Otyłość dzieci w Polsce
Jak pokazał raport przygotowany przez Instytut Matki i Dziecka w 2021 r., nadmierną masę ciała w Polsce ma co trzecie dziecko, a otyły jest co piąty ośmiolatek. To może przyczynić się do rozwoju wielu poważnych schorzeń.
- W ostatnich latach obserwujemy wzrost nadwagi i otyłości, szczególnie u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Już co 3 uczeń ma nadmierną masę ciała. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość, bo ona prowadzi do szeregu chorób, takich jak nadciśnienie, choroby sercowo-naczyniowe czy nawet nowotwory - wyliczała dr Katarzyna Wolnicka z Zakładu Edukacji Żywieniowej w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego, która w listopadzie ub. była rozmówczynią Dzień Dobry TVN. Jak mówiła, zdrowe żywienie gwarantuje odporność na choroby, ale także wpływa na prawidłowy rozwój zarówno psychiczny, jak i fizyczny.
Dlatego tak ważna jest edukacja i podnoszenie świadomości żywieniowej od najmłodszych lat. Jak się jednak okazuje, szkodliwe treści na ten temat można znaleźć nawet w szkolnym podręczniku.
Cukier w surówce z marchewki
Dr n. farm. Anna Makowska jest farmaceutką o specjalności farmacja przemysłowa oraz chemia medyczna, a także pedagogiem. Szkoli się też w kierunku dietetyki i żywienia człowieka oraz psychodietetyki. W mediach społecznościowych publikuje posty, których tematem jest zdrowe odżywianie, dzieli się ze swoimi obserwatorami poradami i spostrzeżeniami. Prowadzony przez nią instagramowy profil @doktorania obserwuje blisko 170 tys. osób.
Ostatnio jej uwagę przykuł fragment podręcznika szkolnego z przepisem na surówkę "Witaminowa bomba", który podesłała jej czytelniczka. Edukatorka żywieniowa nie ukrywała, że jest nim oburzona.
- Serio, dziecko ma dodać 2 łyżeczki cukru do surówki z jabłek i marchwi? A może to jest jakiś fatalny żart? - napisała pod opublikowanym przez nią zdjęciem kontrowersyjnego przepisu.
- Jak ma być lepiej, skoro w szkole uczy się dzieciaki dodawania cukru do soku? A dzieci w naszym pięknym kraju tyją najszybciej w Europie - przypomniała. - To się nie mieści w głowie - podsumowała specjalistka.
Internauci licznie wyrażali swoje zdanie w komentarzach.
- "Jakby marchewka nie była słodka sama w sobie". "Też się zawsze zastanawiam, o co chodzi z tym cukrem w przepisach, w większości przepisów jest, ja zawsze dodaję połowę mniej. Widać społeczeństwo przyzwyczajone do słodkiego". "Nie wiem, czy mnie to dziwi. Na obiad w przedszkolu makaron z rozpuszczonym masłem i posypany cukrem". "Babcie łapią się za głowę, kiedy pytam, po co sypie cukier do surówki z marchewki". "Super, że w końcu ktoś zwraca uwagę matek na to, czym karmią swoje dzieci" - piszą użytkownicy Instagrama.
Przepisy na zdrowe dania dla dzieci znajdziesz tutaj.
Jak przygotować pyszny deser bez cukru? Czytaj tutaj.
Czym zastąpić cukier? Sprawdź tutaj.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ile kroków trzeba robić dziennie? Paulina Krupińska zdobyła się na szczere wyznanie
- Kontrolerzy ZUS sprawdzą zwolnienia lekarskie. "Mogą do nas zapukać, możemy mieć problemy"
- Testujemy lifehacki z sieci. Jak w sprytny sposób obrać mandarynkę?
Autor: Luiza Bebłot
Źródło zdjęcia głównego: Elva Etienne/Getty Images