Agnieszka i Elias Våhlund napisali serię książek o Lisie, która pada ofiarą przemocy w nowej szkole. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli o kulisach powstania "Podręcznika dla superbohaterów" oraz o tym, dlaczego dzieci ochoczo po niego sięgają.
"Podręcznik dla superbohaterów" - kulisy powstania
Agnieszka jest rysowniczką, a Elias pisarzem, co sprawia, że tworzą niezawodny polsko-szwedzki duet. Są autorami "Podręcznika dla superbohaterów", inspiracją dla którego były wydarzenia z ich życia.
- Córka Eliasa, wtedy 9-letnia, trafiła do nowej szkoły, w której zmierzyła się z prześladowaniem wśród rówieśników. Nie chciała o tym rozmawiać z rodzicami. Zamknęła się na ten temat. Najchętniej spędzała czas ze swoimi zwierzątkami. To było miejsce, w którym się czuła bezpieczna. Elias, jako człowiek, który tworzył historie, pisał dla dzieci na scenę, stwierdził, że dobrze byłoby dla niej napisać historię, która będzie w stanie dać jej komfort, bezpieczeństwo - tłumaczyła Agnieszka Våhlund w Dzień Dobry TVN.
Jak dodała, pomysł męża bardzo jej się spodobał. Jeszcze tego samego wieczoru zaczęła rysować.
Elias i Agnieszka Våhlund o książkach dla dzieci
"Podręcznik dla superbohaterów" doczekał się kilku części. Zdaniem Eliasa Våhlunda jest on uniwersalny, ponieważ problem dokuczania i prześladowania dotyczy wielu dzieci w różnych zakątkach świata.
- Książka została przetłumaczona na 23 języki. Sprzedaje się w wielu krajach. Są wszędzie popularne właśnie z tego powodu, że pomagają dzieciom otworzyć się i rozmawiać na temat zastraszania, prześladowania w szkole - podkreślił pisarz.
"Podręcznik dla superbohaterów" - o czym jest?
Książka przedstawia historię dziewczynki Lisy.
- Mówimy o problemie w taki sposób, że jest ekscytujący dla dzieci. Jeśli mówimy tylko o samym zastraszaniu i prześladowaniu szkolnym, dzieci nie wiedzą, jak o tym rozmawiać. Wiedzą, że coś tu jest nie tak, a taka historia jest ciekawsza - stwierdził autor.
- Naszym takim pomysłem było to, by stworzyć tę historię fascynującą dla wszystkich dzieci. By to nie było mówienie dzieciom: "To jest złe". Nie! Niech dzieci słuchają historii, widzą pewną niesprawiedliwość. Niech same to zauważają i mówią: "To nie jest ok. Tak nie powinni w stosunku do bohaterki się zachowywać ci, którzy ją prześladują. Dlaczego ona nie mówi rodzicom? Dlaczego nie mówi swojej babci? Dlaczego nikomu nic nie mówi?" - dodała Agnieszka Våhlund.
Posłuchaj całej rozmowy z autorami w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kalendarz na rok szkolny 2022/2023. Lista dni wolnych od nauki
- Pomoc psychologiczna w centrum handlowym. "Przyszła do lokalu mówiąc, że ma myśli samobójcze"
- "Pocałunek mamy" - trik, który może uratować życie dziecka
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News