Materiał promocyjny

"Stresy wpływają na moją skórę. Bardzo mnie wtedy swędzi". Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Jak sobie poradzić z atopowym zapaleniem skóry?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Atopowe zapalenie skóry u dzieci – gdy ciało boli i piecze
Atopowe zapalenie skóry u dzieci – gdy ciało boli i piecze
Atopowe zapalenie skóry - objawy
Atopowe zapalenie skóry - objawy
Atopowe zapalenie skóry to choroba, która charakteryzuje się szorstkimi, czerwonymi zmiana na ciele. Objawia się już we wczesnym dzieciństwie. Jak można sobie z nią poradzić? Czy da się ją całkowicie wyleczyć? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prof. Aleksandra Lesiak (Klinika Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej UM w Łodzi).

Atopowe zapalenie skóry - co to za choroba?

Gabriela Zawada ma 14 lat. Od urodzenia zmaga się z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Choroba powoduje, że na skórze pojawią się czerwone, szorstkie zamiany.

- Pierwsze objawy pojawiały się na paluszkach, takie zaczerwienienia, była bardzo sucha skóra, przesuszona - wspominała Jolanta Zawada, mama Gabrieli. - Po kąpaniu dziecko powinno być wypoczęte, rozluźnione, a tu się okazywało, że całkiem odwrotny był efekt - dodał Krzysztof Zawada, ojciec Gabrieli.

Rodzice nastolatki pomagają jej walczyć z chorobą. Suchość i swędzenie skóry, która wymaga stałego dbania o jej stan, są źródłem stresu dla całej rodziny. - Takie to było uciążliwe, że żona musiała nawet poświęcić pracę, bo dzieckiem trzeba było się zajmować 24 godziny na dobę - podkreślił mężczyzna.

Atopowego zapalenia skóry nie da się całkowicie wyleczyć, ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji i leczeniu można doprowadzić do długotrwałej remisji choroby. - Powinnam smarować się cała. Wiadomo, że najbardziej skupiam się na tych najbardziej zaostrzonych obszarach, czyli wszystkie zgięcia, ręce, palce, tam, gdzie jest najgorzej. W ciągu dnia, w szkole, to masakra, bo jest dużo stresów [...], i te stresy wpływają na moją skórę. Bardzo mnie wtedy swędzi, jest sucha - opowiadała nastolatka.

Aby skuteczniej walczyć z atopowym zapaleniem skóry, Gabriela i jej mama poleciały do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji. To miejsce, w którym są źródła wody termalnej, wspomagającej leczenie atopowej skóry. Trzytygodniowy pobyt we Francji okazał się przygodą życia. Liczne zabiegi dermatologiczne pomogły Gabrysi odzyskać spokój.

- Skóra jest zregenerowana, odbudowana, że efekty są takie, których nie uzyskaliśmy przez 13 lat w trakcie różnych sposób leczenia tej choroby - stwierdziła mama nastolatki.

Jak leczy się atopowe zapalenie skóry?

Warto dodać, że AZS często jest mylone z alergią.

- Alergia może się zdarzyć w chorobie, jaką jest atopowe zapalenie skóry. W XXI wieku cały czas rozpoznanie tej choroby jest na podstawie tego, co widzi lekarz dermatolog. [...] W zależności od tego, czy to bardzo małe dziecko, czy to jest już przedszkolak, nastolatek, może się zdarzyć również u osoby dorosłej, [...], najczęściej większość naszych pacjentów z atopowym zapaleniem skóry będzie chorowała od okresu niemowlęctwa - wyjaśniała w Dzień Dobry TVN prof. Aleksandra Lesiak z Kliniki Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej UM w Łodzi.

DD_20231017_AZS_REP
Atopowe zapalenie skóry - objawy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Podstawą leczenia AZS jest prawidłowa pielęgnacja skóry. Na tym jednak możliwości się nie kończą.

- Są leki doustne, klasyczne, starej generacji, ale są też nowe leki dostępne w programie lekowym, który mamy od listopada 2021, ale były pewne modyfikacje w zeszłym roku. Teraz dostęp do leczenia tych ciężkich postaci atopowego zapalenia skóry jest w naszym kraju. Bez emolientów, bez nawilżania nie ma takiego sukcesu, nawet z tymi najnowocześniejszymi terapiami - podkreśliła specjalistka.

Co jeszcze warto wiedzieć o tym schorzeniu? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Aktualnie czytasz: "Stresy wpływają na moją skórę. Bardzo mnie wtedy swędzi". Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości