Zachorowalność na RSV
Choroba, która jest jednym z najczęstszych powodów hospitalizacji dzieci jest choroba górnych dróg oddechowych wywoływana przez wirus RSV. Na chorobę najbardziej narażone są wcześniaki oraz dzieci z wrodzonymi wadami serca. To właśnie ci najmłodsi, którzy są w największej grupie ryzyka objęci są profilaktyką RSV. Jak podało Zdrowie Radio Zet tylko w tym roku zdiagnozowano 1700 zakażeń tym wirusem, zaś 846 przypadków dotyczyło dzieci poniżej 2. roku życia. Według niektórych specjalistów szczepionka pomogłaby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby oraz hospitalizacji najmłodszych.
Co to jest RSV i jak leczyć?
RSV, a raczej syncytialny wirus oddechowy to główny patogen odpowiedzialny za infekcje dróg oddechowych u niemowląt oraz dzieci. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, poprzez bezpośredni kontakt. Choroba rozpoczyna się katarem oraz kaszlem, w niektórych przypadkach - zwłaszcza w sytuacji chorób towarzyszących, może dojść do ciężkiego zapalenia płuc, bezdechu lub duszności. Na powikłania narażone są najmłodsze dzieci - wcześniaki, pacjenci z wadami serca lub oskrzeli. W Polsce od 2008 roku dostępny jest program, który zabezpiecza wcześniaki oraz małych pacjentów z dysplazją oskrzelowo-płucną oraz od tego roku - z wrodzonymi wadami serca. W Europie natomiast stosuje się nowoczesny lek - długodziałające przeciwciała monoklonalne.
- Mam nadzieję, że niedługo również polskie dzieci będą miały do niego dostęp oraz że niedługo będziemy mogli zabezpieczać dzieci poprzez szczepienie kobiet w ciąży przeciwko wirusowi RSV. Warto edukować przyszłe mamy i lekarzy ginekologów położników, gdyż badania pokazują, że wysokie miano przeciwciał utrzymuje się u niemowląt zaszczepionych matek do 6. miesiąca życia – tłumaczyła prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego w rozmowie z zdrowie.radiozet.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Internetowi znachorzy stawiają diagnozy i udzielają medycznych porad. Dlaczego ktoś im wierzy? Maciej uratował życie Brianowi. Niezwykła historia polsko-amerykańskiej przyjaźni Zgłosiła się do szpitala, bo słyszała odgłosy. W jej uchu zadomowił się nietypowy lokator
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: zdrowie.radiozet.pl, wikipedia.pl
Źródło zdjęcia głównego: heatherwalker/Getty Images