Przepis na surówkę z marchwi wywołał sporo kontrowersji.
Aplikacja poinformuje uczniów, które fragmenty podręcznika "Historia i Teraźniejszość" są dyskusyjne.
Agnieszka i Elias Våhlund napisali serię książek o Lisie, która pada ofiarą przemocy w nowej szkole. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli o kulisach powstania "Podręcznika dla superbohaterów".
Na stale aktualizowanej planszy można sprawdzić, które placówki nie włączyły publikacji do spisu obowiązujących podręczników.
"Tego typy wypowiedzi są cynicznymi kłamstwami".
Radosław Majdan w najnowszym wywiadzie skomentował kontrowersyjny fragment podręcznika "Historia i Teraźniejszość", w którym sugeruje się, że dzieci z in vitro są "hodowane". Były piłkarz zapowiedział również, że nie ochrzci syna. - Gdy będzie dorosły, znając stanowisko Kościoła, sam zdecyduje, czy chce być częścią tej społeczności - stwierdził.
"Szkoła nie ma prawa wpływać na światopogląd uczniów".
Z początkiem września uczniowie szkół ponadpodstawowych rozpoczną naukę nowego przedmiotu o nazwie Historia i teraźniejszość. Chociaż rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, niektóre placówki nie podjęły jeszcze decyzji w sprawie wyboru potrzebnych do prowadzenia zajęć podręczników. Autorem jedynej dopuszczonej do użytku książki jest historyk prof. Wojciech Roszkowski. Konkurencyjna propozycja Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych nie otrzymała jeszcze kompletu niezbędnych recenzji. Czy ma szansę uzyskać aprobatę resortu edukacji, zanim rozpoczną się lekcje?
Małgorzata Rozenek-Majdan zabrała głos w sprawie podręcznika do nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość. - Autor uderza w nim w dzieci poczęte w procesie leczenia niepłodności metodą in vitro - podkreśla prezenterka telewizyjna. Do postu dołączyła wymowne zdjęcie. - Brawo Małgośka! - skomentowała Anna Mucha.
Dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska wyjaśniła dlaczego pojawią się w książkach i czego konkretnie dotyczą.
Uczniowie klas siódmej i ósmej ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Sieprawiu napisali podręcznik do fizyki. Całość jest bogato ilustrowana zdjęciami i rysunkami, także samodzielnie wykonanymi przez dzieci. Część definicji ujęta jest w formie wierszyków ułatwiających zapamiętanie, a na końcu rozdziałów znajdują się ułożone przez uczniów quizy, sprawdzające wiedzę.
"Historia bez kobiet jest raczej niemożliwa" - pisała Francuzka Michelle Perrot. Trudno się z tym zdaniem nie zgodzić, jednak przeglądając podręczniki można odnieść zgoła inne wrażenie. W szkole uczymy się głównie o królach i wybitnych dowódcach. Kobiety występują w tych opowieściach zdecydowanie rzadziej, głównie w tle. Dlaczego? Wyjaśniała to Anna Kowalczyk, autorka książki "Brakująca połowa dziejów".
Od kilku lat jednemu z podręczników do języka polskiego dla szóstej klasy zarzuca się, że jest daleki od idei świeckiej szkoły, ponieważ znajdują się w nim m.in. treści z Pisma Świętego, homilie Jana Pawła II, czy hymny religijne. O kontrowersjach związanych z tą książką rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Marcinem Celińskim z komitetu "Świecka Szkoła" i dyrektorem szkoły Jackiem Staniszewskim.
Gość Dzień Dobry TVN modelka Anja Rubik jest inicjatorką kampanii #sexedpl, która ma zwrócić uwagę na problem niskiej świadomości seksualnej wśród polskiej młodzieży. Dlaczego zajęła się tym tematem? Teraz pracuje nad podręcznikiem. Do kogo on będzie skierowany? Jej akcja zainspirowała organizatorów festiwalu Netia Off Camera, którzy postanowili pokazać podczas tegorocznej edycji filmy, w których poruszane są tematy związane z cielesnością, edukacją seksualną i odkrywaniem własnej tożsamości. Jakie produkcje wybrane przez Anję zostaną wyświetlone?
"Od zgody na antykoncepcję jest już bardzo blisko od decyzji o zabiciu >>przypadkiem<< poczętego dziecka", "małżeństwa mieszane często zawodzą, o wiele szybciej niż te z jednego kręgu kulturowego", "prezerwatywa jest niebezpieczna i powoduje stany zapalne" - to kontrowersyjne fragmenty jednego z podręczników do religii. Czy tematy tego typu i ujęte w ten sposób powinny być poruszane w książkach do religii? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: seksuolog Izabelą Jąderek i ks. Przemysławem Krawcem.
Jak jeść homara, ostrygi i w jaki sposób zawiązać krawat? Te i wiele innych porad znalazło się w książce, która wzbudziła niemałe kontrowersje. "Dobre wychowanie: pakiet na start!" to podręcznik dla wychowanków zakładów poprawczych, wydany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W Dzień Dobry TVN gościliśmy prezeskę fundacji "Po drugie" Agnieszkę Sikorę oraz dyrektora zakładu poprawczego Grzegorza Bulendę. Czy informacje zawarte w podręczniku rzeczywiście są przydatne dla podopiecznych placówek poprawczych? Co takiego wzbudziło największe kontrowersje w środowisku i jakie są pierwsze reakcje odbiorców? Czy książka może "formatować" myślenie młodego człowieka?
Publikacja "Sex&Lovers: A Practical Guide", której autorkami są Ann-Marlene Henning i Tina Bremer-Olszewski ukazała się w Niemczech. W Polsce wywołała spore kontrowersje. Europejki podręcznik seksu pokazaliśmy polskim licealistom. Czy polską młodzież szokują zdjęcia, która znalazły się w europejskim podręczniku seksu?
W szkole uczymy się o podziale pantofelka, ale ta wiedza nie jest nam przydatna w życiu dorosłym. Michał Ogórek podjął się krytyki polskiego systemu oświaty i napisał swego rodzaju podręcznik: „Polska ogórkowa". O czym rozmawiał przez telefon z Joanną Kluzik-Rostkowską? O Polsce, młodzieży, sztukach plastycznych, czytelnictwie w Polsce, o anegdocie z udziałem Lecha Wałęsy, dziennikarz i pisarz opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.