podręcznik

  podręcznik

  Uczniowie klas siódmej i ósmej ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Sieprawiu napisali podręcznik do fizyki. Całość jest bogato ilustrowana zdjęciami i rysunkami, także samodzielnie wykonanymi przez dzieci. Część definicji ujęta jest w formie wierszyków ułatwiających zapamiętanie, a na końcu rozdziałów znajdują się ułożone przez uczniów quizy, sprawdzające wiedzę.

  "Historia bez kobiet jest raczej niemożliwa" - pisała Francuzka Michelle Perrot. Trudno się z tym zdaniem nie zgodzić, jednak przeglądając podręczniki można odnieść zgoła inne wrażenie. W szkole uczymy się głównie o królach i wybitnych dowódcach. Kobiety występują w tych opowieściach zdecydowanie rzadziej, głównie w tle. Dlaczego? Wyjaśniała to Anna Kowalczyk, autorka książki "Brakująca połowa dziejów".

  Od kilku lat jednemu z podręczników do języka polskiego dla szóstej klasy zarzuca się, że jest daleki od idei świeckiej szkoły, ponieważ znajdują się w nim m.in. treści z Pisma Świętego, homilie Jana Pawła II, czy hymny religijne. O kontrowersjach związanych z tą książką rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Marcinem Celińskim z komitetu "Świecka Szkoła" i dyrektorem szkoły Jackiem Staniszewskim.

  Gość Dzień Dobry TVN modelka Anja Rubik jest inicjatorką kampanii #sexedpl, która ma zwrócić uwagę na problem niskiej świadomości seksualnej wśród polskiej młodzieży. Dlaczego zajęła się tym tematem? Teraz pracuje nad podręcznikiem. Do kogo on będzie skierowany? Jej akcja zainspirowała organizatorów festiwalu Netia Off Camera, którzy postanowili pokazać podczas tegorocznej edycji filmy, w których poruszane są tematy związane z cielesnością, edukacją seksualną i odkrywaniem własnej tożsamości. Jakie produkcje wybrane przez Anję zostaną wyświetlone?

  "Od zgody na antykoncepcję jest już bardzo blisko od decyzji o zabiciu >>przypadkiem<< poczętego dziecka", "małżeństwa mieszane często zawodzą, o wiele szybciej niż te z jednego kręgu kulturowego", "prezerwatywa jest niebezpieczna i powoduje stany zapalne" - to kontrowersyjne fragmenty jednego z podręczników do religii. Czy tematy tego typu i ujęte w ten sposób powinny być poruszane w książkach do religii? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: seksuolog Izabelą Jąderek i ks. Przemysławem Krawcem.

  Jak jeść homara, ostrygi i w jaki sposób zawiązać krawat? Te i wiele innych porad znalazło się w książce, która wzbudziła niemałe kontrowersje. "Dobre wychowanie: pakiet na start!" to podręcznik dla wychowanków zakładów poprawczych, wydany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W Dzień Dobry TVN gościliśmy prezeskę fundacji "Po drugie" Agnieszkę Sikorę oraz dyrektora zakładu poprawczego Grzegorza Bulendę. Czy informacje zawarte w podręczniku rzeczywiście są przydatne dla podopiecznych placówek poprawczych? Co takiego wzbudziło największe kontrowersje w środowisku i jakie są pierwsze reakcje odbiorców? Czy książka może "formatować" myślenie młodego człowieka?

  Publikacja "Sex&Lovers: A Practical Guide", której autorkami są Ann-Marlene Henning i Tina Bremer-Olszewski ukazała się w Niemczech. W Polsce wywołała spore kontrowersje. Europejki podręcznik seksu pokazaliśmy polskim licealistom. Czy polską młodzież szokują zdjęcia, która znalazły się w europejskim podręczniku seksu?

  W szkole uczymy się o podziale pantofelka, ale ta wiedza nie jest nam przydatna w życiu dorosłym. Michał Ogórek podjął się krytyki polskiego systemu oświaty i napisał swego rodzaju podręcznik: „Polska ogórkowa". O czym rozmawiał przez telefon z Joanną Kluzik-Rostkowską? O Polsce, młodzieży, sztukach plastycznych, czytelnictwie w Polsce, o anegdocie z udziałem Lecha Wałęsy, dziennikarz i pisarz opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.