"Zabiegi przyszłości, z których możemy korzystać w teraźniejszości". Czym są egzosomy?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowość w medycynie estetycznej - tropokolagen
Nowość w medycynie estetycznej - tropokolagen
Urodę poprawiamy już od starożytności
Urodę poprawiamy już od starożytności
Małgorzata Ostrowska wyznała, jak dba o urodę. Sama wytwarza kosmetyki
Małgorzata Ostrowska wyznała, jak dba o urodę. Sama wytwarza kosmetyki
Jak dbać o cerę trądzikową latem?
Jak dbać o cerę trądzikową latem?
Kiedy problemy z cerą wykluczają z życia
Kiedy problemy z cerą wykluczają z życia
Julia Chatys o problemach z cerą
Julia Chatys o problemach z cerą

Odmłodzenie skóry twarzy, niwelacja blizn lub przebarwień albo po prostu – świeższy wygląd. Egzosomy to zabieg, którego celem jest osiągnięcie powyższych efektów w jak najkrótszym czasie. O szczegółach opowiedziała kosmetolożka Dagmara Nowak-Brańska. Dla kogo odpowiednie są egzosomy?

Czym są egzosomy?

Medycyna estetyczna regularnie zaskakuje amatorów pielęgnacji urody swoimi nowinkami. Stymulatory tkankowe, wypełniacze i preparaty do mezoterapii igłowej muszą być podawane w sposób iniekcyjny, czyli poprzez nakłucie skóry. W tym przypadku pomocne mogą okazać się ezgosomy - to impulsy pobudzające komórki macierzyste do regeneracji i stanowią swoisty łącznik komunikacji komórek skóry. Dzięki ich działaniu po aplikacji na skórę 7-krotnie zwiększa się synteza kolagenu oraz 3-krotnie synteza elastyny. To rodzaj impulsu "gaszącego" procesy zapalne przy jednoczesnym pobudzaniu procesów regeneracyjnych i naprawczych, który sprawdzi się jako dodatek, gdy zdecydujemy się na wymagający zabieg.

Jak zapewnia kosmetolożka i właścicielka kliniki medycyny estetycznej Dagmara Nowak-Brańska, egzosomy mogą wydawać się nowinką, choć badania nad nimi trwają już od 1967 roku.

– Ich cząsteczki są mniejsze od wirusów, a przy tym są immunogenne, co oznacza, że nie indukują odpowiedzi biologicznej u biorcy, czyli naszej klientki. Nie mogą również przenosić na nią nic niepożądanego. Zapewniają natomiast działanie przeciwzapalne i regenerację skóry, co jest pierwszym efektem związanym z ich aplikacją. Drugą płaszczyzną ich dobroczynnego działania jest regulowanie pracy wadliwych receptorów – wyciszanie stanów zapalnych skóry i objawów takich jak atopia, łuszczyca i hiperpigmentacja – tłumaczyła ekspertka.

Egzosomy - kiedy stosować?

Pierwotnie egzosomy stosowane były w medycynie leczniczej m.in. w neurologii, kardiologii czy w leczeniu chorób nowotworowych, a obecnie ich właściwości wykorzystuje się w dziedzinie medycyny estetycznej oraz kosmetologii. Egzosomy mają więc właściwości odmładzające i naprawcze dla skóry człowieka, ponieważ zbawiennie działają na stany zapalne.

Egzosomy na skórę nanosi się na dwa sposoby – na naskórek nakładany jest specjalnie przygotowany preparat, który łączy się z np. kwasem hialuronowym czy witaminami. Inna metoda opiera się na podawaniu go po wykonanym już zabiegu, który naruszył tkanki, np. gdy chcemy przyspieszyć proces odbudowy po zabiegach inwazyjnych.

Według ekspertki, by zobaczyć znaczące efekty odmładzające, warto wykonać pełną serie zabiegów – od 3 do 5 wykonywanych raz na miesiąc, co pozwoli na przykład zniwelować przebarwienia lub widoczność blizn.

- Jest to zabieg idealny dla osób, które latem nabawiły się przebarwień i chcą wprowadzić pielęgnację depigmentującą, a jednocześnie boją się agresywnych peelingów chemicznych czy zabiegów laserowych. […] To zabiegi przyszłości, z których możemy korzystać w teraźniejszości - podsumowała Dagmara Nowak-Barańska.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło: mat. prasowe

Źródło zdjęcia głównego: Yuliya Taba/Getty Imges

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana