Hałaśliwy sąsiad - porady prawne
Od godz. 22 do 6 rano trwa zwyczajowo przyjęta cisza nocna. Co się z tym wiąże i czym pod kątem generowania dźwięków różni się ta część doby od pozostałej?
- W trakcie ciszy nocnej wszystkie hałasy przewyższające około 40 decybeli są zakazane, dlatego że to już jest zakłócanie spokoju i odpoczynku nocnego. W ciągu dnia ta sytuacja jest odmienna, dlatego że wiemy o tym doskonale, że potrzebujemy przeprowadzić remont albo zrobić jakieś czynności, które są głośniejsze. Natomiast na pewno nie mogą one być uporczywe - tłumaczy w Dzień Dobry TVN mec. Małgorzata Stanek.
Warto odróżnić hałas powstały na skutek organizacji niepokojących wspólnotę imprez od tego, który jest wynikiem chociażby wypełniania zawodowych lub edukacyjnych obowiązków, np. treningu i gry na instrumentach. Jednak w obu przypadkach, jeżeli dźwięki przeszkadzają sąsiadom nadmiernie, istnieje możliwość interweniowania.
- Można wystosować pismo, jeżeli prośby zwyczajowe nie pomagają, do takiego lokatora bądź właściciela lokalu o zaprzestanie grania w tych godzinach albo wyznaczenie mu jakichś godzin, w których może ćwiczyć czy praktykować grę na skrzypcach, albo prosić go nawet o wygłuszenie jednego z pomieszczeń. Jeżeli to nie poskutkuje, można zacząć wzywać straż miejską lub policję. Byłabym z tym ostrożna generalnie, ale można to zrobić. (...) Ostatecznie możemy zgłosić sprawę do sądu o eksmisję takiej osoby - wymienia prawniczka.
A co z przeprowadzanymi w bloku remontami? - Niestety przepisy wprost nie regulują takiej sytuacji. To, od czego powinno się zacząć, to uprzedzenie sąsiadów - rekomenduje mec. Stanek.
Normy hałasu - jak zapewnić sobie ciszę w mieszkaniu?
Henryk Kwapisz ze stowarzyszenia Komfort Ciszy zaznaczył w Dzień Dobry TVN, że hałas jest pojęciem względnym i interpretowanym w sposób bardzo indywidualny.
- Jest taka norma w Polsce, tylko ona ma wskaźniki, które nie zapewniają nam komfortu. Hałas to jest każdy dźwięk, który w danej sytuacji danej osobie przeszkadza. Dla jednego może to być 50 decybeli, dla drugiego: 70, dla innego: 30 - stwierdził ekspert.
Są dwa sposoby przenoszenia fali dźwiękowej: powietrzne i materiałowe. Powietrzne to jest takie jak jest głośno u sąsiada nastawiony telewizor. Materiałowy to jest np. wiertarka, bo konstrukcja budynku jest sztywna, (...) więc przez ten materiał będzie się przenosił dźwięk- wyjaśnił Henryk Kwapisz.
Według specjalisty akustykę pomieszczeń powinniśmy zaplanować już na etapie projektowania i budowy domu lub mieszkania, ponieważ później zminimalizowanie dochodzącego hałasu jest procesem nieprzynoszącym oczekiwanych rezultatów.
- Od hałasu zewnętrznego jesteśmy w stanie się lepiej zabezpieczyć, bo okno składa się z futryny, szkła i nawiewników, i można spróbować. (...) W przypadku innych przegród - prawie niewykonalne. Są sposoby, ale niezwykle kosztowne. Musimy ograniczyć powierzchnię swojego mieszkania, ograniczyć wysokość - zaznacza ekspert.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy 7-latek może iść sam do szkoły? "Myślimy, że ten zewnętrzny świat dziecku zagraża"
- Dzika lokatorka nie płaci czynszu i wymieniła zamki w drzwiach. "Już w pierwszym miesiącu zaczęły się problemy"
- Telefon od szefa w trakcie urlopu. Czy musisz go odebrać? Prawo mówi jasno
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN