Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) poinformował o wycofaniu z obrotu jednego z plastrów rozgrzewających. - Sugeruje działanie, które jest niezgodne z definicją kosmetyku - czytamy w komunikacie. Decyzja ma rygor natychmiastowy.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo
GIF. "Diclotica Thermal - uniwersalny plaster rozgrzewający" wycofany
W poniedziałek, 23 września br. na stronie gov.pl opublikowano komunikat.
- Główny Inspektor Farmaceutyczny, na podstawie art. 108 ust. 4 pkt 1 w zw. z art. 2 pkt 32 i art. 3a ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (zwanej dalej jako 'u.p.f.'), wydał decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej produktu oferowanego do ogólnodostępnej sprzedaży pod nazwą 'Diclotica Thermal - uniwersalny plaster rozgrzewający' firmy Neotac Pharma sp. z o.o. zs. w Krakowie - czytamy.
Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.
Plaster nie został dopuszczony do obrotu jako produkt leczniczy
W uzasadnieniu wskazano, że plaster ten nie został dopuszczony do obrotu jako produkt leczniczy, a jako kosmetyk. Jednak kupujący mógł pomyśleć inaczej.
- Prezentacja i wskazania produktu "Diclotica Thermal - uniwersalny plaster rozgrzewający" sugerują działanie lecznicze. Deklarowane jest działanie rozgrzewające i przeciwbólowe, które jest niezgodne z definicją kosmetyku - przekazuje GIS.
Co więcej, z opisu kosmetyku możemy wnioskować, że posiada on m.in. właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi, lub może być podawany w celu postawienia diagnozy.
- Należy mieć na uwadze, że do ogólnodostępnej sprzedaży i zastosowania dopuszczone są jedynie produkty lecznicze, które w procesie rejestracji zostały pozytywnie ocenione pod względem bezpieczeństwa ich stosowania oraz właściwie oznakowane, a ich zakup dozwolony jest jedynie w autoryzowanych, uprawnionych do tego źródłach - kwituje inspektorat.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- GIF wycofał z obrotu kolejny lek. Powodem jest błędny zapis w ulotce
- GIF wycofuje lek na zaparcia. Może zagrażać zdrowiu pacjentów
- GIF wycofał lek na padaczkę. Znalazł się w nim groźny związek
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: Główny Inspektorat Farmaceutyczny
Źródło zdjęcia głównego: Davizro/Getty Images