Już po 25. roku życia w skórze rozpoczynają się procesy starzeniowe. Narażenie na słońce, stres, nieprawidłową pielęgnację czy niezdrowia dietę sprawia, iż cera ulega degradacji. Czy niekorzystne zmiany można spowolnić lub powstrzymać? Wyjaśnia to kosmetolożka Anna Jaros-Sajda.
Dwa rodzaje starzenia
Odpowiednia pielęgnacja oraz zdrowy tryb życia niezaprzeczalnie wpływają na kondycje naszej skóry. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, iż po 25. roku życia skóra staje się dojrzała i od tej pory jej komórki ulegają degradacji, tworząc zmarszczki. Specjaliści zalecają odpowiednią profilaktykę opartą o dobrze dobraną pielęgnację domową oraz o zabiegi w gabinetach kosmetologicznych. Kluczem do młodego wyglądu jest zadbana cera, która jest nawilżona oraz napięta.
Istnieją dwa rodzaje starzenia się skory: egzo- i endogenne. Te drugie związane są z genami i nie mamy na to większego wpływu. Egzogenne z kolei dotyczy warunków środowiskowych takich jak promieniowanie UV.
– Nasza skóra już od pierwszych dni życia poddawana jest wpływom czynników środowiskowych. [...] Z wiekiem obecność tych pozytywnych substancji przez cały czas spada, w związku z czym potencjał regenerujący, gojący maleje. Do 25. roku życia skóra osoby zdrowej poradzi sobie sama. Później, by funkcjonować na podobnym poziomie, będzie już jednak potrzebowała naszego wsparcia - tłumaczy Anna Jaros-Sajda, kosmetolożka.
Jak powstrzymać starzenie się skóry?
Jeśli zastanawiamy się, jak można powstrzymać proces starzenia się skóry, musimy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Gdy mądrze i świadomie podejdziemy do profilaktyki, faktycznie uda się spowolnić powstawanie pierwszych zmian na twarzy. Pierwszym krokiem zatem powinna być konsultacja z kosmetologiem oraz stosowanie wysokich filtrów z ochroną przeciwsłoneczną. Substancjami, które zadziałają odmładzająco na naszą skórę, są m.in. witamina c, retinol i kwas glikolowy.
- Już w takim wieku wskazane jest działanie profilaktyczne, ponieważ zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Im wcześniej zaczniemy świadomie używać np. produktów z filtrem UV czy antyoksydacji, tym lepiej - podsumowała ekspertka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Najnowsze odkrycie polskich naukowców dotyczące przebarwień na skórze
- Wyciskasz pryszcze w trójkącie śmierci? Może się to skończyć wielotygodniowym leczeniem szpitalnym
- "Stresy wpływają na moją skórę. Bardzo mnie wtedy swędzi". Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: mat. prasowe
Źródło zdjęcia głównego: Letizia McCall/Getty Images