Gdy chłopiec staje się mężczyzną - mutacja głosu

Nastolatek zapina koszulę
Ile trwa mutacja głosu? Jakie są jej objawy?
Źródło: Johannes Schmidt/Getty Images
Dojrzewanie nie jest łatwym okresem dla żadnej z płci. Zachodzące w tym czasie zmiany w organizmie mogą przysporzyć wielu zmartwień, a ich tempo sprawić, że trudno zrozumieć, co właśnie dzieje się z ciałem. Jednym z bardziej wstydliwych i trudniejszych do zrozumienia przez chłopców zjawisk jest mutacja głosu, czyli zmiana jego barwy. Objawy, które daje, sprawiają, że chłopcy mogą stać się obiektem drwin, zwłaszcza gdy przychodzi ona za wcześnie lub za późno. Kompleksowa wiedza na temat mutacji głosu pozwoli przebrnąć przez jej czas z mniejszym wstydem i stresem.

Mutacja głosu z całą pewnością nie jest przyjemna. Jest jednak niemożliwa do uniknięcia, dlatego dobrze wiedzieć o niej jak najwięcej.

Co to jest mutacja głosu?

Mutacja głosu, mimo że jest prawdziwą zmorą nastolatków, jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym. W jej czasie dochodzi do zmiany wysokości i skali głosu, czyli jego brzmienia. W okresie dojrzewania staje się on "doroślejszy" na skutek zmian fizjologicznych, które zachodzą w obrębie narządów głosu. Mutacja ma bardzo widoczny przebieg u chłopców i wiąże się z obniżeniem głosu o około jedną oktawę. Co ciekawe, w czasie trwania mutacji głosu nie można przewidzieć, czy chłopiec zostanie obdarzony tenorem, barytonem, czy basem.

Jak wspomniano wcześniej - to zjawisko fizjologiczne, które nie wymaga leczenia farmakologicznego, pomimo że bardzo często mylone jest z zapaleniem gardła.

Na czym polega mutacja głosu w okresie dojrzewania?

Jak wspomniano wcześniej, mutacja to proces zmiany barwy i tonu głosu, do którego dochodzi w okresie dojrzewania. Jest skutkiem powiększania się krtani, rozrostu jej chrząstek oraz wydłużenia się i pogrubienia strun głosowych. Ponadto, dochodzi do powiększenia się tchawicy i przestrzeni ponadkrtaniowych. W okresie mutacji zaczyna być widoczne tzw. jabłko Adama, będące efektem powiększenia się chrząstki tarczowatej krtani. Za przebieg mutacji głosu odpowiedzialne są hormony płciowe.

Problemy nastolatków

Źródło: Dzień Dobry TVN
Tajemnica mózgów nastolatków
Tajemnica mózgów nastolatków
Izolacja nastolatków
Izolacja nastolatków
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Dramatyczne losy nastolatek
Dramatyczne losy nastolatek
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?

Jakie są objawy mutacji głosu? Sposoby radzenia sobie z nimi

Objawy mutacji głosu są bardzo charakterystyczne i należą do nich:

  • chrypka,
    • zmiany wysokości głosu, które spowodowane są zaburzeniami w koordynacji mięśni krtani,
      • przekrwienie błony śluzowej,
        • nadmierne wydzielanie śluzu.

          Aby złagodzić objawy mutacji głosu, należy zadbać o wysokie nawilżenie pomieszczeń, głównie pokoju dziecka. Ważne jest również stałe nawadnianie organizmu - nastolatek powinien wypijać w tym czasie około 2 litry wody dziennie. Jeśli dziecku dokucza bardzo duża chrypka, można podawać mu homeopatyczne leki do ssania, które dostępne są w aptekach bez recepty. Przydatne mogą być również ćwiczenia głosu, które pomogą zapanować nad nim.

          Wiek, w którym występuje mutacja głosu

          Mutacja pojawia się w okresie dojrzewania, jest jednym z jego objawów. Najczęściej zaczyna się miedzy 12. a 16. rokiem życia. Jej nasilenie bardzo często możliwe jest do zaobserwowania u chłopców w wieku 13-14 lat. Warto jednak zaznaczyć, że w wyniku m.in. zaburzeń hormonalnych może dojść do przyspieszenia lub opóźnienia tego procesu.

          Ile trwa mutacja głosu u chłopców?

          Mutacja głosu u chłopców trwa około 1-2 lat, jednak nie jest to regułą. Jak wspomniano wcześniej, wpływ na jej przebieg mają hormony, które działają na swój sposób zależnie od danego organizmu, przynosząc różne efekty. Czas mutacji można podzielić na 3 okresy: przedmutcyjny, mutacja właściwa i pomutacyjny.

          W czasie etapu przedmutacyjnego dochodzi do pierwszych zmian w głosie na skutek przygotowywania się narządów mowy. Pojawiają się problemy z wysokimi tonami, które jest trudniej wytworzyć. Okres właściwej mutacji cechuje się największymi, najbardziej dynamicznymi zmianami. Głos chłopca jest zachrypnięty, pojawiają się także "kiksy", które są niespodziewanymi przeskokami z niskiej na wysoką częstotliwość i w drugą stronę. Okres pomutacyjny to czas stabilizacji brzmienia głosu. To najdłuższy etap przebiegu zjawiska mutacji głosu.

          Nieprawidłowości w przebiegu mutacji głosu

          Do zaburzeń przebiegu mutacji może dojść na skutek nieprawidłowości hormonalnych bądź niepoprawnego rozwoju krtani oraz zaburzeń psychicznych. Do najczęstszych zaburzeń należą:

          • mutacja przedwczesna, z którą borykają się chłopcy w wieku 8-10 lat,
            • mutacyjny głos fistułowy, będący nawykiem utrzymania dziecięcego głosu, może być związany również z podwyższaniem się głosu,
              • mutacja niedokończona, której cechą charakterystyczną jest nieczysta intonacja i długotrwała chrypka,
                • mutacja perwersyjna związania z nadmiernym wzrostem krtani i znacznym obniżeniem głosu.

                  Czy pojawia się mutacja głosu u dziewcząt?

                  U dziewcząt również zachodzi proces mutacji głosu. Ich głosy stają się niższe o tercję lub mniej. Nie jest ona jednak aż tak wyrazista i zauważalna jak u chłopców. Wynika to z uwarunkowań hormonalnych i fizjologicznych. Warto jednak zaznaczyć, że dziewczynki również mogą skarżyć się na chrypkę i załamania głosu. Zauważalna jest ona zwłaszcza, gdy dziewczyna śpiewa, w rozmowie trudno dostrzec zmiany w głosie. Zazwyczaj do mutacji głosu dochodzi wraz z pojawieniem się pierwszej miesiączki.

                  Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                  Zobacz także:

                  Autor: Adrian Adamczyk

                  Źródło zdjęcia głównego: Johannes Schmidt/Getty Images

                  podziel się:

                  Pozostałe wiadomości

                  Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                  Materiał promocyjny

                  Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana