Zdrowie dziecka i kobiety w ciąży. Kiedy i na co warto się szczepić?

389A2403
Źródło: Dzień Dobry TVN
Na co się szczepić w ciąży?
Na co się szczepić w ciąży?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży
Kobiety w ciąży mogą, a nawet powinny się szczepić, aby ochronić siebie i dziecko. Na jakie choroby warto zwrócić uwagę i w którym tygodniu wykonać poszczególne szczepienia? O tym opowiedziała nam doktor Anetta Karwacka, ginekolog-położnik oraz mama 1,5-rocznego synka, Zuzanna Bauer-Weltrowska.

Szczepienia w czasie ciąży – które z nich powinna wykonać przyszła mama?

W ciąży zalecane są dwa główne szczepienia – przeciwko grypie i krztuścowi. Oprócz tego warto zaszczepić się także przeciwko WZW typu B. Ciężarna na pierwsze, darmowe szczepienie przeciwko grypie powinna zgłosić się już w drugim trymestrze, bowiem powikłania tej choroby mogą doprowadzić nawet do hospitalizacji. Przedwczesne reagowanie pomoże uchronić przed przykrymi objawami zarówno kobietę, jak i dziecko. W trzecim trymestrze ciąży warto zaszczepić się na krztusiec w pakiecie z błonicą i tężcem). Szczepienie to jest rekomendowane od 27 do 36 tygodnia ciąży, z optymalnym terminem 28-32 tydzień.

 - Rekomendujemy szczepienia na grypę i to w każdym dniu ciąży. Dodatkowo na krztusiec, błonicę i tężec. Nie szczepimy po to, żeby dać odporność matce, tylko musimy podbić jej poziom przeciwciał po to, żeby ochronić dziecko do pół roku po porodzie przeciwko krztuścowi. W trakcie ciąży, ale i przez mleko matki przechodzą przeciwciała do dziecka. Chronimy tym samym dziecko przed ciężkimi zakażeniami – powiedziała ekspertka.

W wyjątkowych sytuacjach możemy przeprowadzić także więcej szczepień, dotyczy to głównie żółtaczki zakaźnej typu A i żółtaczki zakaźnej typu B.

- Lekarz prowadzący powinien pacjentkę wyedukować. Są też szczepienia, które możemy zaproponować pacjentce, jeżeli jest z grupy ryzyka np. kleszczowe zapalenie mózgu, meningokoki, czy pneumokoki - dodała lekarka.

Szczepionka w ciąży a bezpieczeństwo

Szczepionki dla kobiet w ciąży są przebadane i bezpieczne, rekomendowane przez europejskie, australijskie oraz amerykańskie towarzystwa medyczne. One są inaktywowane, czyli to nie są żywe szczepy. Jedynym przeciwskazaniem do takich szczepień jest uczulenie, bo niektóre szczepionki mogą być zbudowane na jajku kurzym i wtedy może to prowadzić do uczuleń. Natomiast jest to niezwykle rzadkie.

- Nie wolno nam szczepić na gruźlicę, ospę, odrę, różyczkę, HPV, świnkę. Nie szczepimy też na żółtą febrę. Nie wolno też podawać szczepionek donosowych, bo to też są osłabione wirusy. Możemy tylko podawać szczepionki inaktywowane, zawierające fragmenty wirusów - powiedziała doktor Anetta Karwacka.

Do wszelkich wskazówek w czasie ciąży stosowała się Zuzanna Bauer-Weltrowska. Już na początku zaszczepiła się przeciwko grypie i COVID. Następnie na krztusiec. Jak przyznaje, informacje dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa pozyskała na długo przed planowaniem dziecka.

- Ja byłam poinformowana jeszcze na długo, zanim zaszłam w ciążę. Lata temu dołączyłam do takiej grupy na Facebooku dotyczącej szczepień. Tam temat szczepień omawiany jest wzdłuż i wszerz, na pytania odpowiadają różni specjaliści - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości