Okres dojrzewania u chłopców i dziewcząt – jakie zmiany zachodzą w psychice i ciele nastolatka?

Źródło: Dzień Dobry TVN
O co chodzi nastolatkom?
O co chodzi nastolatkom?
Tajemnica mózgów nastolatków
Tajemnica mózgów nastolatków
Izolacja nastolatków
Izolacja nastolatków
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Dramatyczne losy nastolatek
Dramatyczne losy nastolatek
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Okres dojrzewania jest dość trudny dla młodych ludzi, głównie przez intensywne zmiany zachodzące w ich ciele i psychice. Choć w przypadku zmian fizycznych można zauważyć wiele różnic w okresie dojrzewania u dziewcząt i chłopców, te psychologiczne przebiegają dość podobnie u obu płci.

Jedną z charakterystycznych cech okresu dojrzewania jest burza hormonów, która powoduje zmiany stałe i przejściowe. To właśnie te drugie przysparzają najwięcej problemów. Co dzieje się w psychice i ciele nastolatka podczas okresu dojrzewania?

Okres dojrzewania u chłopców i dziewcząt – psychika nastolatka

Jednym z najważniejszych elementów okresu dojrzewania są zmiany w psychice. To wtedy kształtuje się intelekt, m.in. poszerza się słownictwo, zmienia postrzeganie, poprawia zdolności koncentracji oraz zapamiętywania. Młodzi ludzie przechodzą też przez proces kształtowania wartości, co przejawia się m.in. przeciwstawnością uczuć, a więc np. odczuwaniem jednocześnie miłości i nienawiści do danej osoby. W okresie dojrzewania rozwija się również samoświadomość, co skutkuje silną potrzebą autonomii. Często budzi to obawy rodziców, dotąd będących dla dziecka autorytetem. Z drugiej strony, nastolatek przeżywa też silniejszą niż dotąd potrzebę przynależności do grupy, z czym wiążą się pewne niebezpieczeństwa, np. ryzykowne zachowania wynikające z chęci zaimponowania rówieśnikom. Zachodząca w organizmie dorastającego człowieka burza hormonów wywołuje też tzw. huśtawki nastroju, co często oznacza skrajne zmiany w jednej chwili. Sprawia to, że rozmowy z nastolatkiem nie należą do łatwych, jednak rodzice nie powinni ich unikać. Gdy skończy się okres dojrzewania, człowiek dorastający w domu pełnym wsparcia i zrozumienia zazwyczaj ma już wstępnie ułożony zdrowy system wartości oraz osiąga stabilność emocjonalną. Innym elementem tego trudnego czasu są rozwijające się potrzeby seksualne, przy czym u chłopców zwykle objawia się to chęcią rozładowania napięcia seksualnego, a u dziewcząt zwiększoną potrzebą bliskości. Charakterystyczne jest też większe skupienie na własnej atrakcyjności fizycznej, dostrzegalne u obu płci.

Fizyczne objawy okresu dojrzewania u chłopców

Okres dojrzewania u chłopców zwykle zaczyna się pomiędzy 10. a 14. rokiem życia, przy czym najczęściej kończy się pomiędzy 16. a 19. urodzinami. Pierwszym symptomem procesu dojrzewania jest zwiększenie średnicy jąder nawet o ponad 2,5 cm. Około pół roku później zaczyna pojawiać się owłosienie łonowe, a po 1–1,5 roku następuje powiększenie prącia. Wtedy owłosienie pojawia się również pod pachami, a niekiedy także na brzuchu i klatce piersiowej. Charakterystyczną cechą dojrzewania u chłopców jest tzw. skok pokwitaniowy, podczas którego młody człowiek może w szybkim czasie urosnąć nawet o 12 cm. Zazwyczaj występuje on ok. 14. roku życia. Typowe jest też zjawisko mutacji, a więc przebudowy chrząstek krtani, co skutkuje obniżeniem głosu. W jego trakcie występują znaczne wahania tonu, który raz może być niski i głęboki, a innym razem piskliwy. Symptomem dojrzewania u chłopców są również zmiany na twarzy, w tym pojawienie się zarostu oraz często trądziku młodzieńczego, który nierzadko rozprzestrzenia się też na inne części ciała. Obserwuje się również zwiększoną potliwość będącą skutkiem działalności hormonów. U części chłopców pojawia się także przejściowa ginekomastia, a także ból sutków w okresie dojrzewania. Typowe jest też zwiększenie masy mięśniowej, co prowadzi do wykształcenia się męskiej sylwetki. W okresie dorastania początek ma również proces spermatogenezy, czyli produkcji plemników oraz pierwsze ejakulacje, również te samoistne. Najczęściej dochodzi do nich w nocy, co nosi nazwę polucji nocnych.

Okres dojrzewania u dziewcząt – jakie zmiany zachodzą w ciele?

U dziewcząt pierwsze oznaki okresu dojrzewania mogą wystąpić już w 9. roku życia. Początki tego procesu zazwyczaj objawiają się szybkim wzrostem, zwiększeniem masy ciała oraz uwypukleniem brodawek sutkowych. W tej fazie często zaczynają pojawiać się pierwsze włosy łonowe. W okolicach 12. roku życia u dziewczynki dostrzec można zwiększenie pigmentacji brodawki i wzrost piersi. Charakterystyczna jest również pojawiająca się wydzielina z pochwy – biała bądź przezroczysta. Wtedy też włosy łonowe stają się grubsze i ciemniejsze. Na kolejnym etapie owłosienie występuje również pod pachami. Okres dojrzewania u dziewcząt zwykle trwa do ok. 16.–19. roku życia. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów dojrzewania u dziewcząt jest rozpoczęcie miesiączkowania. Średnio ma ono miejsce ok. 13. roku życia, jednak może zacząć się już u dziewięciolatki lub dopiero w wieku ok. 16 lat. Początkowo okres może występować bardzo nieregularnie i mieć różną długość, jednak po kilku latach powinien się ustabilizować. Podobnie jak chłopcy, dziewczęta również często zmagają się z trądzikiem czy nadpotliwością. Te zmiany w okresie dojrzewania zwykle są przejściowe, jednak mogą być przyczyną kompleksów, dlatego tak ważna jest edukacja w zakresie higieny osobistej. Okres dojrzewania nie jest łatwy dla młodego człowieka. To, ile trwa, jest przy tym kwestią indywidualną, dlatego rodzice powinni uzbroić się w cierpliwość i pomóc dziecku przejść przez te niespokojne chwile.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Shestock/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana