Kiedy "starość" najmocniej daje o sobie znać? Badacze już to wiedzą

starsza osoba
Kiedy proces starzenia się przyspiesza?
Źródło: Hinterhaus Productions/Getty Images
Starzenie się organizmu to nieuchronny proces, którego - niestety - nie da się zatrzymać. Choć jego przebieg jest dobrze znany, to zdaniem badaczy są dwa etapy w naszym życiu kiedy starzenie się gwałtownie przyspiesza. Co dokładnie ustalili naukowcy?               

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.

Symulator starości
Źródło: Dzień Dobry TVN

Specjaliści z Uniwersytetu Stanforda wykazali, że "starość" najmocniej daje o sobie znać w dwóch okresach naszego życia.

Starzenie się organizmu. Kiedy staje najbardziej odczuwalne?

Zanim badacze wskazali momenty, w których starzenie się organizmu staje się najbardziej odczuwalne przeprowadzili eksperyment. Do udziału w nim zaprosili 108 osób między 25. a 75. rokiem życia.

Uczestnicy badania byli proszeni o dostarczenie badaczom - co kilka miesięcy - m.in. próbki krwi, kału oraz wymazu z jamy ustnej i nosa. Zmiany, które zachodziły w organizmach badanych osób były obserwowane na przestrzeni od roku do siedmiu lat.

Zdobyte dane pozwoliły ekspertom wskazać, że największe zmiany w organizmie człowieka zachodzą ok. 44 i 60 roku życia. Warto dodać, że przyspieszenie procesu starzenia po czterdziestce badacze początkowo wiązali z zaburzeniami hormonalnymi (m.in. menopauzą) i tym samym miało dotyczyć tylko kobiet. Jednak dalsza analiza pokazała, że płeć nie ma tu większego znaczenia.  

Naukowcy wykazali, że to właśnie w tych dwóch okresach naszego życia stężenie ważnych dla funkcjonowania organizmu cząsteczek gwałtownie wzrasta lub maleje.

Dlaczego w tych dwóch okresach starzejemy się najszybciej?

Odkrycie naukowców może tłumaczyć dlaczego właśnie w tym czasie przybywa osób, które skarżą się na dolegliwości ze strony stawów czy kręgosłupa lub zaczynają mieć problemy z układem krążenia.

– Okazuje się, że połowa naszych lat czterdziestych to czas dramatycznych zmian, podobnie jak wczesne lata sześćdziesiąte - tłumaczył prof. Michael Snyder, genetyk i dyrektor Center for Genomics and Personalized Medicine at Stanford University.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: Wprost.pl/The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Hinterhaus Productions/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości