne w przypadku przebiegu infekcji, nowotworów, ciężkiego odwodnienia może dojść od udaru - dodała specjalistka.
Jak wygląda leczenie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Udar mózgu coraz częściej dotyka młodych ludzi. "Cała lewa strona mojego ciała była niewładna"
- Boli cię gardło? Żuj goździki. Oto skuteczne domowe sposoby na przeziębienie
- Na postawienie prawidłowej diagnozy u córki czekała 3 lata. Czym jest niskorosłość?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News