Złuszczenie, regeneracja i nawilżenie. Czym jest skin cycling i czy faktycznie działa?

Pielęgnacja twarzy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dziwne nazwy kosmetyków – co się za nimi kryje?
Dziwne nazwy kosmetyków – co się za nimi kryje?
Pielęgnacja włosów blond
Pielęgnacja włosów blond
SOS dla włosów
SOS dla włosów
Jak chronić cerę zimą?
Jak chronić cerę zimą?
Skin cycling to urodowy trend, który pozwala na zregenerowanie skóry twarzy, gdy dostosujemy się do kilku powtarzalnych zasad. Nocna rutyna pielęgnacyjna, która zyskała rozgłos dzięki social mediom, kosmetologom znana jest od lat. Czym jest skin cycling, wyjaśniła Dagmara Nowak-Barańska, założycielka i kosmetolog krakowskiej kliniki medycyny estetycznej i kosmetologii Beauty Lounge Daga Nowak.

Czym jest skin cycling?

Moda na świadomą pielęgnację skóry twarzy trwa w najlepsze. Użytkownicy social mediów prześcigają się w coraz to bardziej skomplikowanych patentach na okiełznanie niedoskonałości. W ostatnim czasie na TikToku sporą popularnością cieszy się metoda skin cycling, która opiera się na trzech filarach: złuszczaniu, retinoidach oraz nawilżaniu – regeneracji. Co istotne – ta rutyna pielęgnacyjna wpisuje się w ideę minimalizmu, ponieważ ogranicza ilość użytych produktów kosmetycznych, tylko do niezbędnego minimum. Skin cycling wskazany jest dla osób, które mają skórę normalną, w kierunku tłustej. Doskonale sprawdzi się jako metoda na ujednolicenie koloru oraz struktury naszej cery. Ponadto metoda stymuluje powstawanie nowych włókien kolagenowych.

Autorką tej metody jest doktor Whitney Bowe, która zaproponowała schemat działania, według którego odpowiednio przygotowana skóra będzie regenerowała się w nocy, tak by z każdym dniem poprawiać swoją kondycję.

- Założeniem skin cyclingu jest to, aby na pierwszą noc zaaplikować na skórę produkt o kwasowym charakterze, jednak bez rygorystycznego wskazywania, czy ma to być produkt taki jak płatki złuszczające, peeling bądź krem kwasowy. Produkt ma być dostosowany do potrzeb skóry danej osoby – tłumaczyła kosmetolog Dagmara Nowak-Barańska.

Skin cycling krok po kroku

Kolejnym etapem pielęgnacji w duchu skin cyclingu jest dostarczanie skóry retinoidów, indywidualnie dopasowanych do potrzeb skóry. Na przykład dla cery wrażliwej wskazany jest retinal, dla łojotokowych – retinol. Kwas nałożony dzień wcześniej przygotował naszą buzię na przyjęcie retinoidów, które mają szansę skuteczniej zadziałać w nocy, a podczas trzeciej doby – odpocząć. Czas rekonwalescencji jest indywidualny, może trwać od 2 do 3 dni.

– Skóra powinna mieć wtedy czas na regenerację, dlatego trzeba dostarczać jej już wyłącznie produkt nawilżający, odbudowujący do pielęgnacji nocnej – mówiła ekspertka.

Używanie retinoidów w okresie wakacyjnym nie jest wskazane z racji wysokiej temperatury oraz silnego nasłonecznienia. Z tego względu musimy pamiętać, że skin cycling powinien być stosowany od jesieni do później wiosny, latem – warto zrobić sobie od niego przerwę. Niezależnie od pogody i etapu naszej pielęgnacji każdego dnia należy stosować krem z wysokim filtrem SPF, który będzie chronił ją przed negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego i promieniowania niebieskiego.

– Choć retinol działa mocno stymulująco – na pogrubianie warstwy rogowej naskórka i skóry właściwej – to początkowo jego działanie jest mocno podrażniające. Dlatego u osób z tendencją do czerwienienia, różowienia i atopii skórnych, bardzo wrażliwych na zmiany temperatur, trzeba zatroszczyć się najpierw o odbudowę płaszcza hydrolipidowego, najlepiej w duchu skin minimalizmu, a dopiero później wprowadzać skin cycling – dodała kosmetolożka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości