Wada słuchu u noworodka
Gucio - jeszcze w łonie matki - rozwijał się prawidłowo. Pani Anna znosiła ciążę bardzo dobrze, nie przyjmowała żadnych leków. Co spowodowało, że chłopiec urodził się z niedosłuchem?
- Nikt chyba nie zna przyczyny. Być może jest to mutacja genetyczna, być może jesteśmy nosicielami genu recesywnego niedosłuchu, bo to się też zdarza u rodziców słyszących - mówiła pani Anna Szemis, mama Gustawa.
Odpowiedź mogą dać dopiero badania genetyczne, które chłopie będzie miał wykonywane.
Czy malec może odzyskać słuch? W ocenie lekarzy nie ma na to szans. Jedynym łącznikiem Gucia ze światem dźwięków jest aparat słuchowy. Jak zareagował malec, gdy otrzymał urządzenie?
- Reakcja była niesamowita. To był bardzo wzruszający moment, kiedy dotarły do niego nowe bodźce - mówił w Dzień Dobry TVN pan Bartłomiej, ojciec Gucia.
Problemy ze słuchem u dzieci
Badania przeprowadzone przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wynika, że coraz więcej dzieci ma niedosłuch lub różnego rodzaju wady słuchu. Dlaczego tak się dzieje?
- Nie da się tego jednoznacznie określić. Pochodzenie wady, zwłaszcza tej wrodzonej, nie zawsze jest możliwe do ustalenia. Najczęściej są to jednak uwarunkowania genetyczne. Wady słuchu mogą też powodować niektóre leki przyjmowane w ciąży lub alkohol. Do problemów ze słuchem mogą także prowadzić wcześniactwo, niedotlenie czy hipoksja - mówił dr n. med. Marcin Broda, otolaryngolog dziecięcy.
Czy wczesne rozpoznanie daje szansę dziecku na to, że będzie normalnie słyszało?
- Dzięki badaniom przesiewowym możliwe jest wczesne wykrycie, a tym samym wdrożenie rehabilitacji słuchu i leczenia - dodał.
Trzeba jednak pamiętać, że wady i problemy ze słuchem mogą się pojawić u starszych pociech. Zdarza się, że pojawiają się u dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Polska firma wyprodukuje szczepionkę przeciwko COVID-19. Zapadła decyzja o dofinansowaniu
Co zrobić, gdy partner nie chce nas przytulać? "Na szczęście wzorców zachowań można się uczyć"
Autor: Katarzyna Oleksik