Styl życia

16-latek o wielkim sercu gra dla seniorów. "Te osoby są bardzo wzruszone"

Styl życia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Szesnastoletni Stefan o wielkim sercu
Szesnastoletni Stefan o wielkim sercuDzień Dobry TVN
wideo 2/9

Stefan Balcerak jest uczniem szkoły muzycznej. Ma wielkie serce i ogromny talent. O 16-latku zrobiło się głośno za sprawą prywatnego koncertu, który zagrał w domu 94-letniej pani Ireny z Torunia. O szlachetnej inicjatywie u boku taty Jana Balceraka opowiedział w Dzień Dobry TVN.

Stefan Balcerak gra prywatne koncerty dla seniorów

Stefan Balcerak swoją przygodę z muzyką rozpoczął od śpiewania. Natomiast od 7 lat gra na pianinie. Jest uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, a po godzinach umila seniorom czas.

- Tak na dobrą sprawę wszystko zaczęło się od mojej babci, ponieważ zaprosiłem ją na pierwszy popis fortepianowy w szkole. Niestety się rozchorowała i nie mogła przyjść. Powiedziałem więc, że sala koncertowa przyjedzie do babci. Babcia nie wiedziała, o co chodzi, ale jak już przyjechałem i zagrałem naprawdę była dumna i zadowolona - wspominał 16-latek w Dzień Dobry TVN.

Koncert młodego muzyka odbył się również m.in. w mieszkaniu 94-letniej pani Ireny. Mieszkanka Torunia była tak zachwycona występem, że aż wysłała list do gazety.

Jak podkreślił Stefan Balcerak, początkowo stresował się grając seniorom, lecz doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że osoby starsze pragną muzyki. - Ze względu na swój wiek nie są w stanie wyjść z domu do sali koncertowej, a muzyka na żywo zupełnie inaczej brzmi niż ta z telewizora. Są wzruszeni. Bardzo często jest tak, że jest pełna cisza i bardzo uważnie słuchają tego, co gram - tłumaczył uczeń.

Dodał też, że osoby starsze celebrują każdą minutę muzyki na żywo, a koncerty pozwalają mu nabrać obycia ze sceną i tremą. - Jak wiadomo, im więcej tego kontaktu, tym później ta trema mniejsza - zaznaczył nasz gość.

Stefan Balcerak - nastolatek o wielkim sercu

Podczas organizowania koncertów nastolatek może liczyć na wsparcie taty.

- Zajmuję się logistyką. Ewentualnie umawiam terminy, zgodę tych osób, które słuchają. Tych koncertów było ok. 12. Stefek ofiarowuje swoje serce tym osobom, a to jest piękne, bo te osoby są bardzo wzruszone - tłumaczył Jan Balcerak.

Młody muzyk przeważnie sam układa repertuar. Bardzo często gra utwory Bacha, Mozarta, a także kompozycje Chopina, Beethovena, Sibeliusa oraz Kilara.

W Dzień Dobry TVN Stefan Balcerak zagrał Preludium e-moll nr 4 op. 28. Fryderyka Chopina. Posłuchaj w materiale wideo:

Stefan Balcerak – Preludium e-moll nr 4 op. 28. (Fryderyk Chopin)
Stefan Balcerak – Preludium e-moll nr 4 op. 28. (Fryderyk Chopin) Źródło: Dzień Dobry TVN

Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości