Kobiety coraz częściej nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania bez zadbanych i pomalowanych przez manikiurzystkę paznokci. Czy muszą rezygnować z wizyty w salonie tuż przed planowaną operacją? Jaki związek z przebiegiem zabiegu może mieć nałożony na paznokcie lakier? To ciekawe zagadnienie poruszył aktywny w sieci chirurg onkolog dr Paweł Kabata.
Malowanie paznokci przed operacją - opinie pacjentek
Kobiety bardzo często zadają sobie pytanie, czy nałożenie hybrydy, żelu bądź zwykłego lakieru na paznokcie wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami poniesionymi podczas ewentualnych zabiegów medycznych. Niektórzy lekarze tuż przed przeprowadzanymi operacjami zwracają uwagę pacjentom, by oczyścili płytkę i pozbyli się niepotrzebnych chemikaliów z palca.
Nie wszystkie szpitale jednak stosują tę praktykę, a wspomnienia pań, które zmierzyły się z podobną sytuacją, są różne. Wśród kobiet panuje jednak przekonanie, że wizyta u manikiurzystki nie powinna zaszkodzić nawet w inwazyjnym leczeniu.
Zdrowie
Zdrowie
- Przeszłam cztery operacje i za każdym razem miałam żel z hybrydą. Nigdy nie kazali mi ściągać paznokci, a nie były to operacje w ramach NFZ.
- Przed przyjęciem do szpitala zapytałam znajomą anestezjolożkę, czy powinnam usunąć czerwoną hybrydę. Wyśmiała mnie, mówiąc, że może być nawet czarna - czytamy w komentarzach na Instagramie.
Manicure przed zabiegiem medycznym - jakie są konsekwencje? Lekarz ostrzega
Inne zdanie na temat skutków malowania paznokci przed zaplanowaną operacją ma dr Paweł Kabata - chirurg onkolog, który przekazuje swoją wiedzę medyczną za pośrednictwem mediów społecznościowych. Lekarz zgromadził na Instagramie ponad 60 tysięcy obserwatorów. W udostępnionym na profilu filmiku wytłumaczył, dlaczego zaleca, by pacjentki rezygnowały z wizyt u kosmetyczki.
- Pytacie mnie często, dlaczego przed operacją prosili o zdjęcie manicure. To dlatego, że w czasie znieczulenia palce też są potrzebne. Mierzy się na nich nasycenie krwi tlenem poprzez płytkę paznokciową. Gruba warstwa lakieru czy innego tworzywa nałożonego na paznokieć zaburza przepływ fal świetlnych używanych w pomiarach - wyjaśnił ekspert.
Tak jak zaznaczył dr Kabata, podczas zabiegów na palce pacjentów zakładane są pulsoksymetry, które kontrolują rytm bicia serca. W szczególnych przypadkach lądują one nie na opuszkach, lecz na płatkach uszu.
- W obecnych czasach byłoby prościej zakładać pulsoksymetr na ucho, skoro jakieś 3/4 kobiet ma hybrydę. Medycyna i w tej kwestii powinna iść z duchem czasu. Na szczęście pomiar zaburza tylko niewielka część ciemnych lakierów - skomentowała jedna z internautek.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia elektrod do mózgu. W czym ma pomóc?
- Nieustanny ból, cierpienie i strach. 34-letniej Marcie grozi śmierć. "Jej kręgosłup może się złamać"
- Usunęli pacjentce 42-kilogramowego guza. "Uniemożliwił jej chodzenie"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: Instagram, medonet.pl
Źródło zdjęcia głównego: Yagi Studio/Getty Images