Dwa rodzaje starzenia
Odpowiednia pielęgnacja oraz zdrowy tryb życia niezaprzeczalnie wpływają na kondycje naszej skóry. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, iż po 25. roku życia skóra staje się dojrzała i od tej pory jej komórki ulegają degradacji, tworząc zmarszczki. Specjaliści zalecają odpowiednią profilaktykę opartą o dobrze dobraną pielęgnację domową oraz o zabiegi w gabinetach kosmetologicznych. Kluczem do młodego wyglądu jest zadbana cera, która jest nawilżona oraz napięta.
Istnieją dwa rodzaje starzenia się skory: egzo- i endogenne. Te drugie związane są z genami i nie mamy na to większego wpływu. Egzogenne z kolei dotyczy warunków środowiskowych takich jak promieniowanie UV.
– Nasza skóra już od pierwszych dni życia poddawana jest wpływom czynników środowiskowych. [...] Z wiekiem obecność tych pozytywnych substancji przez cały czas spada, w związku z czym potencjał regenerujący, gojący maleje. Do 25. roku życia skóra osoby zdrowej poradzi sobie sama. Później, by funkcjonować na podobnym poziomie, będzie już jednak potrzebowała naszego wsparcia - tłumaczy Anna Jaros-Sajda, kosmetolożka.
Jak powstrzymać starzenie się skóry?
Jeśli zastanawiamy się, jak można powstrzymać proces starzenia się skóry, musimy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Gdy mądrze i świadomie podejdziemy do profilaktyki, faktycznie uda się spowolnić powstawanie pierwszych zmian na twarzy. Pierwszym krokiem zatem powinna być konsultacja z kosmetologiem oraz stosowanie wysokich filtrów z ochroną przeciwsłoneczną. Substancjami, które zadziałają odmładzająco na naszą skórę, są m.in. witamina c, retinol i kwas glikolowy.
- Już w takim wieku wskazane jest działanie profilaktyczne, ponieważ zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Im wcześniej zaczniemy świadomie używać np. produktów z filtrem UV czy antyoksydacji, tym lepiej - podsumowała ekspertka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Najnowsze odkrycie polskich naukowców dotyczące przebarwień na skórze
- Wyciskasz pryszcze w trójkącie śmierci? Może się to skończyć wielotygodniowym leczeniem szpitalnym
- "Stresy wpływają na moją skórę. Bardzo mnie wtedy swędzi". Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: mat. prasowe
Źródło zdjęcia głównego: Letizia McCall/Getty Images