Gwiazdy

Para lektorska udaje głosy z nawigacji i podbija TikToka. "Ze spontanicznej akcji wyrósł viral"

Gwiazdy

Autor:
Berenika
Olesińska
Charakterystycznym głosem podbijają internet
Charakterystycznym głosem podbijają internetDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Piotr Tarsa i Gabriela Talaczek to młodzi lektorzy, którzy zasłynęli w sieci dzięki aktywności na TikToku. Para publikuje w aplikacji filmiki prezentujące codzienne rozmowy, które składają się głównie z haseł i instrukcji zasłyszanych w nawigacji. Jedno z nagrań zebrało niemal 2 miliony odsłon w ciągu kilku dni od udostępnienia. Od kiedy Piotr i Gabriela szkolą swoje nietuzinkowe głosy?

Lektorzy na TikToku. Gdzie jeszcze można ich usłyszeć?

Piotr Tarsa i Gabriela Talaczek nie spodziewali się, że ich zabawne filmiki publikowane na TikToku zdobędą tak dużą popularność. - To było duże zaskoczenie. Z mega spontanicznej akcji wyrósł viral w Internecie - komentuje zaproszony do studia Dzień Dobry TVN młody lektor.

Mężczyzna twierdzi, że głos, którym posługuje się na co dzień, nie wyróżnia się znacznie spośród innych. Zmiana następuje w momencie wczuwania się w rolę i czytania reklam. W jakich produkcjach do tej pory brał udział?

- U mnie przekrój reklam i filmów jest ogólnie bardzo szeroki. To są na przykład aplikacje mobilne, zdarzyło się też coś dla fotowoltaiki. Byłem też głosem defibrylatora - opowiada Piotr.

Gabriela spełnia się w roli lektora od roku. Pomysł na pracę głosem zrodził się w jej głowie dzięki pasji do teatru. - Moje pierwsze bardziej poważne zlecenie to był dubbing do gry. A później weszły różne reklamy, filmy instruktażowe, czytaliśmy z Piotrem o bezpiecznej jeździe na drodze - ja po angielsku, Piotr po polsku - wspomina posiadaczka charakterystycznego głosu.

Praca lektora - jak wygląda?

Piotr Tarsa i Gabriela Talaczek biorą udział w wielu kursach, dzięki którym doskonalą swoje głosy. Jak wskazują, nie istnieją żadne studia lektorskie, dlatego też muszą sami zadbać o swój rozwój i edukację.

- Mamy świadomość, że zawód lektora wymaga dużo ćwiczeń. Cieszymy się, że nasze filmy się dobrze oglądają, ale też mamy szacunek do tej pracy i wiemy, że zawodowcy naprawdę wiele czasu poświęcili, żeby czytać w telewizji dla znanych marek. Cały czas się uczymy i wiemy, że to jest ciągły proces - tłumaczy Piotr.

W czym tkwi fenomen pracy lektora? Dla Gabrieli jest to poczucie towarzyszenia ludziom w ich codzienności.

- (...) Jak audycja w radiu, reklama. Nie musimy odrywać naszego skupienia w 100%, tylko jest to taka rzecz towarzysząca przy innych czynnościach - ocenia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości