Polki rodzą w bólu. "Usłyszałam, że anestezjolog ma ważniejsze rzeczy do roboty"

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Polki rodzą w bólu
Polki rodzą w bólu Dzień Dobry TVN
wideo 2/9

Tylko 14 procent kobiet w Polsce rodzi ze znieczuleniem. W Europie w niektórych krajach ten wskaźnik wynosi nawet 70 procent. Co zatem zawodzi w polskim systemie zdrowia? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli ginekolog, położnik Maciej Socha oraz Patrycja Piesik, która doświadczyła porodu bez znieczulenia.

Porody w bólu

Tylko 14 procent kobiet w Polsce rodzi dziecko ze znieczuleniem. Cztery lata temu doświadczyła tego Patrycja Piesik. Dzień porodu zakończył się dla niej traumą, z której skutkami mierzy się do dziś. - Usłyszałam, że anestezjolog ma ważniejsze rzeczy do roboty i że jest teraz zajęty, jest gdzieś po drugiej stronie szpitala, więc nikt do mnie nie przyjdzie - powiedziała w studiu Dzień Dobry TVN.

Ten dzień zakończył się dla kobiety długą depresją poporodową. - Było też wiele innych czynników, ale to był jeden z nich. Nadal to się dzieje, to nie minęło. Mogłam już przyjść, bo akurat ten temat w sobie przepracowałam. Ta trauma gdzieś z tyłu głowy nadal jest - tłumaczyła.

Poród trwał 12 godzin. - Nie umiem opisać tego bólu, był tak ogromny. W pewnym momencie w ogóle nie wstawałam już z łózka, leżałam na plecach i wymiotowałam przy każdym skurczu, który się właściwie nie kończył - dodała.

Co zawodzi w systemie zdrowia?

Ginekolog i położnik Maciej Socha stwierdził, że sytuacja, jakiej doświadczyła Patrycja Piesik, zdarza się wielu Polkom.

- To jest poniżające i nieludzkie traktowanie, [...] zmuszanie, żeby pacjentka rodziła w niewyobrażanym bólu, który powoduje czasem dysocjację, czyli takie odcięcie ciała od głowy, od myślenia, poczucia gdzie jesteśmy, to zwyczajnie nie powinno mieć miejsca - zaznaczył w studiu Dzień Dobry TVN.

Co zawodzi w polskim systemie zdrowia? - Przyjmujemy cały czas, że kobiety jakoś urodzą, a muszą. Myślę, że to problem tego, jak traktujemy kobiety, jaki mamy brak szacunku do rodzących. Z drugiej strony decydentom jest łatwo zdecydować, żeby tego anestezjologa nie kierować na sale porodową - powiedział.

- To jest też problem innego rodzaju, ponieważ my w Polsce mamy 47% cięć cesarskich. To są dane statystyczne za zeszły rok. I to, o czym pani Patrycja powiedziała, dla mnie też jest przykładem tego, że albo pacjentka zaczyna wymuszać, błagać o cięcie cesarskie, albo po prostu lekarz, nie mając dostępnego anestezjologa i metod znieczulenia, po prostu ze względów humanitarnych przeprowadzi cięcie cesarskie - dodał.

Zobacz całą rozmowę w naszym materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości