Jak kobieta w ciąży powinna zapinać pasy w aucie? Praktyczny poradnik krok po kroku

Jak kobieta w ciąży powinna zapinać pasy w aucie? Praktyczny poradnik krok po kroku
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy kobieta w ciąży powinna zapinać pasy w samochodzie?
Czy kobieta w ciąży powinna zapinać pasy w samochodzie?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży
Polska jest jednym z czterech krajów w Unii Europejskiej, obok Rumunii, Grecji i Bułgarii, gdzie kobiety w ciąży mogą jeździć samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Czy mimo wszystko w trosce o bezpieczeństwo swoje i dziecka panie powinny to robić? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawiali Ewa Iwan, lekarz, specjalizantka ginekologii i położnictwa, Katarzyna Sosińska, która jest w 8. miesiącu ciąży oraz Adam Klimek, dziennikarz TVN Turbo.

Zapinanie pasów w ciąży

Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy autem nie dotyczy m.in. osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa; kobiety o widocznej ciąży; kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera; instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania; zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej; osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim.

Katarzyna Sosińska, specjalizantka ginekologii i położnictwa przyznała, że wciąż wiele kobiet wzbrania się przed zapięciem pasów.

- Nie da się ukryć, że nadal te pytania o pasy bezpieczeństwa dosyć często pojawiają się w gabinecie ginekologicznym. To oznacza, że ta grupa pacjentek, które nadal mają wątpliwości i nadal nie wiedzą, jest duża. Za duża - podkreśliła lekarka. - Obawy pacjentek najczęściej wynikają z tego, że boją się zrobić krzywdę dziecku i przy okazji sobie. Natomiast te obawy są bezpodstawne, bo o ile te pasy są zapięte w sposób prawidłowy, to ryzyko urazów jest praktycznie znikome. Jednak jeśli pasy nie są zapięte, to wtedy możemy liczyć się z urazami wysokoenergetycznymi, które mogą prowadzić do bardzo ciężkich powikłań, łącznie z wewnątrzmacicznym obumarciem płodu - wskazała ekspertka.

Katarzyna Sosińska jest w 8. miesiącu ciąży. Uważa, że to nie zwykle istotne, by zabezpieczać się pasami niezależnie od tego, czy siedzi się z przodu, czy z tyłu pojazdu.

- Uczciwie zapinam za każdym razem. Myślę, że jestem nietypową osobą, ponieważ ja od małego byłam uczona przez tatę, żebyśmy z siostrą zapinały pasy. Ja się po prostu czuję niekomfortowo bez pasów i nigdy nie miałam dylematu, czy mi to zaszkodzi, czy nie. Myślę, że niezapięcie pasów by mi bardziej zaszkodziło. (...) Wielokrotnie spotkałam się z komentarzami koleżanek, które ze mną jechały: "Po co zapinasz pasy, przecież jesteś w ciąży". Odpowiadałam, że tak chcę - stwierdziła ciężarna.

Pasy bezpieczeństwa - jak je prawidłowo zapiąć?

Adam Klimek, dziennikarz TVN Turbo wyjaśnił, dlaczego zapięcie pasów może uratować życie.

- To wynika z czystej fizyki. Jeżeli przy takich prędkościach niskich 40-50 km na godzinę, nagle zatrzymamy pojazd, bo na przykład uderzył w przeszkodę, drzewo czy inny samochód, to jednak nasze ciało może ważyć nawet 1 tys. kg. Żadna rączka w podsufitce czy też silne ramiona nie są w stanie sobie z taką masą poradzić - powiedział Klimek. - Czy to będzie kobieta w ciąży, czy mężczyzna bez ciąży, jeżeli ten pas opina się na brzuchu, to nie jest to dobre rozwiązanie - dodał.

Jak zatem właściwe ułożyć pasy na ciele?

- Odpowiednie rozmieszczenie pasów niweluje nam ryzyko urazów i wówczas podróż przebiega bezpiecznie. Odpowiednie zapięcie pasów polega na tym, że ten pas biodrowy powinien przebiegać jak najniżej w okolicy spojenia łonowego, natomiast pas naramienny powinien przebiegać między piersiami, nad mostkiem i omijając brzuch - przekazała lek. Ewa Iwan.

Adam Klimek i Katarzyna Sosińska pokazali krok po kroku, jak kobieta w ciąży powinna prawidłowo zapiąć pas z adapterem i bez. Zobacz materiał wideo.

DD_20230925_Pasy_live_REP
Jak prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa w ciąży?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości