Uczucie zatkanego ucha zwykle ustępuje samoistnie lub po zastosowaniu domowych sposobów. Skuteczne mogą okazać się krople do uszu rozpuszczające woskowinę. Jeśli problem nie ustępuje, konieczna jest niezwłoczna wizyta u lekarza.
Zatkane ucho – objawy
Zatkane ucho to uczucie dyskomfortu, rozpierania w jamie usznej, któremu może towarzyszyć pogorszenie słuchu (zależne od stopnia zatkania przewodu), szum w uszach, niekiedy pobolewania, kłucie w uszach, swędzenie, kaszel. Dodatkowo mogą pojawić się zaburzenia równowagi. Dolegliwości mogą wystąpić nagle. W zależności od przyczyny zatkanie ucha może być jednostronne lub dwustronne.
Diagnoza powtarzającego lub przewlekającego się problemu zatkanego ucha może być postawiona jedynie przez lekarza po dokładnym zbadaniu i zebraniu wywiadu, dlatego w takim przypadku należy zgłosić się do specjalisty.
Zatkane ucho – przyczyny
Najczęstszą i najłatwiejszą do usunięcia przyczyną zatkania ucha jest gromadzenie się woskowiny i powstanie tzw. korka woszczynowego, czyli mieszaniny włosków, komórek złuszczonego nabłonka i mieszaniny wydzieliny gruczołów łojowych. Może mieć on konsystencję półpłynną lub bardzo twardą. Samodzielne oczyszczanie uszu za pomocą patyczków może doprowadzić do wepchnięcia korka w głąb przewodu słuchowego wewnętrznego aż do błony bębenkowej, co spowoduje jej zasłonięcie.
Do zatkania uszu przez czop woskowinowy może dojść również podczas kąpieli, kiedy to po przedostaniu się wody do ucha woskowina zaczyna pęcznieć i szczelnie zatyka przewód słuchowy, wywołując nieprzyjemne uczucie.
Inną grupą narażoną na zatkanie ucha są osoby przemieszczające się samolotami. Podróżnicy dość często mogą się skarżyć na zatkane uszy – ciśnienie, a raczej jego zmiany podczas lotu samolotem lub nagłych zmian wysokości, mogą spowodować nieprzyjemne w odczuciach przytykanie się przewodu słuchowego w związku z nagłym dostaniem się do niego zbyt dużej ilości powietrza. Może to również nastąpić w przypadku przemieszczania się windą.
Ta nieprzyjemna dolegliwość może być także skutkiem przeziębienia. Zatkane uszy od zatok, ostrego lub przewlekłego nieżytu nosa są wynikiem przytkania trąbki słuchowej z powodu objęcia jej procesem zapalnym. Obrzęknięta trąbka słuchowa powoduje podciśnienie w przewodzie słuchowym, które daje nieprzyjemne odczucie zatkania ucha, szczególnie po nocy, ponieważ pozycja pozioma może nasilić dolegliwości.
Najgroźniejszym stanem powodującym zatkanie ucha jest nagła głuchota lub nagłe pogorszenie się słuchu, którego przyczyna nie jest do końca poznana. Oprócz uczucia zatkania ucha pojawia się również intensywny szum uszny.
Domowe sposoby na zatkane ucho
W większości wypadków zatkanie ucha jest czasowe, a do usunięcia przyczyny nie jest konieczna wizyta u lekarza, nie należy jednak bagatelizować tego objawu. Jeśli zawiodą domowe sposoby na odetkanie ucha, objawy nie ustąpią lub się nasilą, należy udać się do lekarza otolaryngologa. Silne szumy oraz niedosłuch sugerują większe problemy, z którymi natychmiast należy zgłosić się do specjalisty
Jak odetkać ucho zatkane woskowiną? Przede wszystkim nie należy korzystać z patyczków do uszu, które mogą pogorszyć stan. Z zasady nie powinno się ich używać do innych celów niż oczyszczanie małżowiny usznej oraz początkowego odcinka przewodu. Należy starannie umyć zewnętrzną część ucha mydłem i wodą, a następnie użyć kropli rozpuszczających woskowinę. Jeśli to nie pomoże, może być konieczne płukanie uszu w gabinecie lekarza.
Czy na zatkane ucho pomoże woda utleniona? Choć kiedyś była powszechnie stosowana, obecnie nie jest zalecana, choć ostatecznie można użyć 3-procentowego roztworu nadtlenku wodoru. W aptekach są natomiast dostępne produkowane na bazie wody utlenionej preparaty do uszu.
Inne preparaty stosuje się rzadziej. Zaliczyć można do nich wodorowęglan sodowy, roztwór kwasu octowego (3,5%), sól fizjologiczną, a także rektyfikowany olejek kamforowy na zatkane ucho. Są one alternatywą dla płukania zatkanego ucha i zmiękczania woskowiny przed irygacją. Nie powinno się płukać uszu przy podejrzeniu perforacji błony bębenkowej.
W przypadku zatkania ucha spowodowanego zmianami ciśnienia, na przykład podczas podróży samolotem, pomocne może okazać się przełykanie śliny oraz ssanie cukierków, co powoduje odtykanie trąbki słuchowej. Ulgę może przynieść również ziewanie.
Czy rodzice często decydują się na przekłucie uszu małym dzieciom?
Zobacz też:
- Jak używać słuchawek, aby nie uszkodzić słuchu?
- Skuteczna walka z epidemią czarnej ospy w Polsce. "Po 2 miesiącach wygasła, chociaż WHO przewidywała, że powinna trwać 2 lata"
- Masz suche usta? Sprawdź, czy nie masz cukrzycy
Autor: Adrian Adamczyk