Trądzik różowaty to problem głównie dojrzałych kobiet. "Pierwsze oznaki u mnie to czerwone, małe plamki"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Trądzik różowaty - przewlekła zapalna choroba skóry
Trądzik różowaty - przewlekła zapalna choroba skóry
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
Zimowe zabiegi na twarz – ostatni dzwonek
Zimowe zabiegi na twarz – ostatni dzwonek
Błoto, borowina, glinki – jak poprawiają wygląd naszej skóry?
Błoto, borowina, glinki – jak poprawiają wygląd naszej skóry?
Jak zadbać o siebie naturalnie
Jak zadbać o siebie naturalnie
Pielęgnacja skóry twarzy na dzień i na noc
Pielęgnacja skóry twarzy na dzień i na noc
Trądzik różowaty to nieuleczalna choroba, z którą może się zmagać nawet 15 proc. z nas. Co ją wywołuje? Jak sobie z nią poradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały dermatolog dr Julia Lanckorońska oraz blogerka Gosia Kacprowaska, która zmaga się z trądzikiem różowatym.

Trądzik różowaty, czyli co?

Gosia Kacprowaska zobaczyła pierwsze niepokojące zmiany na skórze 8 lat temu. - Te oznaki, to były czerwone, małe plamki. Na początku na jednym policzku, później też na drugim policzku - powiedziała nasza rozmówczyni i dodała, że początkowo myślała, że zmiany wywołała alergia pokarmowa.

Lekarz, do którego trafiła, zaczerwienienia rozpoznał jako prerosacea. - Czyli stan przed trądzikiem różowatym. Niestety po kilku miesiącach trądzik różowaty rozwinął się już na dobre, więc zaczęło się leczenie - wyznała w Dzień Dobry TVN Gosia Kacprowaska.

Warto dodać, że trądziku różowatego nie da się wyleczyć, można go jedynie wyciszyć. Niestety zdarza się, że pod wpływem emocji, stresu problem nawraca. Choroba ma podłoże zapalne i dotyka głównie dojrzałe kobiety. - Mamy tutaj problem pierwotnie naczyniowy, [...] najpierw jest rumień, który się pojawia na policzkach, a później nieleczony, odpowiednio niepielęgnowany, ten rumień przechodzi w różne, dalsze etapy, skończywszy na tym, że pojawiają się grudki, zmiany zapalne - tłumaczyła dr Julia Lanckorońska.

Trądzik różowaty - jak sobie z nim radzić?

Osoby, które mają taki problem, powinny unikać eksperymentów z kosmetykami i częstego ich zmieniania. Znaczenia ma również dieta. - Tutaj powinno się szczególnie zwrócić uwagę na to, żeby unikać bardzo ostrych potraw, bardzo gorących napojów, [...] alkohol, szczególnie czerwone wino, ale też takie produkty spożywcze, które zawierają dużo histaminy albo salicylanów, to są przede wszystkim kiszonki, ogórki kiszone, kapusta kiszona, wszystko to, co powoduje, że te naczynka się rozszerzają - powiedziała specjalistka.

Na co jeszcze warto uważać? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana