Lek Eptifab, decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego, został wycofany z obrotu na terenie całego kraju. Taki ruch organu był konieczny po tym, jak wykryto błąd w ulotce dołączonej do preparatu.
Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Decyzja podjęta przez GIF ma rygor natychmiastowej wykonalności.
GIF wycofał z obrotu lek Eptifab
Z godnie z decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego z aptek na terenie całego kraju zostanie wycofany z obrotu lek Eptifab, 2mg/ml, roztwór do wstrzykiwań, numer serii LFH0032, termin ważności 11.2024. Producentem leku jest firma Abbott Healthcare Private Limited z siedzibą w Indiach. W Polsce za dystrybucję farmaceutyku odpowiada spółka Delfarma z siedzibą w Łodzi.
Powodem wycofania leku jest błąd, który pojawił się ulotce dołączonej do preparatu.
GIF wycofuje z obrotu lek. Dlaczego?
Z komunikatu wydanego przez GIF dowiadujemy się, że to resort zdrowia wnioskował o wycofanie leku z obrotu. Jako powodów podano, że preparat stwarza zagrożenie dla zdrowia publicznego.
W toku postępowania wyjaśniającego stwierdzono, że ustalono, że ulotka dołączona do leku Eptifab o numerze LFH0032 jest wiernym tłumaczeniem oryginalnego druku informacyjnego, dołączonego do leku dystrybuowanego w Indiach. Niestety jego opis zawiera błąd. Podano tam niewłaściwy sposób dawkowania w przypadku pacjentów z prawidłową czynnością nerek i z obniżona pracą nerek. - W przedmiotowej sprawie wystąpienie realnego zagrożenia dla zdrowia, a potencjalnie również życia pacjentów, jest w ocenie organu, oczywiste. Niewłaściwy sposób dawkowania produktu leczniczego w postaci roztworu do wstrzykiwań jest - jak już wskazano powyżej - sytuacją mogącą powodować bezpośrednie negatywne konsekwencje zdrowotne dla pacjentów - podano w komunikacie.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Czy są powody do niepokoju?
- Co zrobić w przypadku zatrucia się grzybami? Nie zwlekajmy zbyt długo
- Nowy wirus dotarł do Europy. Amazońską gorączkę Oropouch zdiagnozowano u 19 osób
Autor: ToL/Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: passorn santiwiriyanon/Getty Images