Czy efekt zabiegu medycyny estetycznej można cofnąć? Z pomocą przychodzi hialuronidaza

Medycyna estetyczna
Źródło: Dzień Dobry TVN
Powikłania po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego
Powikłania po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego
Urodę poprawiamy już od starożytności
Urodę poprawiamy już od starożytności
Małgorzata Ostrowska wyznała, jak dba o urodę. Sama wytwarza kosmetyki
Małgorzata Ostrowska wyznała, jak dba o urodę. Sama wytwarza kosmetyki
Jak dbać o cerę trądzikową latem?
Jak dbać o cerę trądzikową latem?
Kiedy problemy z cerą wykluczają z życia
Kiedy problemy z cerą wykluczają z życia
Julia Chatys o problemach z cerą
Julia Chatys o problemach z cerą
Nieodpowiednio podany kwas hialuronowy to koszmar niemal każdego, kto odwiedził nieprofesjonalny gabinet medycyny estetycznej. Istnieje na szczęście metoda, która pozwoli na cofnięcie przykrych konsekwencji i jest nią hialuronidaza. O tym, czym jest ten preparat i jak bezpiecznie z niego korzystać, opowiedziała portalowi dziendobry.tvn.pl doktor Kamila Białek-Galas.

Czym jest hialuronidaza?

Zmieniające się trendy nie omijają branży beauty i wraz z upływem lat pojawiają się nowe tendencje, wypierające zabiegi, które jeszcze niedawno były powszechne. Od jakiegoś czasu obserwujemy modę na naturalność, nic więc dziwnego, że wiele kobiet chciałoby cofnąć czas i powrócić do kształtu swoich dawnych ust lub policzków. Z pomocą może w tym przypadku przyjść hialuronidaza, który odwraca skutki poprzednich zabiegów.

Hialuronidaza jest enzymem naturalnie występującym w przyrodzie, m.in. w organizmie ludzkim, który wykorzystuje się m.in. do leczenia powikłań po chemioterapii. Jego zadaniem jest degradacja kwasu hialuronowego, będącego jednym ze składników skóry. Zachodzące w równowadze procesy jego syntezy i rozkładu, wpływają na stan skóry i na zmianę jej przepuszczalności.

-  Hialuronidaza bardzo często stosowana jest również w medycynie estetycznej po to, by "cofnąć" niepożądane skutki zabiegów z użyciem wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego. Enzym ten powinno się podawać pod ścisłą kontrolą lekarza, ponieważ jednym z możliwych skutków ubocznych jego zastosowania jest wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego – tłumaczy doktor Kamila Białek-Galas.

Hialuronidaza. Skutki uboczne

Istnieje wiele skutków ubocznych związanych z zabiegami z użyciem kwasu hialuronowego, wymagających leczenia za pomocą hialuronidazy. Powikłania jednak u doświadczonych lekarzy medycyny estetycznej zdarzają się rzadko, zdecydowanie częściej jednak substancja ta stosowana jest w celu usunięcia niepożądanych efektów zabiegowych jak np. grudki, migracja kwasu, czy przetrwały obrzęk. 

Jak podkreśla ekspertka, tylko przygotowany specjalista z doświadczeniem jest w stanie odpowiednio podać preparat. Dawniej zastosowanie hialuronidazy związane było głównie z potrzebą leczenia działań niepożądanych – dziś wielu klientów liczy na efekt "gumki", która zmaże błędy poprzednich wizyt w nieodpowiednich gabinetach medycyny estetycznej.

- W ostatnim czasie obserwuję jednak niepokojącą tendencję do nadużywania tej metody. Enzym zaczyna być stosowany nagminnie niczym gumka do wymazywania efektów niespełniających oczekiwań pacjentów, chcących wypróbować innej metody, preparatu czy zabiegu u innego specjalisty. Pamiętajmy, że substancja nie ma działania wybiórczego i tak samo rozpuszcza zarówno własny, jak i ten "dodany" kwas hialuronowy, czego konsekwencją może być powstanie przejściowych nierówności czy kilkumiesięczne pogorszenie kondycji skóry w miejscu jej podania – podsumowała lekarka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości