Jak działa olej z wiesiołka w czasie ciąży?

Jak działa olej z wiesiołka w czasie ciąży?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży

Ciąża jest szczególnym okresem w życiu kobiety. Wiąże się z dbaniem o każdy z aspektów mających wpływ na rozwój małego człowieka w jej łonie, dlatego szuka się środków ułatwiających zdrowy przebieg ciąży. Jednym z nich jest stosowanie oleju z nasion wiesiołka.

Uważa się, że stosowanie oleju z nasion wiesiołka w ciąży potrafi zdziałać cuda. To jeden z wszechstronnych preparatów, które poprawiają funkcjonowanie organizmu i regulują jego najważniejsze czynności. Stosowały go nasze babki, a nawet babki naszych babek. Dlatego warto zapoznać się z jego właściwościami.

Olej z wiesiołka – dlaczego jest skuteczny? Czym jest wiesiołek?

Wiesiołek to właściwie cała rodzina spokrewnionych ze sobą roślin wiesiołkowatych. Choć w różnych częściach świata spotykamy rozmaite jego odmiany, zastanawiające jest to, że w wielu kulturach można znaleźć dowody na to, że kobietom w ciąży podawano olej z wiesiołka. Nie zawsze był produktem tak krystalicznie czystym, jaki udaje się osiągnąć obecnie, ale w wielu miejscach na Ziemi wiesiołek jest stosowany przez ciężarne od bardzo dawna.

W polskiej medycynie ludowej olej pozyskiwano z wiesiołka dwuletniego. Nasze prababcie nazywały tę roślinę "Świecą Nocy". Wiesiołek dwuletni ma tę niezwykłą właściwość, że w okresie kwitnienia w słoneczne dni zamyka swoje kwiaty, a otwiera je dopiero po zmroku.

Sekret zdrowotnego działania oleju z nasion wiesiołka w czasie ciąży tkwi przede wszystkim w wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6. W ziarnach występuje kwas linolowy (LA) i gamma-linolenowy (GLA). Oba są istotne, ponieważ nasze organizmy prawie ich nie produkują i musimy je dostarczać wraz z pożywieniem. Kluczowa jest tu jednak zawartość GLA, ponieważ preparat ten nie występuje w tranie. Możemy go pozyskać tylko z niektórych roślin, w tym właśnie z nasion wiesiołka.

Działanie oleju z wiesiołka i zawarte w nim składniki

Zdrowotne działanie oleju z nasion wiesiołka wynika z jego składu chemicznego. Wspomniano już o nienasyconych kwasach tłuszczowych omega-6. Oprócz tego można w nim znaleźć bardzo ważne minerały, takie jak cynk, selen, magnez czy wapń. Zwłaszcza cynk i magnez są niezwykle istotne, ponieważ w naturalny sposób ułatwiają przyswajanie kwasów tłuszczowych.

Kwas gamma-linolenowy bywa przez naukowców nazywany "warunkowo niezbędnym". To oznacza, że w pewnych okolicznościach ludzki organizm wymaga dostarczenia większej ilości tej substancji. Jakie to sytuacje? To momenty, gdy spada aktywność enzymu delta-6-desaturazy. Zwiększone zapotrzebowanie na GLA występuje więc u osób, które cierpią na nadciśnienie tętnicze, choroby metaboliczne, zakażenia bakteryjne i wirusowe, choroby stawów, a także u prowadzących niezbyt aktywny tryb życia albo po prostu żyjących w zbyt dużym stresie. Do szczególnych sytuacji, w których następuje zwiększone zapotrzebowanie na tę substancję, należy również zespół napięcia przedmiesiączkowego i ciąża.

Olej z wiesiołka a ciąża – jaki mają ze sobą związek?

Olej z nasion wiesiołka w ciąży jest szczególnie ważny, ponieważ niedobór GLA prowadzi do szeregu niepożądanych objawów, m.in. uszkodzenia nerek, problemów z tarczycą oraz zaburzeń parametrów krwi. Ma to ogromny wpływ na rozwój dziecka.

Dzięki substancjom takim jak właśnie olej z wiesiołka ciąża przebiega znacznie spokojniej. Co ciekawe, często zaleca się rozpoczęcie stosowania preparatu wcześniej. Czy olej z wiesiołka pomaga zajść w ciążę? Niektóre osoby twierdzą, że tak. Oczywiście nie jest to takie proste, chociaż substancje zawarte w produkcie mogą ułatwić ustabilizowanie organizmu kobiety, dzięki czemu łatwiej dochodzi do zapłodnienia. Ta opinia nie jest więc nieuzasadniona, ale też nie jest poparta naukowo.

Olej z wiesiołka w ciąży powinien być regularnie stosowany, jak jednak go dawkować? Zaleca się przyjmować go dwa razy dziennie po dwie kapsułki, najlepiej podczas posiłku. W sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na GLA trzeba zwiększyć dawki, przy czym to działanie tylko tymczasowe.

Działanie oleju z wiesiołka w poszczególnych stadiach ciąży bywa różne. Często środek ten jest stosowany również w celu ułatwienia przebiegu samego porodu. Olej z wiesiołka nie przyspiesza rozwiązania, ale w przypadku ciąży donoszonej (czyli po 36. tygodniu) może pomóc w wywołaniu porodu naturalnie. Stosuje się go wówczas w nieco inny sposób, aplikując dopochwowo. Olej z wiesiołka w ciąży dopochwowo przyszła mama może przyjmować, kupując go od razu w formie płynnej albo przebijając kapsułkę.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości